www.digimanie.cz
>
>
>

Apple ProRAW v nových iPhonech bude 12bitový se 14EV DR

Apple ProRAW v nových iPhonech bude 12bitový se 14EV DR
, , aktualita
Operační systém Apple iOS 14.3 přinese slibovaný formát ProRAW. Ten má kombinovat RAWy i výpočetní fotografii do jednoho. Výsledkem mají být 12bitové soubory se širokým 14EV dynamickým rozsahem.
K oblíbeným
reklama
Mobilní fotografie je stále kvalitnější a své k tomu chce říci i Apple. Ten u iPhonu 12 Pro Max zvětšil snímač, který má 12 MPx a 1,7µm pixely. Mimo to ale iPhony 12 řady Pro dostanou také nový formát Apple ProRAW. Naznačuje tak betaverze operačního systému Apple iOS 14.3. Mělo by jít o 12bitové soubory DNG, které mají být schopny pobrat až 14 EV dynamického rozsahu, přičemž velikost souboru by se měla v průměru pohybovat lehce nad 25 MB na snímek. Připomeňme, že Adobe už nějakou dobu nabízí 16bitové RAWy v rámci aplikace Lightroom Mobile.
 
Apple ProRAW DNG
 
V případě Applu má jít o snímky, které využijí vysokou rychlost snímačů, inteligentní slučování a zpracování různých expozic, a to vše vyústí ve vytvoření DNG souboru, který má široký dynamický rozsah i nižší šum. Díky tomu má být vhodný pro další úpravy s bohatými rezervami. Jde o DNG, takže se soubory bude umět pracovat každá aplikace, která je podporuje (ještě lépe poté, co zapracuje profily pro nové iPhony). V aplikaci Fotky od Applu budou mít takové snímky štítek "RAW" podobně, jako to dnes mají např. "HDR" soubory. V náhledu bude zobrazen JPEG, při úpravách se ale bude pracovat s RAWem. Úpravy RAWů v aplikaci by měly být nedestruktivní.
 
Smůlou pro mnohé je, že ProRAW má podporovat jen iPhone 12 Pro a Pro Max. Slabší modely iPhone 12 a 12 mini si musí nechat zajít chuť podobně jako starší modely. Pro ProRAW zatím není dostupné API, takže k němu nemají přístup aplikace třetích stran. To se ale může v budoucnu změnit.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nikon School Online: fotografické kurzy do konce roku zdarma Nikon School Online: fotografické kurzy do konce roku zdarma
Pokud jste nestihli dočasné uvolnění fotografických kurzů Nikonu School Online zdarma na jaře, máte tu další příležitost. Akce se opakuje a máte více než měsíc na zhlédnutí několika výukových videí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Olympus vydal poslední finanční výsledky fotodivize, je stále ztrátová Olympus vydal poslední finanční výsledky fotodivize, je stále ztrátová
Fotografická divize společnosti Olympus se stěhuje pod japonskou firmu JIP, a tak tu máme poslední finanční výsledky divize, které uvede samotný Olympus. Fotodivize byla i za poslední čtvrtletí ztrátová.
21.11.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Tokina uvádí atx-m 23mm F1.4 a 33mm F1.4 pro Fujifilm X Tokina uvádí atx-m 23mm F1.4 a 33mm F1.4 pro Fujifilm X
Tokina uvedla dva nové objektivy pro systém Fujifilm X. Jde o velmi světelné pevné objektivy atx-m 23mm F1.4 a atx-m 33mm F1.4. Vyznačují se tichým zaostřovacím systémem s krokovým motorkem ST-M.
20.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tokina uvedla objektiv atx-i 17-35mm f/4 FF pro zrcadlovky Tokina uvedla objektiv atx-i 17-35mm f/4 FF pro zrcadlovky
Tokina inovuje nabídku svých objektivů a přichází s novým širokoúhlým zoomem atx-i 17-35mm f/4 FF. Určen bude pro zrcadlovky Canon a Nikon, přičemž nabídne až 104° úhel záběru na full frame tělech.
20.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Leica ruší předplatné Pro za $70 ročně v mobilní aplikaci FOTOS Leica ruší předplatné Pro za $70 ročně v mobilní aplikaci FOTOS
Mobilní aplikace Leica FOTOS nabízela vedle bezplatné verze také předplatné Pro za 70 USD ročně. Tomu je už ale konec a předplatné mizí z nabídky. Všechny funkce jsou a prozatím budou zadarmo.
17.11.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře