reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Designéři Jonathan Ive a Marc Newson vytvořili Leicu M pro aukci (RED)

11.10.2013, Milan Šurkala, aktualita
Speciálně pro dobročinnou aukci pořádanou nadací (RED) vznikl jeden kus Leicy M, pod kterou se podepsali designéři Marc Newson a Sir Jonathan Ive, kterého možná znáte jako designéra produktů Apple.
23. listopadu 2013 se v New Yorku bude konat dobročinná dražba Jony and Marc's (RED) Auction pod záštitou nadace (RED). Tu založil Bono, zpěvák skupiny U2 a Bobby Shriver v roce 2006 na podporu boje proti HIV i jiným nemocem jako je malárie nebo tuberkulóza. Doposud bylo vybráno přes 215 milionů dolarů, což ovlivnilo život více než 14 milionů lidí. Další peníze se mají vybrat právě na již zmíněné aukci, kde bude na prodej i jeden zajímavý produkt ze světa fotografie.

Je jím Leica M, kterou navrhli právě pánové pořádající tuto aukci, Marc Newson a Sir Jonathan Ive, který je zodpovědný za design mnoha produktů značky Apple (MacBook Air, iPod, iPad a mnoho dalších). Tato Leica je vyrobena z hliníku a k výrobě byl využit i laser. Na povrchu je přes 21 tisíc půlkulových vrypů. Tvorba tohoto fotoaparátu zabrala 85 dní (725 hodin pak zabrala jen výroba), bylo vytvořeno 561 modelů a okolo 1000 prototypových dílů.

Výsledný produkt bude jediným svého druhu. Vevnitř to ale bude klasická Leica M s CMOS snímačem, v setu s objektivem Leica APO-Summicron–M 50mm f/2 ASPH. Klasika vás vyjde na nějakých $7000 (tělo, objektiv pak totéž navíc), zde se předpokládá, že tento kus bude vydražen za 500 až 750 tisíc amerických dolarů. Když uvážíme, že léčba na prevenci přenosu viru HIV z matky na dítě stojí 40 centů za den, už jen prodej samotného tohoto fotoaparátu může zachránit mnoho životů.

Pokud na tuto Leicu nemáte peníze, ale chcete pomoci, můžete provést klasický dar nebo nákup produktů, z jejichž ceny je část darována na pomoc. Ta většinou činí okolo 10 %, najdete ale produkty s pomocí jen okolo 2 %, ale i takové, kde jde na charitu zhruba třetina částky. V aukci se budou dražit i další produkty jako např. speciální Range Rover, zlaté Apple EarPods a mnoho dalšího.

Zdroj: www.dpreview.com, www.sothebys.com, www.red.org
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama