Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon si nechal patentovat duální stabilizaci

7.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Canon vyvíjí nové technologie a jednou z nich je i duální forma stabilizace obrazu, kterou si nyní nechala patentovat. Konkurenční přístroje nicméně tento systém používají už nějaký ten pátek.
I když je společnost Canon jednou ze společností, která dává do vývoje nových technologií obrovské úsilí a má jeden z největších počtu patentů, ne vždy se pochopitelně dostatečně rychle dostávají do výroby. A tak např. na duální stabilizaci stále čekáme, přestože konkurenční firmy (např. Olympus a Panasonic) ji do svých fotoaparátů dávají už nějaký ten rok. I u Canonu se ale něco děje, neboť si právě takový systém nechal patentovat (patent 2019-087937).
 
Canon logo
 
Duální stabilizace kombinuje stabilizaci snímače a objektivu, které při spolupráci mohou dosáhnout ještě větších výkonů než zvlášť. Ostatně výše zmíněné značky to ukazují a v testech opravdu není problém dosahovat účinků kolem 6 až 7 EV, což znamená i několikasekundové expozice z ruky. I když v rozhovoru se zástupcem z Canonu bylo řečeno, že mechanická stabilizace čipu nedosahuje výkonů té optické, z vlastní zkušenosti bych úplně nesouhlasil. Tam to totiž záleží i na ohniskové vzdálenosti objektivu a u těch širších nabízí moderní fotoaparáty takové výkony, na které optická stabilizace obvykle nedosahuje (a to jak ta duální, tak i jen ta mechanická).
 
Canon Dual IS
 
Zatím ale není jasné, kdy (a zda vůbec) se Canon odhodlá nasadit mechanickou a duální stabilizaci do svých fotoaparátů. Je to totiž jedna z oblastí, ve které mu začíná poněkud ujíždět vlak. S mechanickou (a posléze i duální) stabilizací totiž začínají i firmy, které byly kdysi stejně jako on zaměřeny jen na optickou stabilizaci.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.