Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 5 z 5 PrvníPrvní ... 345
Zobrazené výsledky: 61 až 73 z 73

Téma: Víkendová diskuze: Zrcadlovka - Ano či ne?

Nováček
    Registrace
    Oct 2008
    Fotografií
    20

Jasně, že zrcadlovka ! Mám ale i slušný kompakt Sams. EX 1.Nejhorší je ta lenost. Vyjdu si na toulačku a vezmu si kompakt. No a samořřejmě možnost náderného snímku. A je to tady- nemám stativ, filtry.... A co je zajímavé - obráceně to většinou neplatí!
    Měl jsem možnost fotit profi zrcadlovkou a to byl jiný šálek kávy, ale ta cena. Já fotil celý život jen do "šuplíku" pro svoji zábavu a potěšení.
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Citace Původně odesláno od Neregistrovaný Zobrazit příspěvek
    Nicmene, kdyz uz bych byl ochotny nosit tak velky fotoaparat, rozhodne bych sel do jakekoliv slusnejsi levne DSRL (Pentax K-x, K-r, Nikon D3100). Kdyz uz nic, tak budu mit pomerne zasadni vyhody v pouzitelnosti vysokych ISO a rychlejsi, presnejsi ostreni.
    To je pravda, ze clovek ziska celkovu sviznost, mensiu hlbku ostrosti a moznost pouzitia vyssieho ISO, ale zase na druhej strane pride o ohniskovy rozsah. Samozrejme kupa a viacerych objektivov ohniskovy rozsah riesi, ale potom sa uz v ziadnom pripade neda hovorit o "tak velkom" fotoaparate. Na to aby clovek so zrkadlovkou ziskal taky rozsah, idealne pri aspon tak dobrej svetelnosti, musi investovat mnohonasobne viac penazi a cela vybava bude ovela tazsia a neskladnejsia.

A kedze ja osobne velmi rad pouzivam dlhe svetelne ohniska, preto pre mna osobne je dobry ultrazoom (aspon zatial) vhodnejsi ako zrkadlovka.

Nováček
    Registrace
    Jan 2011
    Fotografií
    1

Citace Původně odesláno od Ratatabum Zobrazit příspěvek

- a za tím si +- stojím. Samosebou né tak doslovně. Levné dslr nemá velký náskok oproti S200EXR v kvalitě fotek. Dá se tam sice použít o jeden stupeň vyžší ISO (já cvakám s přivřenýma očima na ISO800 a low DSLR ISO3200 už nedá)
    Ovšem to si pište, že i to low end zrcadlo dá ISO3200 lepší než Váš S200EXR (low end zrcadlem nemyslím 1000D apod.). Máte beze sporu klenot mezi UZ se všemi výhodami, které tato cesta přináší.
    Pokud ale nevidíte žádný rozdíl oproti fotoaparátu s 3x větším čipem:
    1) Jak sám říkáte, nemá pro Vás DLSR vůbec žádný význam. Jste svým způsobem i šťastný člověk.
    2) Dobře známe "mám to nejlepší".

Dál bych řekl, že jako hlavní výhodu zrcadlovek nevidím ani tak úroveň šumu, ale spíš hloubku ostrosti.

Neregistrovaný

Trochu mi unikl smysl této diskuse, dle mého má stejnou hodnotu diskuse na téma nákl. auto ano, či ne. Je přeci jasné, že koho fotografování opravdu baví a chce něčeho dosáhnout a nemusí být nutně profesionál, nemá fakticky jinou možnost, než fotit zrcadlovkou a neřeší, že má s sebou na výletě o pár deka výbavy víc. Pokud je někdo jednoúčelovně zaměřen jako třeba uživatel "busy", nebo mu stačí fotit momentky ze života, tak si zřejmě vystačí s ultrazoomem nebo kompaktem. Ale rozhodně bych nepsal, že jeho objektiv je srovnatelný se zrcadlovkovými objektivy. Rád bych třeba docela viděl, co se děje, když zdvihne ISO na víc, než 200, příp. jak fotí sport v hale, návštěvu jeskyně bez blesku nebo portréty. Tož tak.

Nováček
    Registrace
    May 2011

Zrcadlovku ne. Přestože bych si jí rád pořídil a jednou asi i pořídím, je to přístroj k náročnějšímu fotografování a nevhodný k běžnému používání. Zdůrazňuji běžné používání.

1. Příliš drahá. I když se někomu nezdá dát 15-20 000 Kč za tělo + dalších x tisíc za objektivy jako moc peněz, pro mladé lidi, kteří právě založili rodinu a řeší bydlení to jsou cca 2 až 3 splátky hypotéky a to je hodně.

2. Nepříliš pohotová. Představte si, že jdete na procházku s malým dítětem, zrcadlovka v brašně. Brašna, protože je velká a těžká leží pod kočárkem. V určitém okamžiku potřebuju rychle něco vyfotit ... dítě totiž udělalo první krůčky nebo vylezlo na prolézačku a vítězoslavně se směje na jeho vrcholu (jen těch pár sekund, než z ní spadne). To se nedá stihnout vyfotit, pokud nemáte přístroj na krku. Ale zase mějte ho tam pořád, když je tak těžký, objektiv vám trčí dopředu a jakmile se skloníte, předkloníte, tak s ním o něco bouchnete ...

3. Ač foto nadšenec, v drtivé většině fotím osoby. Lidi v krajině, v obytných místnostech, zkrátka rodinu. Tady je velmi důležitá pohotovost a rychlost. Kompakt je v tomto ohledu ideální volba - zapnu a mačkám spoušť. Na druhou stranu požaduju kvalitu, volnost v nastavení a kompozici a to vše v dobrém poměru k ceně přístroje. To nesplňuje jak kompakt, tak ani zrcadlovka. Splňuje to ale ultrazoom, např. FZ38. Rychlý, kompaktní, lehký, rozumně velký a fotí nadprůměrně (ve svém oboru) dobře. Kvalita fotek není sice srovnatelná se zrcadlovkou, nicméně to je ústupek vůči výše zmíněným nevýhodám. Ne vždy jde totiž jen a pouze o kvalitu fotek.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Citace Původně odesláno od lojza_ Zobrazit příspěvek
    Kvalita fotek není sice srovnatelná se zrcadlovkou, nicméně to je ústupek vůči výše zmíněným nevýhodám. Ne vždy jde totiž jen a pouze o kvalitu fotek.
    Ja by som si to dovolil zhrnut do vyroku: Lepsia menej kvalitna fotka z kompaktu, nez sice potencialne technicky vynikajuca, ale v skutocnosti ziadna zo zrkadlovky

Nováček
    Registrace
    Nov 2008
    Fotografií
    1

Zrcadlovku ne. Přestože bych si jí rád pořídil a jednou asi i pořídím, je to přístroj k náročnějšímu fotografování a nevhodný k běžnému používání. Zdůrazňuji běžné používání.

1. Příliš drahá. I když se někomu nezdá dát 15-20 000 Kč za tělo + dalších x tisíc za objektivy jako moc peněz, pro mladé lidi, kteří právě založili rodinu a řeší bydlení to jsou cca 2 až 3 splátky hypotéky a to je hodně.

2. Nepříliš pohotová. Představte si, že jdete na procházku s malým dítětem, zrcadlovka v brašně. Brašna, protože je velká a těžká leží pod kočárkem. V určitém okamžiku potřebuju rychle něco vyfotit ... dítě totiž udělalo první krůčky nebo vylezlo na prolézačku a vítězoslavně se směje na jeho vrcholu (jen těch pár sekund, než z ní spadne). To se nedá stihnout vyfotit, pokud nemáte přístroj na krku. Ale zase mějte ho tam pořád, když je tak těžký, objektiv vám trčí dopředu a jakmile se skloníte, předkloníte, tak s ním o něco bouchnete ...

3. Ač foto nadšenec, v drtivé většině fotím osoby. Lidi v krajině, v obytných místnostech, zkrátka rodinu. Tady je velmi důležitá pohotovost a rychlost. Kompakt je v tomto ohledu ideální volba - zapnu a mačkám spoušť. Na druhou stranu požaduju kvalitu, volnost v nastavení a kompozici a to vše v dobrém poměru k ceně přístroje. To nesplňuje jak kompakt, tak ani zrcadlovka. Splňuje to ale ultrazoom, např. FZ38. Rychlý, kompaktní, lehký, rozumně velký a fotí nadprůměrně (ve svém oboru) dobře. Kvalita fotek není sice srovnatelná se zrcadlovkou, nicméně to je ústupek vůči výše zmíněným nevýhodám. Ne vždy jde totiž jen a pouze o kvalitu fotek.
    Mám několik poznámek:
    ad1) ne všechny zrcadlovky jsou drahé, dají se sehnat i levněji
    ad2) co se týče pohotovosti dovlím si nesouhlasit, moje zrcadlovka je celkem rychlá adítě se s ní dá též bez problémů vyfotit. Ev. lze použít sekvenční snímání, pak máte zajímavé fotky, když "právě padá z prolézačky"
    ad3) také krom jiného fotím osoby a mám i kompakt (FZ50) a ač je to jeden z nejlepších kompaktů od panasonicu, tak ze zrcadlovky jsou hezčí fotky. Záleží jak se s tou zrcadlovkou sžijete

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Citace Původně odesláno od pepacermak Zobrazit příspěvek
    ad2) co se týče pohotovosti dovlím si nesouhlasit, moje zrcadlovka je celkem rychlá adítě se s ní dá též bez problémů vyfotit. Ev. lze použít sekvenční snímání, pak máte zajímavé fotky, když "právě padá z prolézačky"
    Tady lojza se druhym bodem nesnazil rici, ze by byla zrcadlovka pomala, ale ze to trva, nez ji vytahne z brasny a mnohdy se mu ani nechce. Zatimco s kompaktem toto zvladnete do cca 5-7 sekund, se zrcadlovkou je to v tom lepsim pripade aspon deset, nez otevrete brasnu, vytahnete zrcadlovku, sejmete krytku z objektivu a vyfotite snimek. Samozrejme, ze pokud je zrcadlovka v pohotovosti, kompakt se ani v nejmensim nechyta.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Citace Původně odesláno od Milan Šurkala Zobrazit příspěvek
    se zrcadlovkou je to v tom lepsim pripade aspon deset, nez otevrete brasnu, vytahnete zrcadlovku, ...
    ...a zistite ze na vyfotenie sceny potrebujete iny objektiv

Nováček
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    5

Dovolím si napsat pár postřehů. Nemyslím si, že by zrcadlovka byla nevhodná pro běžné používání.

S tímto musím souhlasit, že cena může být důležitá a mně dlouho trvalo, než jsem si mohl dovolit koupit to, co mám. Na druhou stranu se ale dají koupit zrcadlovky kolem 10 000 Kč i s objektivem, případně něco z druhé ruky a pak už to vychází jen o málo víc, než lepší kompakt.

Existují brašny, se kterými máte pohotový přístup. Existují těla a objektivy, které neváží až tolik. Existují popruhy na nošení těla na ruce. Zrcadlovka se dá pohodit do kočárku - je to trochu jiná filosofie, než kompakt.
    No a dál: zatímco vy jste tedy vytáhnul kompakt, čekáte, než se vysune objektiv, najede systém (protože se to mezitím uspalo), hledáte, jak si zastínit displej, abyste něco viděl a snažíte se zaostřit to smějící se dítě, já sice budu zrcadlovku tahat 3x tak dlouho, ale naběhnutí je tak rychlé, že než ji dám k oku, je připravená fotit, ostření trvá s mým USM světelným objektivem (cena asi 8000 Kč za nový) trvá desetiny sekundy a mám nafoceno 10 fotek. Tohle je třeba zažít a mít tu zrcadlovku v ruce, aby to člověk docenil.

Jenže ten ultrazoom nesplňuje jinou věc, a to je rychlost a kresba. Ultrazoom z principu ostří hodně pomalu a kresbu má mnohem horší.
    Tento týden mně shodou okolností poslaly dvě slečny na upravení fotky, obě focené kompakty (nevím už jaké, asi nějaké střední třídy). Na obou byl dost šum, ale hlavně, artefakty vzniklé odšuměním a následným doostřením.

