www.digimanie.cz
>
>

Bojkot Shutterstocku: zatím zmizelo zhruba 2 % snímků

Bojkot Shutterstocku: zatím zmizelo zhruba 2 % snímků
, , aktualita
Před dvěma týdny přešla fotobanka Shutterstock na novou strukturu provizí. Ta vyvolala opravdu velkou nevoli fotografů, kteří nyní spustili druhou vlnu bojkotu. Z fotobanky tak od počátku června zmizelo okolo 2 % snímků.
K oblíbeným
reklama
Počátkem června se mnoha fotografům doslova zhroutil svět. Fotobanka Shutterstock, která je pro mnohé tou nejvýdělečnější, totiž oznámila změnu provizí. I když mnozí předpovídali pád na čtvrtinu, faktem je, že to jsou nejhorší možné případy u některých snímků a v některých případech mohou dostat i více. Propočty nicméně ukazovaly, že by se většina fotografů měla dočkat zhruba třetinového propadu (u nejhorších až okolo 40 %, u nejlepších spíše jen kolem 10 %). Není tak divu, že se spustila iniciativa #BoycottShutterstock a fotografové začali deaktivovat nebo rovnou mazat svá portfolia. Na období 15. až 21. června byla ohlášena druhá vlna bojkotu, kdy mají fotografové deaktivovat své fotky, ilustrace a videa.
 
Logo Shutterstock
 
Před vyhlášením nové struktury provizí měla databáze Shutterstocku maximálně zhruba 326,3 milionu fotografií (okolo 29. května). Postupně se snižovala na zhruba 323 milionů a nyní je v druhé fázi bojkotu 321,3 milionů. To je pokles o 1,5 %. Nicméně toto číslo platí i po započítání nových snímků, tedy počet smazaných snímků byl značně vyšší. Nových snímků dosud přibývalo něco přes 1,2 milionu týdně, takže bez bojkotu se dá předpokládat, že by nynější počet měl být asi okolo 329,5 milionu.
 
To tedy znamená, že databáze Shutterstocku je zhruba o 2,5 % menší, než by byla bez bojkotu. Zda je to hodně nebo málo, to už nechám na vás, osobně jsem čekal menší pokles. Mnohem výraznější je ale pokles v počtu nových snímků. Tam jde vidět, že mnoho fotografů sice stále nechává své portfolio na fotobance, ale už na ni přestalo nahrávat. Nyní se totiž nahrává méně než milion fotek týdně, což je pokles o více než 20 %.
 
A jak výrazné jsou poklesy? To pochopitelně závisí na konkrétních úrovních před a po. Např. u středních fotografů přecházejících ze staré úrovně 3 na novou úroveň 4 je pokles téměř 50 % u předplatného a přes 10 % u On Demand fotografií, což je opravdu hodně. V průměru to tak dělá skutečně přibližně 30% pokles, který docela odpovídá očekáváním.
 
Aktualizace 17.6.2020 9:00: Nyní už velikost databáze spadla na 318,8 mil. obrázků, což je propad o 2,3 % proti maximální dosažené velikosti databáze a asi 3,3 % proti očekávané hodnotě velikosti databáze bez bojkotu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: červenec 2021 Doporučené fotoaparáty: červenec 2021
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala53 komentářů
Corning Gorilla Glass with DX přichází pro fotoaparáty telefonů Corning Gorilla Glass with DX přichází pro fotoaparáty telefonů
Mobilní telefony dnes mají několik fotoaparátů a jejich objektivy je potřeba chránit před poškrábáním. Corning přichází se sklem Gorilla Glass with DX, které přináší vysokou odolnost i vysokou propustnost světla.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Islandský hotel nabízí letenky a ubytování za fotografie s polární září Islandský hotel nabízí letenky a ubytování za fotografie s polární září
Islandský hotel Rangá si připravil zajímavou akci The Night Shift: Lights Catchers Wanted. Nabízí letenky a několikatýdenní ubytování fotografovi, který pro něj nafotí snímky a natočí videa s polární září pro propagační účely.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Pergear 60mm f/2.8 Ultra-Macro přináší zvětšení 2:1 Pergear 60mm f/2.8 Ultra-Macro přináší zvětšení 2:1
Pergear uvedl na trh další zajímavý objektiv. Je jím model 60mm f/2.8 Ultra-Macro 2x a jak už napovídá název, nabídne nadprůměrné 2× zvětšení. Dostupný bude prozatím pro 4 CSC bajonety s APS-C senzory a menšími.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Tamron oznamuje vývoj ultrazoomu 18-300mm pro APS-C CSC Tamron oznamuje vývoj ultrazoomu 18-300mm pro APS-C CSC
Společnost Tamron oznámila, že chystá nový ultrazoomový objektiv pro dva APS-C CSC systémy. Konkrétně jde o objektiv 18-300mm a bajonety Sony E a Fujifilm X. Těšit se tak můžeme na velkorysý 16,6× zoom.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů