Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

DxOMark se omlouvá, recenze Canon EOS-1D X Mark III měla špatný výsledek

11.7.2020, Milan Šurkala, aktualita
Autoři testů DxOMark si sypou popel na hlavu. Objevili totiž chybu, která vznikla při testu digitální zrcadlovky Canon EOS-1D X Mark III. Ta totiž dosáhla velmi podezřele nízkých výsledků a DxOMark nyní našel chybu.
Recenze digitální zrcadlovky Canon EOS-1D X Mark III na DxOMark přinesla opravdu velmi špatné naměřené výsledky použitého snímače. Ten totiž dosáhl pouhých 83 bodů, což je na full frame snímač skutečně ostuda a spíše je to na úrovni nejlepších APS-C senzorů. Nejlepší full frame čipy mají až 100 bodů (S1R, D850, A7R IV) a dokonce i předchozí EOS-1D X Mark II měl vyšších 88 bodů. V DxOMark se nicméně po všeobecném nesouhlasu a překvapením nad výsledky na celou situaci ještě jednou podívali a zjistili, že se skutečně stala chyba.
 
Původní výsledek DxoMark Canon EOS-1D X Mark III
 
Nástroj, který četl RAW soubory, totiž vykazoval blíže neurčenou chybu, která významným způsobem ovlivnila výsledky. Dle DxOMark se jim toto za posledních 10 let ještě nikdy nestalo. Chyba byla opravena a autoři testu přišli s aktualizovanou verzí recenze. Výkon snímače se nyní zdá být mnohem lepší než původně.
 
Nový výsledek DxoMark Canon EOS-1D X Mark III
 
Celkové skóre se zlepšilo z 83 na nynějších 91 bodů, což sice ve full frame třídě patří stále k lehce podprůměrným hodnotám, ale rozhodně ne ostudným (např. Sony A9 II má 93 bodů, což není o mnoho více). V testu Portrait byl nyní naměřen výsledek 24,2 bitů místo 23,4 bitů, byl také naměřen značně lepší dynamický rozsah. Původních 13,4 EV je spíše z APS-C třídy, ale nynějších 14,5 EV je už opravdu velmi pěkná hodnota. Také test Sports ukázal mnohem lepší čísla, 3248 ISO místo 2445. I toto jsou už výsledky srovnatelné se svou konkurencí.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.