Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

CIPA 07/22: Nejlepší výsledek dodávek fotoaparátů za poslední roky

10.9.2022, Milan Šurkala, aktualita
CIPA 07/22: Nejlepší výsledek dodávek fotoaparátů za poslední roky
Byly zveřejněny výsledky dodávek fotoaparátů za červenec 2022 a jsou nezvykle pozitivní. Jde pro tento měsíc o nejlepší výsledek za poslední roky a hodně se dařilo nepřekvapivě především CSC fotoaparátům. Jejich dodávky šly o 72 % nahoru.
Společnost Canon nedávno tvrdila, že dle jejího názoru už trh s fotoaparáty dosáhl svého dna a poslední čísla asociace CIPA ukazují, že by na tom možná mohlo něco být. Začátek roku 2022 sice nevypadal příliš pozitivně, ale poslední měsíce se postupně zlepšují a letošní červenec překonal v dodávkách fotoaparátů tentýž měsíc roku 2021 i 2020 (ten byl dost ve znamení koronavirového propadu, byť už se trochu zotavoval). Jak tedy vypadají červencová čísla? Celkově bylo dodáno 725,9 tisíce fotoaparátů, což je meziročně (proti loňskému červenci) nárůst o 10,1 %, velká změna je to ale především finančně. Trh s fotoaparáty finančním objemem hodně roste, a to meziročně o 94,8 %. Na jednu stranu to znamená, že fotoaparáty se stávají v průměru výrazně dražšími (kupuje se především high-end), na druhou stranu to také může znamenat menší ochotu výrobců s fotoaparáty praštit, když se stávají opět lukrativnějšími.
 
CIPA logo
 
Kompakty kvůli stále zlepšujícím se smartphonům i v podstatě nulovým aktualizacím modelové nabídky napříč všemi výrobci dále klesají. Bylo dodáno 169,8 tisíc kompaktů, což je 39,1% propad (finančně pak šly dolů o 15,3 %). Zrcadlovky se 134,6 tisíc kusů klesly jen o 0,9 % a finančně si polepšily dokonce o 39,2 %. Přesto je vidět, že už o ně není moc velký zájem, neboť počtu CSC fotoaparátů se ani nepřibližují. Těch bylo totiž dodáno 421,6 tisíc kusů, což je více než trojnásobek toho, co zrcadlovek. Proti loňskému roku je to solidní nárůst o 72,1 %, finančně jde dokonce o +140,8 %.
 
CIPA statistiky
 
Hodně se dařilo i objektivům. Celkově šlo o 862,3 tisíc kusů, což je 27,4% nárůst (finančně +62,7 %). Rostly objektivy pro full frame i menší senzory. Pro full frame a větší snímače to bylo 425,8 tisíc kusů, což je +34,4 %, finančně pak o 72,2 %. Jsou jen ve velmi těsném závěsu za objektivy pro APS-C a menší, které už v poslední době bývají spíše mírně pod čísly full frame objektivů. Jde o 436,6 tisíc kusů, což je o 21,2 % více než loni (finančně +32,1 %). Dobře je také vidět to, proč se výrobci hodně soustředí na full frame, neboť i přes velmi podobná čísla v počtu kusů je tento trh objemem financí 4,2× větší.
 
Zdroj: cipa.jp


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.