Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Japonský trh s full frame CSC: Canon ohrožuje Sony, zabodoval i Lumix S5

26.10.2020, Milan Šurkala, aktualita
Prodejní čísla z japonského trhu s full frame CSC fotoaparáty ukazují zajímavý vývoj. Canon díky novým modelům začíná ohrožovat Sony a dost se dařilo i Panasonicu díky jeho menšímu a lehčímu Lumixu S5.
Na serveru BCN se objevila statistika prodejů full frame CSC fotoaparátů na japonském trhu. Ta rozhodně nejsou nezajímavá. Sony se poprvé dostalo pod 60 % počátkem roku 2019, nicméně ještě do minulého měsíce si drželo nadpoloviční většinu trhu. Ta se nyní změnilo a propadlo se o více než 10 procentních bodů (z cca 55%) na nynějších 43,9 %. To je stále dost na první místo, ale vypadá to, že by se na první příčku mohl brzy dostat Canon. Jeho novinky v podobě modelů EOS R5 a EOS R6 rozhodně zaujaly a z cca 28 % už vyskočil na 34,7 %. Sony tak má stále náskok, ten ale nemusí trvat dlouho.
 
Canon EOS R5
 
Třetí příčku má Nikon s 13,1 %, který si svůj podíl drží z minulého měsíce, a je jen otázkou, jaký zájem vzbudí nové Nikony Z6 II a Z7 II. Ty vypadají, že opravují nejzásadnější chyby předchůdců a přitom výrazně nemění cenu. Na čtvrté místo se dostal Panasonic. Jeho Lumixy řady S1 sice na některých trzích zaujaly (v high-endové třídě nad 4000 USD má údajně až 10% podíl), nicméně celkově to nebylo moc slavné. S uvedením mnohem kompaktnějšího a levnějšího modelu Lumix S5 se to ale změnilo a Panasonic výrazně poskočil na 5,8 %. Naopak Sigma se svým jediným modelem fp se propadla na pátou pozici a získala 2,6 %.
 
Podíl full frame CSC na japonském trhu
 
Další zajímavostí japonského trhu je to, že full frame CSC už tvoří počtem kusů 10,7 % fotoaparátů s výměnnými objektivy (tedy na trhu včetně CSC s menšími čipy a s DSLR), nicméně finančně jde o 25,0 %. Není divu, že se výrobci tak moc soustředí právě na full frame CSC.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.