Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot PICK: malý fotorobot vám nafotí oslavu i běžný den

1.2.2021, Milan Šurkala, aktualita
Canon představil další produkt pomocí crownfundingu. Tentokrát jde o malý fotoaparát PowerShot PICK, který je jakýmsi automatem pro focení různých oslav i běžného denního života. K tomu využije umělou inteligenci.
Na crowdingové stránce Makuake se objevil nový produkt společnosti Canon. Jde o kompaktní fotoaparát PowerShot PICK, který má automaticky pořizovat snímky, aniž by bylo nutné ho ovládat a říkat mu, co má dělat. Nicméně hlasové ovládání je také k dispozici. Jde v podstatě o malého robota s umělou inteligencí, který se otáčí, zoomuje, sleduje situaci, a když uzná za vhodné, vyfotí snímek. Pomocí detekce tváří a sledování objektů tak nastaví kompozici a postará se i o automatické vyfocení snímku. Rozhodně nejde o nový koncept, hodně mi to připomíná kolébku Party-shot s fotoaparátem Sony Cyber-shot WX1 z přelomu let 2009 a 2010, jen tentokrát je to v jednom zařízení.
 
Canon PowerShot PICK
 
Fotoaparát má 1/2,3" CMOS snímač s rozlišením 12 MPx. Jeho objektiv nabídne 3× optický zoom v rozsahu od 19-57 mm, je tedy extrémně širokoúhlý. Světelnost je F2,8 až F5,0 a zaostřit může od 20 až 30 cm podle zvoleného zoomu. O zpracování obrazu se stará procesor DIGIC 7. Snímky se pořizují do formátu JPEG, videa pak do MP4 (MPEG-4 AVC/H.264). Maximem je zde Full HD video (1920×1080 pixelů) při 60 fps.
 
Data se ukládají na kartu microSDXC (max. UHS-I). Napájení je pak zajištěno přes port USB-C (až 18 W). Pokud jde o komunikaci, tak tu najdeme Bluetooth 4.1 a Wi-Fi 802.11 b/g/n, mobilní aplikace je pak kompatibilní s iOS 12.4, iPadOS 13.7, Androidem 8 a novějšími. Rozměry novinky činí 60 mm v průměru a 90 mm na výšku, váží 170 gramů. Cena byla stanovena na 40900 jenů (cca 8400 Kč). Dodávky by měly začít v červenci. Nyní je otázkou, zda se podívá i za japonské hranice.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.