Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon uvedl objektiv RF 85mm F1.2L USM s BR optikou

9.5.2019, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Canon uvedla další novinku pro svůj nový full frame CSC systém EOS R. Jde o vysoce světelný objektiv RF 85mm F1.2L USM, který má jako první pro tento systém BR optické členy pro minimalizaci aberací.
V nabídce společnosti Canon se nově objevuje další objektiv pro nový full frame CSC systém EOS R. Jde o RF 85mm F1.2L USM, první z šesti ohlášených novinek plánovaných na blízkou budoucnost. Objektiv má tedy 85mm reálnou ohniskovou vzdálenost, což znamená úhly záběru 28°30' diagonálně, 24° horizontálně a 16° vertikálně. Novinka má vynikající světelnost F1,2, podobně jako již představená 50mm verze. Irisovou clonu s 9 lamelami lze nastavit maximálně na hodnotu F16. V optické konstrukci je 13 členů, které jsou uspořádané do 9 skupin, je zde i člen asférického typu a jeden z UD skla.
 
Canon RF 85mm F1.2L USM
 
Objektiv využívá zaostřovacího motorku USM a může zaostřit minimálně ze vzdálenosti 85 cm. Maximální zvětšení tak dosahuje hodnoty jen 0,12×. Novinka má stejně jako i ostatní RF objektivu kromě zaostřovacího prstence i další kroužek pro rychlé nastavování jednoho z vybraných parametrů (např. ISO a podobně). Samozřejmostí je už dnes utěsnění vůči prachu a vlhkosti. Nechybí ani povrchové vrstvy ASC (Air Sphere Coating) pro minimalizaci odlesků a světelných závojů, využití našla také BR optika (Blue Spectrum Refractive) pro minimalizaci dalších optických aberací.
 
Při dané ohniskové vzdálenosti a výborné světelnosti rozhodně nepřekvapí velké rozměry a vysoká hmotnost. Objektiv má 117,3 mm na délku, 103,2 mm v průměru a váží nemalých 1195 gramů. Využívat pak lze filtry s 82mm průměrem. Novinka by se měla začít prodávat od června za cenu 77.890 Kč s DPH. Na Flickru se můžete podívat i na několik ukázkových fotografií od ambasadora Canonu Martina Schuberta.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.