Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Formát JPEG možná dostane DRM ochranu

18.10.2015, Milan Šurkala, aktualita
Joint Photographic Expert Group (JPEG) měla meeting v Bruselu, kde nadhodila možnost přidat do formátu JPEG nepříliš oblíbenou DRM ochranu. To by mělo zlepšit možnosti ochrany autorských práv ke snímkům.
Ochrana digitálního obsahu DRM je s námi už pěknou řádku let, nejvíce své "slávy" si užila v době CD a DVD disků. Pokud jde o soubory s obrázky, je tato ochrana zabudována např. ve standardu JPEG-2000. Zde se může využívat např. k ochraně lékařských snímků. Skupina Joint Photographic Expert Group (JPEG) nicméně na posledním setkání v Bruselu v Belgii nadhodila zájem přidat DRM i do klasických souborů JPEG (iniciativa JPEG Privacy and Security). Jedním cílem je zachovat soukromí, neboť mnoho snímků na internetu má v metadatech JPEG souboru volně přístupný čas i GPS pozici. Druhým cílem je naopak přidat informace o původu snímku, resp. jeho autorství.


JPEG logo


Např. u sociálních sítí jako je Facebook dochází automaticky ke smazání metadat, což na jednu stranu pomáhá chránit soukromí (třeba ke smazání již zmíněné GPS pozice), čímž je sice splněn první cíl, ale s tím dochází i ke ztracení údajů o copyrightu, což odporuje druhému cíli. Navíc, metadata se z JPEGu obecně dají velmi snadno smazat. Proto by Joint Photographic Expert Group chtěla zavést DRM ochranu k JPEG souborům, aby snímek mohl použít jen ten, kdo může a totéž aby platilo pro přístup k metadatům.

Electronic Frontier Foundation (EFF), která např. v minulosti protestovala proti muži, který si chtěl nechat patentovat fotografickou soutěž, se k tomuto návrhu vyjádřila kriticky. Nevidí smysl v šifrování a zamčení celého souboru, omezování možností, které se se soubory dají provádět, je dle ní zbytečné měnit architekturu JPEGu jako takového. Pokud někdo chce chránit své soubory, může použít JPEG-2000 a není třeba k tomuto nutit i JPEG. Doporučuje spíše používat PKI (Public Key Infrastructure) a šifrovat pouze metadata, nikoli celý soubor. Navíc, historie mnohokrát ukázala, že DRM především obtěžuje, ale problém většinou nevyřeší a stejně dojde k obejití ochrany.

Zdroj: pcworld.com, jpeg.org, eff.org
Jste pro zavedení DRM do JPEG formátu?
V anketě šlo hlasovat od 18.10.2015 do 31.10.2015. Počet hlasujících: 17
Ano6 %
Nemám názor12 %
Ne82 %
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.