Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon si patentoval jeden EF-M a dva RF objektivy

8.4.2020, Milan Šurkala, aktualita
Už tradičně tu máme několik dalších patentů, které podala společnost Canon. V tomto případě jde o dva kratší teleobjektivy pro full frame bajonet RF včetně jednoho makro objektivu a jeden teleobjektiv pro EF-M.
S patenty z dílen společnosti Canon se na stránkách Digimanie zdaleka nesetkáváme poprvé. Ukazují, na čem pracují inženýři ve společnosti. Zároveň napovídají, čeho bychom se možná mohli dočkat. Nynější patenty navíc vypadají docela reálně. Tím prvním je RF 85mm f/1.8 Macro. Takový objektiv dává smysl, neboť zatím má Canon jen dražší a mnohem světelnější RF 85mm F1.2L USM. Levnější, kompaktnější a méně světelná varianta je potřeba. Pokud by navíc zvládala makro, šlo by o univerzálnější objektiv. Osobně však předpokládám, že objektiv bude podporovat maximálně zvětšení 1:2 podobně jako u objektivu RF 35mm f/1.8 IS Macro, jde ale jen o mou domněnku. Patent hovoří o tom, že objektiv má reálnou ohniskovou vzdálenost 84,05 mm, úhel záběru 28,88° a skutečnou světelnost F1,86. Délka objektivu je 100,02 mm.
 
Canon logo
 
Druhým patentovaným objektivem je RF 100mm f/2.8. Tady se hovoří o reálné ohniskové vzdálenosti 101,03 mm, úhlu záběru 24,18° a světelnosti F2,88. Délka objektivu se zastavila na hodnotě 130,45 mm. Výčet pak ukončuje jeden objektiv pro APS-C řadu, světelný teleobjektiv EF-M 100mm f/2. Ten by měl dávat s reálnou ohniskovou vzdáleností 96,04 mm úhel záběru 16,16°. Světelnost dosahuje hodnoty F2,06 a objektiv má 115,28 mm na délku. Opět ale jen budoucnost ukáže, který z těchto objektivů se objeví i skutečně na trhu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.