Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Adobe uvádí vektorový editor Illustrator pro iPad

22.10.2020, Milan Šurkala, aktualita
Adobe postupně předělává své aplikace i pro platformu tabletů Apple iPad. Už nějakou dobu je k dispozici Lightroom, nedávno přibyl také Photoshop. Nově se dostává i na vektorový editor Illustrator for iPad.
Společnost Adobe vyvíjí aplikace nejen pro Windows a macOS, ale má je také pro mobilní zařízení. Soustředí se především na tablety iPad společnosti Apple. Prozatím to byli především fotografové, kteří mohou už několik let využívat mobilní verzi Lightroomu (ta je k dispozici i pro Apple iOS a telefony iPhone např. s možností záznamu do RAWu a HDR RAWu). Nedávno se dostalo i na Photoshop for iPad, ten se ale nesetkal s moc vřelým přijetím.
 
Adobe Illustrator for iPad
 
Důvodem bylo zejména to, že aplikace vyšla ve značně nedodělané verzi a chyběla zde spousta věcí z desktopové verze. To se ale postupně zlepšuje. Podobně tomu bude i s novým vektorovým editorem Illustrator for iPad. Jde o třetí aplikaci Adobe cílenou na tablety Apple iPad a i zde budou nejprve k dispozici hlavní základní funkce. Přesto tu najdete i pár užitečných "fičurek" např. pro chytré mazání a zjednodušování linií, jsou zde tři funkce pro opakování vzoru (Radial, Grid, Mirror), jednoduchá tvorba polygonů a kombinace různých tvarů, nechybí ani přes 18 tisíc písem z knihovny Adobe Fonts. S písmem si lze hodně hrát, přizpůsobovat ho objektům i vlastním nápadům, což se může týkat i samotných barev a gradientů.
 
Samozřejmostí je i synchronizace dat mezi mobilním a desktopovým Illustratorem. Podporovány jsou pochopitelně standardní formáty jako PNG, PSD nebo vektorové AI, SVG a PDF. Aplikace je součástí Creative Cloud a mohou ji využít ti, kteří mají přístup k desktopové aplikaci.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.