Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Ekologie ad absurdum? Sony A6700 "nelze nabít", v balení není nabíječka ani kabel

, , aktualita
Ekologie ad absurdum? Sony A6700 "nelze nabít", v balení není nabíječka ani kabel
Snaha o větší ekologii rozhodně není něčím špatným, někdy se to ale poněkud přehání. Společnost Sony tak ke svým fotoaparátům A6700 nedodává nejen nabíjecí adaptér, ale dokonce už ani USB kabel.
Ekologie ad absurdum? Sony A6700 "nelze nabít", v balení není nabíječka ani kabel
Sony v poslední době najelo na hodně ekologickou vlnu, což rozhodně není něco, co by se mělo negativně kritizovat. Některé části balení využívají recyklovaný papír a zbavila se tak plastu, dokonce i těla fotoaparátů jsou dnes vyráběna z recyklovaného plastu. Tento materiál se nazývá SORPLAS, který je navíc vyvinut tak, aby byl opakovaně recyklovatelný. Snaha o větší ekologii (ale také šetření nákladů) se ale dostala i do další oblasti, kterou dobře známe od výrobců telefonů. Týká se nabíjení.
 
Sony A6700
 
Apple před lety přestal dodávat nabíjecí adaptéry do svých telefonů s tím, že to zbytečně zatěžuje životní prostředí. Dalším důvodem mělo být i to, že každý má doma spoustu adaptérů, více, než potřebuje. To by byla v zásadě i pravda, kdyby zrovna nepřecházel z Lightningu na USB-C (v poslední době u iPadů, teprve letos to bude u iPhonů), takže starší adaptéry ještě s koncovkou USB-A budou pro nabíjení nových telefonů, které jsou dodávány s kabely s koncovkou USB-C nejen na straně telefonu, ale i na straně adaptéru, docela k ničemu. Třetím neoficiálním důvodem jsou pochopitelně peníze. Apple si za to slízl velkou kritiku, nicméně ti, kteří se mu smáli nejhlasitěji, o chvíli později udělali totéž (Samsung). A Sony je dalším do party.
 
Sony A6700 USB-C
 
Na tom by nebylo nic tak zvláštního, adaptér do balení dnes nedává kdekdo. Potíží u nového fotoaparátu Sony A6700 ale je, že v balení nenajdete nejen nabíjecí adaptér, ale dokonce už ani kabel. Bez toho, aniž byste měli vlastní jiný USB-C kabel a něco, do čeho ho připojit (počítač nebo adaptér, navíc musíte mít kabel s kompatibilitou na obou jeho koncích), tak fotoaparát nenabijete. Něco takového bude v budoucnu jistě ještě více běžné, ale dnes v době, kdy se z různých kombinací USB-A, USB-B (micro-USB), USB-C a Lightningu dobrovolně i legálně (příkazem EU) přechází na USB-C všude, takový krok dle mého názoru trochu předběhl dobu.
 
Kabel USB-C/USB-C bude v následujících letech asi hojně kupovaným zbožím, a to i kdyby se do balení produktů dával (nemluvě o adaptérech s koncovkou USB-C). Teď je spíše doba, kdy by se do balení měly dávat kabely i adaptéry, aby se na to USB-C rychle (a v zásadě i ekologicky) přešlo. Takhle si je lidé budou muset tak či tak kupovat zvlášť, což znamená další nárůst počtu obalů (mnohdy plastových).