Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon chystá ultrazoom PowerShot G3 X s 1" senzorem

7.2.2015, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Canon oficiálně potvrdila, že chystá profi ultrazoom PowerShot G3 X, který bude vybaven velkým 1" senzorem. Prototyp fotoaparátu bude představen na CP+ 2015 v Yokohamě, zatím máme první údaje a fotografii.
V minulých týdnech se občas objevily nějaké teasery na další fotoaparát řady G X. Nyní už víme, že půjde o PowerShot G3 X, který bude ultrazoomem s 1" senzorem. Je velmi pravděpodobné, že bude mít senzor z modelu G7 X, tedy s rozlišením 20 megapixelů. Canon také oficiální potvrdil, že bude mít 25× optický zoom v rozsahu od 24 do 600 milimetrů. Profi ultrazoom Canonu chyběl už roky, otázkou ale je, zda to zase nepřehnal se zoomem a jaké budou optické kvality objektivu s takovým rozsahem ohniskových vzdáleností. Na druhou stranu PowerShot SX50 HS ukázal, že i s velkým zoomem se dá udělat opticky slušný objektiv.

Jak je vidět na obrázku, bude mít i tlačítko Zoom Frame Assist, pro rychlé odzoomování usnadňující nalezení objektu, takže zoom bude ovládaný elektronicky (tomu napovídá i páčka zoomu okolo spouště). Světelnost objektivu zatím neznáme, to se budeme muset nechat překvapit. Nicméně vzhledem k velkému zoomu na tak velkému čipu to patrně nebudou zázračné hodnoty především na maximálním zoomu. Na nejširší ohniskové vzdálenosti ale může být klidně velmi slušná.

Fotoaparát je vybaven zdířkou na externí mikrofon, má výstup na sluchátka, Wi-Fi a NFC. Podle tlačítka na straně přístroje to vypadá, že vlevo nahoře bude vyskakovací blesk a nikoli elektronický hledáček jako u Sony RX100 III. Ultrazoom této kategorie bez hledáčku by byl opravdu velký přehmat a zatím vše nasvědčuje, že hledáček nebude. Displej je podle všeho výklopný a nevypadá to, že by pro hledáček někde zbylo místo. Kdy se oficiálně představí finální verze přístroje, zatím nevíme.

Zdroj: www.dpreview.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.