Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon si nechal patentovat dotykovou spoušť

22.12.2020, Milan Šurkala, aktualita
Dalším zajímavým patentem společnosti Canon je ten s označením 2020-201756. Nejde tentokrát o žádný objektiv, ale o dotykovou spoušť s možností přiřazení dalších funkcí. Přijde vám to užitečné?
Co říkáte na myšlenku dotykové spouště?
V anketě šlo hlasovat od 22.12.2020 do 1.1.2021. Počet hlasujících: 6
Nesmysl83 %
Divné, ale asi bych si zvykl(a)17 %
Dobrý nápad0 %
Od Canonu tu máme spoustu patentů, v poslední době jsme se bavili např. o zoomovacím telekonvertoru nebo o světelných zoomovacích objektivech. Nyní přichází něco dosti překvapivého. Nový patent číslo 2020-201756 totiž představuje dotykovou spoušť. Místo tlačítka, u kterého známe polohu namáčknutí a domáčknutí, by byla na horní přední straně fotoaparátu dotyková plocha. Ta by mohla mít více funkcí než jen spuštění zaostření, měření expozice a vyfocení. Hovoří se dokonce o možnosti interakce s menu nabídkami, polohování AF bodu a podobně.
 
Canon dotyková spoušť
 
Jednou z výhod by měla být i větší vodotěsnost fotoaparátu, kde není třeba utěsňovat otvor kolem spouště. Osobně mi to ale jako moc velká výhoda nepřijde, protože asi všichni víme, jak mizerně fungují dotykové displeje, když jsou mokré. Jistě je na místě obávat se, jak moc dobře či špatně citlivá by byla tato plocha za deště. Druhým problémem může být jednoduše zvyk. I když dotykové focení na telefonu přijde dnes většině lidí přirozené (a použitelné je i přes displej fotoaparátu), otázkou je, zda by si na to fotografové zvykli v místě, kde byla po desítky let klasická mechanická tlačítková spoušť.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.