Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Doporučené fotoaparáty: prosinec 2015

, , návod
Doporučené fotoaparáty: prosinec 2015
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
Doporučené fotoaparáty: prosinec 2015
Velké ultrazoomy lákají zákazníky většími možnostmi focení a slibují lepší fotografie. To však nemusí být pravda, neboť v útrobách často skrývají totožné čipy jako nejlevnější kompakty za pár tisíc. Ultrazoomy s větším čipem jsou dnes reprezentovány více modely než v minulosti, vedle Fujifilmu FinePix X-S1 se objevil např. Olympus Stylus 1, Panasonic Lumix FZ1000 a Sony Cyber-shot RX10.


Panasonic Lumix FZ200 - recenze / FZ300


Panasonic Lumix FZ200 je netradičním ultrazoomem díky svému objektivu. Ten nabízí konstantní světelnost F2,8 v celém ohniskovém rozsahu. Na širších ohniscích je tak světelnost podobná jako u konkurence, ale na nejdelších je až o 2 EV lepší. Tam, kde např. FZ150 musela použít ISO 800, si FZ200 při stejném expozičním řasu vystačí s ISO 200 až 250. I to se podepisuje na nižším šumu při focení za horšího světla na delších ohniscích. Bohužel, jak se ukázalo v našich testech, objektiv už nedosahuje takových kvalit jako u FZ150, kresba je trochu měkčí, aberace výraznější. Stále je to však ve své třídě opticky nadprůměrný objektiv.

Panasonic také nedělal nesmysly a použil osvědčený 12MPx MOS snímač s poměrně malým šumem. Ocenit je třeba i výklopný displej, hledáček s vysokým rozlišením (bohužel bez automatického zapínání), podporu RAW, vynikající rychlost přístroje a nadprůměrnou výdrž na baterie. Cena se v zavedených obchodech nyní pohybuje okolo 10 tisíc Kč, občas i levněji. Za tyto peníze dostanete odpovídající produkt a kvalitní fotografie. Cena je to rozhodně oprávněná a za dané peníze lépe nekoupíte.

Nástupce v podobě verze FZ300 přináší podporu 4K videosekvencí, je i odolný vůči nepříznivému počasí a nabídne rychlé DFD ostření. Zahajovací cena 16.500 Kč se naštěstí výrazněji snížila a dnes už fotoaparát seženete za 14.500 až 15.000 Kč s DPH. I to je v porovnání s FZ200 mnoho a pokud opravdu nepotřebujete 4K video, vyčkal bych na další snižování ceny v budoucnu. Každopádně fotoaparát je to vynikající a získal i naše ocenění TREFA.


 

Sony Cyber-shot RX10 - recenze


Nový ultrazoom Sony Cyber-shot RX10 je doslova splněným snem. Je to ultrazoom s velkým 1" senzorem, jehož rozlišení činí 20 megapixelů, přesto potěší jak po stránce šumu, tak i solidního dynamického rozsahu. Objektiv má rozumný 8,3× optický zoom a konstantní světelnost F2,8 v celém ohniskovém rozsahu. Díky tomu zvládne i velmi pěkně mazat pozadí zhruba na úrovni APS-C zrcadlovek s menšími ultrazoomovými objektivy (jen o trochu méně než 18-135mm objektivy a podobné). To jsme ostatně ukázali i v našem srovnávacím testu.

Fotoaparát nabízí velmi kvalitní Full HD videosekvence (včetně podpory externího mikrofonu a nekomprimovaného HDMI výstupu), typické "fičurky" jako HDR nebo Sweep Panorama. Využít můžete i bezdrátové Wi-Fi připojení. Cena se dnes obvykle pohybuje okolo 22.000 Kč. Sice se i tak zdá být nadnesená, nicméně fotoaparát svými vlastnostmi snese srovnání s obdobnými zrcadlovkami vybavenenými ultrazoomovým objektivem. Navíc je to fotoaparát odolný vůči nepřízni počasí, s novým firmwarem si troufne i na HD 100fps video, potěší stavovým displejem. Snad jen ten náběh a vypínání by mohlo být rychlejší. Také chování v protisvětle jsem vzhledem k objektivu Carl Zeiss T* čekal trošku lepší.

