Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon ukázal EOS R3, nabídne 8EV duální IS

2.6.2021, Milan Šurkala, aktualita
Canon opětovně potvrzuje vývoj full frame CSC fotoaparátu EOS R3. Nyní se dozvídáme např. to, že systém duální stabilizace nabídne až 8EV účinek, bude zde i 4K video využívající technologie over-samplingu.
V polovině dubna oznámila společnost Canon vývoj fotoaparátu EOS R3. Nyní přidává další informace o připravovaném přístroji. Víme, že půjde o full frame fotoaparát, který bude zamířen na sport, ale nepůjde o vlajkovou loď (dočasně ano, ale později má přijít ještě alespoň jeden výše mířený model, EOS R1?). Má přinést vylepšený systém autofokusu se sledováním využívajícím technologií hlubokého učení (Deep Learning, typ strojového učení). To má zlepšit detekci obličeje, očí, hlavy, těla lidí i zvířat. Novinkou bude rozpoznávání vozidel, jako jsou auta a motorky, což může posloužit např. ke snímání motoristických závodů.
 
Canon EOS R3
 
Autofokus má také fungovat už od -7 EV, nevíme ale zatím, při jaké světelnosti objektivu. Mechanická stabilizace senzoru může v duálním režimu (s některými objektivy RF s optickou stabilizací) dosáhnout kombinovaného účinku 8 EV (256násobné prodloužení expozičního času proti pravidlu převrácené hodnoty ohniskové vzdálenosti). Podporováno bude 4K video včetně Canon Log 3, v tomto rozlišení se využije i over-sampling, těšit se můžeme dokonce na video RAW záznam na kartu. O 8K rozlišení zatím zmínka nepadla, což by mohlo napovídat rozlišení někde mezi 20-30 MPx, toto ale ukáže až čas (na druhou stranu by mohlo působit zvláštně, kdyby níže postavená EOS R5 toto rozlišení měla a R3 nikoli).
 
Canon EOS R3
 
Nebude chybět ani klasický síťový konektor RJ-45 a bezdrátové rozhraní Wi-Fi na frekvenci 5 GHz. Dostane se také na nový port pro příslušenství umožňující přenos dat i napájení. Jaká příslušenství budou pro tento port představena, zatím nebylo zveřejněno. Dále tu bude možnost použití blesku Canon Speedlite při využití elektronické závěrky. Najdeme zde dva sloty pro paměťové karty, jeden typu CFexpress, druhý pro SDXC. Akumulátorem má být LP-E19, tělo bude z hořčíkových slitin a nabídne plně polohovatelný dotykový displej. Zatím nevíme, kdy se tento fotoaparát představí, ale už se objevil v databázích některých zahraničních prodejců. To by teoreticky mohlo znamenat uvedení v řádu týdnů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.