reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon uvádí kompaktní a levný objektiv RF 50mm f/1.8 STM

4.11.2020, Milan Šurkala, aktualita
Canon útočí na vysoký tržní podíl ve třídě full frame CSC a poslední novinka by mu v tom mohla docela pomoci. Představuje totiž objektiv RF 50mm f/1.8 STM, který je dosti malý, lehký a na CSC objektivy i nebývale levný.
Společnosti Canon se daří zvyšovat tržní podíl na trhu s full frame CSC fotoaparáty (např. v Japonsku) a není moc divu. Jeho nové modely EOS R5 a EOS R6 rozhodně nejsou žádnými ořezávátky a nabídka objektivů se také dále rozšiřuje. Nyní jde o světelnou padesátku Canon RF 50mm f/1.8 STM. Tento objektiv zaujme svými rozměry a cenou. Pokud jde o to první, tak má v průměru 69,2 mm a na délku jen 40,5 mm, přičemž váží pouhých 160 gramů. Objektiv pak používá filtry se 43mm průměrem
 
Canon RF 50mm f/1.8 STM
 
Novinka má 50mm ohniskovou vzdálenost, což znamená úhly záběru 46° diagonálně, 40° horizontálně a 27°30' vertikálně. Optická konstrukce je jednoduchá, má 6 členů v 5 skupinách, jeden člen je asférický. Najdeme zde 7lamelovou irisovou clonu, která nabídne hodnoty od velmi dobrých F1,8 až po F22. Objektiv má zaostřovací motorek STM, který nabídne rychlé a tiché ostření vhodné i pro video. K zaostření potřebuje nejméně 30 cm, což stačí na dosažení 0,25× zvětšení. Zaostřovací kroužek může sloužit k ostření, nicméně přepínačem na straně je možné ho přepnout na položku Control. Pak ovládá korekci expozice, expoziční čas, clonu nebo ISO podle nastavení. Najdeme zde povrchové vrstvy Super Spectra Coating (SSC) pro minimalizaci světelných závojů a odlesků.
 
Objektiv sice nemá optickou stabilizaci, ale při využití té interní v některých tělech řady EOS R lze dosáhnout až 7EV účinku (cca 2,5 sekundy z ruky). Do prodeje půjde v prosinci za velmi atraktivní cenu 6290 Kč s DPH, což je na CSC objektiv dosti příznivá cena.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama