Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

CIPA 06/23: červen v dodávkách fotoaparátů moc radosti neudělal

7.8.2023, Milan Šurkala, aktualita
CIPA 06/23: červen v dodávkách fotoaparátů moc radosti neudělal
Byla zveřejněna data o dodávkách fotoaparátů za měsíc červen. Po několika měsících pozitivních zpráv tu máme jeden nepříliš dobrý. Jako obvykle moc nepotěšily zrcadlovky, které padaly směrem dolů.
CIPA každý měsíc zveřejňuje statistiky dodávek fotoaparátů a nyní tu máme data za červen. Zatímco většina posledních měsíců byla pozitivních, červen se moc nepředvedl. V podstatě jde o třetí červen se stejnými dodávkami po sobě (data v letech 2022 a 2021 byla téměř totožná). S počtem 671,4 tisíc fotoaparátů došlo k meziročnímu propadu o necelá 2 %, finančně šlo o mírný 6% růst. Pokud jde o kompakty, tak tam bylo dodáno jen 144,1 tisíc kusů, což je téměř 15% meziroční propad, finančně si ale tato kategorie polepšila o 14 %. Jde tak vidět nadále přetrvávající zájem o high-endové modely, zatímco ty low-endové dále padají k zemi.
 
CIPA logo
 
Zrcadlovky byly kategorií, která padala nejvíce. S pouhými 94,6 tisíc kusů se už dostala pod hranici 100 tisíc kusů a jde o téměř 24% meziroční propad. Finančně je to dokonce o 36 % méně, což ukazuje opak toho, co u kompaktů. Profesionálové už zrcadlovky takřka nekupují (není se ani čemu divit, když nevychází nové modely a není na co upgradovat), takže tam je propad ještě rychlejší než v low-endu. U CSC fotoaparátů bylo dodáno 432,6 tisíc kusů, což je meziročně více než 10% nárůst, finančně pak o necelých 12 %.
 
CIPA 06/23
 
Pokud jde o objektivy, tam se meziročně mírně rostlo o 5 % na 830,3 tisíc kusů, finančně se pak situace neměnila (velmi mírný pokles o 0,3 %, což ukazuje trochu vyšší podíl levnějších objektivů než loni). Objektivy pro APS-C a menší formáty si polepšily na 457,3 tisíc kusů, což máme více než 12% nárůst, cenově se ale rostlo o trochu nižších 6 % (je tedy vidět lehce zvýšený podíl levnějších modelů). Full frame a větší si připsaly 373 tisíc kusů, což je 3% propad v kusech a 2% propad ve financích.
 
Zdroj: cipa.jp


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.