Objevil se už i nástupce v podobě modelu Cyber-shot RX10 II. Jeho vstený snímač obsahuje přímo i DRAM čip, díky čemuž zvládá pořizovat relativně kvalitní zpomalené video i při rychlosti 1000 fps a 4K video! S elektronickou závěrkou pak zvládá časy až 1/32000 sekundy a nechybí ani sekvenční snímání se 14 fps. Bohužel původně ohlášena velmi vysoká cena 40.000 Kč s DPH se nijak nesnížila a už nějakou dobu se drží na dokonce ještě vyšších 43.500 Kč!
 

 

Panasonic Lumix FZ1000 - recenze


Nový ultrazoom Panasonic Lumix FZ1000 navazuje na někdejší velkočipové modely FZ, tentokrát ale dokonce s 1" senzorem s rozlišením 20 megapixelů. Je konkurencí modelu Sony Cyber-shot RX10, se kterým sdílí stejný senzor, má však dvakrát tak velký 16× optický zoom v rozsahu 25 až 400 milimetrů, ale zase o něco horší světelnost F2,8 až F4,0 (i to jsou ale vynikající hodnoty). Průběh ale není úplně ideální a F4,0 dosahuje už na 170mm ohniskové vzdálenosti. Objektiv hodně trpí na odlesky v protisvětle, makro také není úplně ideální, ale to lze snadno výrazně vylepšit koupí nějaké makropředsádky.


Panasonic Lumix FZ1000


Fotoaparát nabídne velmi dobrou kvalitu obrazu, jako první kompakt nabídne i 4K videosekvence. Autofokus je velmi rychlý, přesný a přirozený, velmi dobrou účinnost má i optická stabilizace, vynikající je i elektronický hledáček. Trochu zamrzí absence ND filtru, který by u takového profi ultrazoomu být mohl, samozřejmě nechybí závit pro filtry, takže lze použít normální ND filtry. Připravte se na cenu okolo 18 tisíc korun (opět sleva 1000 Kč), která je však vzhledem ke schopnostem fotoaparátu naprosto v pořádku.
 
 Olympus Stylus 1


Nový ultrazoom Olympus Stylus 1 ještě neprošel našim testem, ale obecně se na něj pěje jenom chvála. Disponuje totiž na svou kategorii velkým 1/1,7" CMOS BSI snímačem s rozumným rozlišením 12 megapixelů. Tento čip už známe i z profi kompaktu XZ-2. Dále je ale hlavním kouzlem fotoaparátu jeho objektiv. Má rozumný 11× zoom v rozsahu 28 až 300 milimetrů a konstantní světelnost F2,8 v celém ohniskovém rozsahu.


Olympus Stylus 1


K tomu je tu ještě velký elektronický hledáček a zajímavý design ve stylu OM-D fotoaparátů. Musíte však počítat se slabším úchopem a také trochu pomalejším ostřením u videosekvencí. Cena fotoaparátu je vzhledem k jeho schopnostem slušná a činí 14.000 Kč s DPH (zdražení 1000 Kč).
 

 
Do března 2015 jsme doporučovali Fujifilm X-S1

Fujifilm X-S1 - recenze


Máme tu zajímavý ultrazoom od společnosti Fujifilm, model X-S1. Je to jeden z těch ultrazoomů, které nabízí větší snímač, konkrétně zde jde o 2/3" čip (typu EXR CMOS BSI) a jako jeden z mála ultrazoomů této cenové kategorie má velký elektronický hledáček, který se dá na rozdíl od většiny ostatních ultrazoomů i velmi dobře používat. Je to dáno nejen automatickým přepínáním EVF/LCD, ale také jeho vysokým rozlišením 1.440.000 bodů. Netradiční je také manuální zoom, který má krásně hladký chod vhodný i pro Full HD video.


Fujifilm X-S1


Objektiv nabízí 26× optický zoom od velmi širokoúhlých 24 milimetrů. Bohužel nesmyslně velký zoom (s ohledem na čip) se podepsal na průměrné optické kvalitě objektivu. Ten jinak potěší solidním makrem. Snímací čip má poměrně malý šum a velký dynamický rozsah (zejména v EXR DR režimu), nicméně na ultrazoomy s 1" senzorem už zdaleka nestačí. Fotoaparát je poměrně velký a těžký, ale díky tomu se výborně drží a nahrazuje tak nepříliš účinnou stabilizaci. Dnes se dá sehnat už za ceny okolo 11 tisíc korun, neboť se vyprodává a v mnoha obchodech už není k sehnání.