Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Apple iPhone 13 má přinést lepší světelnosti, větší čipy i IBIS pro všechny

11.8.2021, Milan Šurkala, aktualita
Do uvedení nových smartphonů Apple iPhone 13 zbývá nejspíš už jen měsíc. Znovu se tak objevují další zvěsti o tom, co budou umět. V případě fotoaparátů to budou větší senzory, IBIS ve všech verzích a další vylepšení.
Patrně kolem poloviny září by se mohla konat tradiční podzimní keynote společnosti Apple. Očekává se představení nových iPhonů 13 a s tím se objevuje také více úniků. Nás bude zajímat především fotografická část. Hovoří se o tom, že by ultra-širokoúhlá kamerka měla dostat autofokus a světelnost se má zlepšit o 2/3 EV z F2,4 na F1,8. Přibýt má i režim pro astrofotografii.
 
Apple iPhone 12 Pro
 
Hovoří se o tom, že by tedy všechny modely měly dostat mechanickou stabilizaci (IBIS) pro hlavní modul. U iPhone 13 Pro Max se mluví o zlepšení světelnosti z F1,6 na F1,5 a tady není jisté, zda ho dostanou i další modely. Často se totiž v minulosti zmiňovalo, že větší snímač (včetně IBISu) má dostat celá řada iPhonů 13. Nyní ale není jasné, zda Pro Max specifikacemi opět ostatním modelům uteče a ty dostanou jeho modul z minulého roku (1/1,9 čip z iPhone 12 Pro Max), nebo zda se všechny modely sjednotí na jednom vylepšeném světelnějším modulu.
 
Dále se mluví o tom, že 2,5× zoom (s cca 65mm přepočtenou ohniskovou vzdáleností) dostane i iPhone 13 Pro. Prozatím tento modul měl jen iPhone 12 Pro Max. Stále to vypadá, že se teleobjektivu nedočkají základní modely iPhone 13 a 13 mini (a nebylo ani zmíněno, zda dostanou ProRAW). Ty by ale měly dostat LiDAR. Spolu s ním se hovoří o přítomnost Portrait Mode (rozmazávání pozadí) nově dokonce i u videa. Video by také mělo dostat formát ProRes.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.