www.digimanie.cz
>
>

Bojkot Shutterstocku: zatím zmizelo zhruba 2 % snímků

Bojkot Shutterstocku: zatím zmizelo zhruba 2 % snímků
, , aktualita
Před dvěma týdny přešla fotobanka Shutterstock na novou strukturu provizí. Ta vyvolala opravdu velkou nevoli fotografů, kteří nyní spustili druhou vlnu bojkotu. Z fotobanky tak od počátku června zmizelo okolo 2 % snímků.
K oblíbeným
reklama
Počátkem června se mnoha fotografům doslova zhroutil svět. Fotobanka Shutterstock, která je pro mnohé tou nejvýdělečnější, totiž oznámila změnu provizí. I když mnozí předpovídali pád na čtvrtinu, faktem je, že to jsou nejhorší možné případy u některých snímků a v některých případech mohou dostat i více. Propočty nicméně ukazovaly, že by se většina fotografů měla dočkat zhruba třetinového propadu (u nejhorších až okolo 40 %, u nejlepších spíše jen kolem 10 %). Není tak divu, že se spustila iniciativa #BoycottShutterstock a fotografové začali deaktivovat nebo rovnou mazat svá portfolia. Na období 15. až 21. června byla ohlášena druhá vlna bojkotu, kdy mají fotografové deaktivovat své fotky, ilustrace a videa.
 
Logo Shutterstock
 
Před vyhlášením nové struktury provizí měla databáze Shutterstocku maximálně zhruba 326,3 milionu fotografií (okolo 29. května). Postupně se snižovala na zhruba 323 milionů a nyní je v druhé fázi bojkotu 321,3 milionů. To je pokles o 1,5 %. Nicméně toto číslo platí i po započítání nových snímků, tedy počet smazaných snímků byl značně vyšší. Nových snímků dosud přibývalo něco přes 1,2 milionu týdně, takže bez bojkotu se dá předpokládat, že by nynější počet měl být asi okolo 329,5 milionu.
 
To tedy znamená, že databáze Shutterstocku je zhruba o 2,5 % menší, než by byla bez bojkotu. Zda je to hodně nebo málo, to už nechám na vás, osobně jsem čekal menší pokles. Mnohem výraznější je ale pokles v počtu nových snímků. Tam jde vidět, že mnoho fotografů sice stále nechává své portfolio na fotobance, ale už na ni přestalo nahrávat. Nyní se totiž nahrává méně než milion fotek týdně, což je pokles o více než 20 %.
 
A jak výrazné jsou poklesy? To pochopitelně závisí na konkrétních úrovních před a po. Např. u středních fotografů přecházejících ze staré úrovně 3 na novou úroveň 4 je pokles téměř 50 % u předplatného a přes 10 % u On Demand fotografií, což je opravdu hodně. V průměru to tak dělá skutečně přibližně 30% pokles, který docela odpovídá očekáváním.
 
Aktualizace 17.6.2020 9:00: Nyní už velikost databáze spadla na 318,8 mil. obrázků, což je propad o 2,3 % proti maximální dosažené velikosti databáze a asi 3,3 % proti očekávané hodnotě velikosti databáze bez bojkotu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vogue a Annie Leibovitz pod palbou kvůli fotkám černošské gymnastky Vogue a Annie Leibovitz pod palbou kvůli fotkám černošské gymnastky
Uznávaná fotografka Annie Leibovitz si to tentokrát pořádně slízla a magazín Vogue, kde se její fotografie objevily, také. Za vše mohou fotky černošské gymnastky Simone Biles, které podle reakcí lidi měla raději fotit černoška. Ta by prý věděla jak na to.
13.7.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Kodak Alaris opět prodává, část z PPF míří do Číny Kodak Alaris opět prodává, část z PPF míří do Číny
Kdysi slavný Kodak je dnes už téměř historií. Zbytky společnosti už byly dávno rozděleny, prodány a nyní došlo k dalšímu prodeji. Z Kodaku Alaris a jeho další části PPF byl vyčleněn další díl, který nyní putuje do Číny.
13.7.2020, aktualita, Milan Šurkala
Canon EOS R5 může mít problémy s chlazením Canon EOS R5 může mít problémy s chlazením
Nový fotoaparát Canon EOS R5 je jedinečný svou schopností natáčet 8K video, nicméně překvapil relativně malým tělem a absencí pokročilého chlazení. Dle technických specifikací Canonu je viditelné, že mu přehřívání nemusí být úplně cizí.
13.7.2020, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Canon přichází s novými telekonvertory pro systém EOS R: 1.4x a 2x Canon přichází s novými telekonvertory pro systém EOS R: 1.4x a 2x
Ve velké smršti novinek společnosti Canon se objevily také dva nové telekonvertory pro systém EOS R (bajonet RF). Ty nabízí 1,4× a 2× prodloužení ohniskové vzdálenosti se zachováním autofokusu, stabilizace i odolnosti.
12.7.2020, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl A3+ fototiskárnu imagePROGRAF PRO-300 Canon uvedl A3+ fototiskárnu imagePROGRAF PRO-300
Novinkou ve výrobním programu společnosti Canon je i A3+ fototiskárna imagePROGRAF PRO-300. Má celkem 9 barevných inkoustů + Chroma Optimiser a schopnost využívat záložní trysky v případě problémů s jinými.
11.7.2020, aktualita, Milan Šurkala