Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Cena TIPA 2022 také pro Fujifilm, Laowu, Leicu a OM System

5.6.2022, Milan Šurkala, aktualita
Cena TIPA 2022 také pro Fujifilm, Laowu, Leicu a OM System
Nezapomeneme ani na některé výrobce fotografické techniky, kterým se letos v anketě TIPA Awards 2022 podařilo získat po jednom ocenění. Tentokrát tu máme fotoaparáty od Fujifilmu, Leicy a OM Systemu, cenu získal také objektiv Laowa.
Už jsme si představili vítěze TIPA Awards 2022 s 5 nebo 2 oceněními, nyní přichází na řadu ti s jedním. Sem patří např. Fujifilm, který má nejlepší středoformátový fotoaparát. Tím je pro letošek Fujifilm GFX 50S II. Má 51,4MPx snímač s 5osou mechanickou stabilizací a 6,5EV účinkem. Nechybí EVF s vysokým rozlišením, 3,2" dotyková obrazovka. Sekvenční snímání nabídne 3 fps a máme tu Full HD video, autofokus je pak 117bodový s vylepšeným sledováním a rozpoznáním tváří a očí.
 
Fujifilm GFX 50S II
 
Titul nejlepšího objektivu s manuálním ostřením má letos Laowa Argus FF II 35mm F0.95. Ten se chlubí vynikající světelností F0,95, dosahuje tak velmi malé hloubky ostrosti. Má 15lamelovou irisovou clonu, přičemž clonový kroužek může mít hladký nebo aretovaný chod. V optické konstrukci najdeme člen ED, asférický i čtveřici elementů HR.
 
Laowa Argus FF II 35mm F0.95
 
V kategorii nejlepšího dálkoměru nebylo moc na výběr, a tak tu máme Leicu M11. Ta má 60MPx full frame snímač CMOS BSI s Triple Resolution Technology, která dovoluje slučování pixelů ve třech různých režimech. Těšit se lze na 14bitové barvy, 4,5fps snímání a elektronickou závěrku s časy od 1/16000 sekundy. Najdeme zde také 2,95" dotykový displej.
 
Leica M11
 
Nejlepším fotoaparátem systému Micro Four Thirds je OM System OM-1. Má 3× rychlejší procesor než předchůdce, zvládá až ISO 102400, rychlé sekvenční snímání a autofokus využívající systémů AI. Je natrénován na auta, motorky, letadla, helikoptéry, vlaky, ptáky a další zvířata jako kočky a psy. Nabídne také 8EV mechanickou stabilizaci obrazu. Samozřejmostí je také konstrukce odolná vodě a prachu.
 
OM System OM-1
 
Zdroj: tipa.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.