Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

"Copyrightový" troll Richard Leibowitz dostal pokutu 103 tisíc USD

15.7.2020, Milan Šurkala, aktualita
Richard Leibowitz je svérázná osoba fotografické světa. Na dráhu právníka se vydal v roce 2015 a zaměřil se na žaloby ohledně porušení autorských práv k fotografiím. Mnozí ho označují za trolla a soud mu vyměřil pokutu přes 100 tisíc USD.
K soudům v USA se opět dostal Richard Leibowitz, který si to tentokrát slízl z druhé strany. Bývalý fotožurnalista se totiž v roce 2015 vydal na dráhu právníka, který se od roku 2017 soustředí na žaloby za porušení autorských práv k fotografiím. Především jde o žaloby za neoprávněné použití fotografií na sociálních sítích, což je v poslední době velké téma zejména ve spojitosti s Instagramem. Ve své jurisdikci drží rekord za počet podaných žalob, kterých od té doby podal 1280. Tedy v průměru zhruba jednu denně. Mnozí jej tak označují za "copyrightového" trolla a tím to zdaleka nekončí. Jeho chování není zrovna z nejvzornějších, což mu nyní vyneslo tučnou pokutu.
 
Richard Leibowitz
Richard Leibowitz, autor: King of Hearts / CC BY-SA, přes Wikimedia Commons
 
Soud jej shledal nebezpečným pro férovou a efektivní justici, neboť ji zahrnuje velkým počtem žalob, ke kterým navíc často dodává záměrně lživé údaje (zejména data) a lže pod přísahou. Svou absenci u soudu často svaluje na smrt svého otce, který by tak musel umřít už několikrát. Je tak ve své jurisdikci nejen právníkem s největším počtem podaných žalob, ale také asi nejčastěji trestaným. Jeho poslední trest mu vynesl pokutu ve výši 103.500 USD a soudy doufají, že se případ dostane až k tomu, že mu bude kvůli jeho historii zakázáno podávání dalších žalob.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.