Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon chce údajně růst skupováním dalších firem, Sigma odmítla

30.11.2015, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Canon nemá moc na růžích ustláno. Přestože jako celek prosperuje a roste, fotografická divize padá a ztrátu prodejů chce údajně dohonit skupováním dalších fotografických firem. Společnost Sigma byla v hledáčku, ale odmítla.
Fotografická divize společnosti Canon poslední dobou pomalu klesá. Mohou za to výrazně nižší prodeje levných kompaktů i klesající prodeje zrcadlovek a objektivů (viz zpomalující se frekvence výrobních jubileí). A poněvadž CSC fotoaparáty má Canon zatím spíše na vedlejší koleji, ani zde zatím moc neboduje. V řeči čísel byl meziroční propad fotografické divize zhruba kolem 4 %, což není úplně nejhorší, ale také nic, nad čím by v Canonu mohli jásat.


Canon logo


Jednou ze strategií Canonu je rozšiřovat portfolio a skupovat jiné fotografické společnosti. V únoru 2015 to bylo oznámení převzetí společnosti Axis vyrábějící bezpečnostní kamery. Údajně uvažoval i o Hasselbladu, jehož část akcií počátkem listopadu koupil výrobce dronů DJI. Ve společnosti Canon nicméně vyhodnotili, že tento segment pro ně není až tak zajímavý a nepřinese výraznou pomoc.

Nyní se objevily zprávy, že Canon jednal i se společností Sigma, která je známá výrobou objektivů a fotoaparátů se snímačem Foveon. Připomeňme, že Canon vydal několik patentů ohledně vícevrstvých snímačů (posledně 120MPx APS-H čip) a technologie Foveon by se mu určitě hodila. Společnost Sigma, v jejímž čele je CEO Kazuto Yamaki, ale jeho nabídku k převzetí odmítla. Pokud jste si někdy četli rozhovory s vedoucími pracovníky společnosti Sigma, ani vás to moc nepřekvapí. Tato společnost je řízena hodně jako "rodinný podnik" s hrdostí na svou značku i své zaměstnance a vysoce uznávaná řada objektivů Art také ukazuje, že Sigma zvolila dobrý postup. Canon se tak bude muset poohlédnout někde jinde, nebo konečně začít brát CSC více vážně (jsou zde indicie, že rok 2016 bude pro EOS M přelomový).

Zdroj: petapixel.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.