Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon uvádí objektiv pro virtuální realitu: RF 5.2mm F2.8L Dual Fisheye

6.10.2021, Milan Šurkala, aktualita
Canon rozšiřuje svůj záběr i na systémy virtuální reality. Uvádí totiž nový objektiv RF 5.2mm F2.8L Dual Fisheye se dvěma moduly pro stereoskopické záběry, oba jsou typu rybí oko. Nechybí ale ani softwarová řešení pro EOS VR System.
Společnost Canon se chce přizpůsobit změnám doby a poté, co se kompakty kvůli smartphonům takřka přestaly prodávat, zkouší své štěstí v novém poli, virtuální realitě. Uvádí EOS VR System, jehož součástí budou softwarová řešení pro střih a úpravu videa (včetně možnosti vybrat si typ zkreslení a výstupu), dostává se také ale na netradiční objektiv RF 5.2mm F2.8L Dual Fisheye pro možnost vytváření 3D stereoskopického videa. Pokud se video natáčí s fotoaparátem Canon EOS R5 s novým firmwarem 1.5.0, můžete natáčet video ze dvou modulů tohoto objektivu na jeden snímač, využít lze třeba 8K 30p nebo 4K 60p. Vzdálenost objektivů od sebe činí 60 mm.
 
Canon RF 5.2mm F2.8L Dual Fisheye
 
Pokud by vám nevyhovovala aplikace od Canonu, společnost nabídne i plug-in pro Adobe Premiere Pro. Díky tomu máte několik možností, jak dostat natočený obraz do brýlí pro VR, jako je např. Oculus Quest 2 a další. Připomeňme, že podobný objektiv má i Panasonic pro svůj Micro Four Thirds systém.
 
Canon RF 5.2mm F2.8L Dual Fisheye
 
Objektiv je určen pro full frame těla a při 5,2mm ohniskové vzdálenosti nabídne do všech směrů 190° úhel záběru (jde o cirkulární rybí oko). Optika se skládá z 12 členů v 10 skupinách včetně 2 UD elementů. Irisová clona má 7 lamel a podporuje rozsah od F2,8 do F16. Zaostřovat lze od 20 cm (od roviny senzoru), maximální zvětšení je 0,03×.
 
Canon RF 5.2mm F2.8L Dual Fisheye
 
Jde o objektiv RF, který nemá tradiční programovatelný prstenec Control Ring a zaostřování je jen manuální. Nezapomnělo se ale na povrchové vrstvy Super Spectra a SWC, které minimalizují odlesky. Přední člen má fluorovou povrchovou úpravu pro odpuzování nečistot i vody, máme zde i základní odolnost vůči prachu a vodě. Podporovány jsou zadní filtry (35×20 mm). Objektiv má rozměry 121,1×83,6×53,5 mm, váží 350 gramů.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.