www.digimanie.cz
>
>

Formát JPEG možná dostane DRM ochranu

Formát JPEG možná dostane DRM ochranu
, , aktualita
Joint Photographic Expert Group (JPEG) měla meeting v Bruselu, kde nadhodila možnost přidat do formátu JPEG nepříliš oblíbenou DRM ochranu. To by mělo zlepšit možnosti ochrany autorských práv ke snímkům.
K oblíbeným
reklama
Ochrana digitálního obsahu DRM je s námi už pěknou řádku let, nejvíce své "slávy" si užila v době CD a DVD disků. Pokud jde o soubory s obrázky, je tato ochrana zabudována např. ve standardu JPEG-2000. Zde se může využívat např. k ochraně lékařských snímků. Skupina Joint Photographic Expert Group (JPEG) nicméně na posledním setkání v Bruselu v Belgii nadhodila zájem přidat DRM i do klasických souborů JPEG (iniciativa JPEG Privacy and Security). Jedním cílem je zachovat soukromí, neboť mnoho snímků na internetu má v metadatech JPEG souboru volně přístupný čas i GPS pozici. Druhým cílem je naopak přidat informace o původu snímku, resp. jeho autorství.


JPEG logo


Např. u sociálních sítí jako je Facebook dochází automaticky ke smazání metadat, což na jednu stranu pomáhá chránit soukromí (třeba ke smazání již zmíněné GPS pozice), čímž je sice splněn první cíl, ale s tím dochází i ke ztracení údajů o copyrightu, což odporuje druhému cíli. Navíc, metadata se z JPEGu obecně dají velmi snadno smazat. Proto by Joint Photographic Expert Group chtěla zavést DRM ochranu k JPEG souborům, aby snímek mohl použít jen ten, kdo může a totéž aby platilo pro přístup k metadatům.

Electronic Frontier Foundation (EFF), která např. v minulosti protestovala proti muži, který si chtěl nechat patentovat fotografickou soutěž, se k tomuto návrhu vyjádřila kriticky. Nevidí smysl v šifrování a zamčení celého souboru, omezování možností, které se se soubory dají provádět, je dle ní zbytečné měnit architekturu JPEGu jako takového. Pokud někdo chce chránit své soubory, může použít JPEG-2000 a není třeba k tomuto nutit i JPEG. Doporučuje spíše používat PKI (Public Key Infrastructure) a šifrovat pouze metadata, nikoli celý soubor. Navíc, historie mnohokrát ukázala, že DRM především obtěžuje, ale problém většinou nevyřeší a stejně dojde k obejití ochrany.

Zdroj: pcworld.com, jpeg.org, eff.org
Jste pro zavedení DRM do JPEG formátu?
V anketě šlo hlasovat od 18.10.2015 do 31.10.2015. Počet hlasujících: 17
Ano 6 % 6% Nemám názor 12 % 12% Ne 82 % 82%
Nejnovější články
Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO
Oblíbené stativy GorillaPod od společnosti Joby existují ve velkém množství variant a nyní se představuje další novinka. Jmenuje se GorillaPod 3K PRO a představuje kovovou variantu již známého modelu.
15.4.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe
Sony pokračuje s výrobou kapesních ultrazoomů a jeho nový model Cyber-shot HX99 míří trochu výš. Přináší totiž např. podporu RAWu, má i dotykový displej a nezapomnělo se ani na populární 4K videosekvence.
15.4.2019, recenze, Milan Šurkala17 komentářů
Nejlepší foto monitory na TIPA 2019 má LG a BenQ Nejlepší foto monitory na TIPA 2019 má LG a BenQ
Poslední kategorií, na kterou se v rámci aknety TIPA Awards 2019 podíváme, jsou monitory pro fotografy. Zde letos bodovaly dvě společnosti, BenQ v levnější kategorii a LG v té více profesionální.
14.4.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Ceny TIPA 2019 pro Tokinu, Tamron a Manfrotto Ceny TIPA 2019 pro Tokinu, Tamron a Manfrotto
Po jednom titulu z cen TIPA Awards 2019 si odnesly i další tři společnosti. Nyní se podíváme na širokoúhlé objektivy od Tamronu a Tokiny se světelností F2,8 a karbonový stativ italské společnosti Manfrotto.
13.4.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nové sklo pro CSC Nikonu: Samyang MF 85mm F1.4 Z Nové sklo pro CSC Nikonu: Samyang MF 85mm F1.4 Z
Pro full frame CSC od Nikonu si společnost Samyang připravila dva nové manuální objektivy. Vedle 14mm F2.8 objektivu je to také objektiv s 85mm ohniskovou vzdáleností a velmi dobrou světelností F1.4.
13.4.2019, aktualita, Milan Šurkala