Uznám jeden argument: zrcadlo se mně nechce tahat všude, takže když už fotím, dám ruku do ohně za to, že technicky jsou moje fotky lepší, ale na druhou stranu je možné, že dost fotek nemám čistě proto, že jsem se zrovna s tím krámem nechtěl tahat :-)

Ale silně doporučuju koupit zrcadlo rychle, protože pobíhající dítě se kompaktem fotí hodně blbě

Nováček
    Registrace
    May 2011

to libb: zrcadlovku si jednou určitě pořídím, nicméně zatím mám ultrazoom, který na moje začátečnické fotografické ne/schopnosti plně postačuje a pořád se s ním sžívám (FZ38). Vaše postřehy si ale zapamatuju ;-)

Nováček
    Registrace
    Jun 2011

Citace Původně odesláno od xvasek Zobrazit příspěvek
    Nedávno jsem zapomněl svůj kompakt (WB2000, velký jako větší mobil) doma, když jsme šli se známou a dětmi do zoo (3 dospělí, 4 děti, 2 kočárky). Jeli jsme je vyzvednout u nich doma, takže jsem se zeptal, jestli nemají foťák na půjčení, dostala se mi do ruky zrcadlovka od Olympusu (E-420 tuším). Byl celkem natěšený, jak si naflákám nějaké ty fotky jakože na zrcadlovce.

Když jsme zastavili na parkovišti za začali vybalovat kočáry, děti a vybavení, tak to tak nějak začalo. Foťák byl v brašničce, která ho měla chránit, tak jsem ji rozepnul, vytáhnul foťák, sundal krytku, prásknul tři fotky a zabalil to zase zpátky, aby se tomu nic nestalo - nebyl přece můj. Pak jsme se dostali za bránu a když jsem rituál rozbalení brašničky opakoval potřetí, začalo mě dost dopalovat, že furt jenom rozbaluju brašničku a navíc, než se dostanu k hledáčku, tak jsou ty děcka a zvířata pryč. Dobře brašnička a krytka je k prdu, hodil jsem je do kočáru dolů (ještě že jsme ty kočáry měli) a vyrazili jsme dál. Zhruba v té době (150m od brány) začaly malé holky bolet nožičky, takže se začaly sápat za krk. Zrcadlovka na krku rozbalená, dřepnout, neprásknout s ní o zem, hodit holku za krk, dát pozor, ať do ní nekopne nohou, po sto metrech s podobnými potížemi holku dolů a výměna dětí. Uááááááá. Teď zkuste něco fotit s holkou na krku přes hledáček - nevím, jestli je tam stabilizace, ale toto opravdu nedá. Dobře, pár fotek rodičů, dětí a zvířat jsem v těch chvílích, kdy mi nikdo seděl za krkem udělal, ale pak jsem přišel na další problém. Když čučím do hledáčku, nevidím kam prchají děti, na které zrovna nemíří objektiv. Taky když chci fotit od země, tak si musím dřepnout. Óóó, kam se poděl můj skvělý AMOLED se zornými úhly snad 178°? Když chci fotit "od boku" tak, že dám ruku s foťákem přes plot ke zvířeti, tak zaprvé vidím prdinec a zadruhé i kdybych ten liveview uměl zapnout, tak stejně jednou rukou nezazoomuju.

Samozřejmě by to nemuselo být tak hrozné. Kdybych byl sám, mohl se tomu na 100% věnovat a nemusel hlídat a nosit děti, tak bych si to určitě užil, ale takto bylo mé "odpanění" zrcadlovkou spíš odrazujícím zážitkem. Ale teď, kdykoli jedu na motorce, nebo beru drobotinu na vycházku, strčím svou WB2000 (ve futrálu od Palmu i s ministativem) do kapsy bundy, kapsáčů, nouzově na chvilku i riflí a mám takový jakože pocit, že je mi dobře...
    No, za podobne situace s detmi,je nejlepsi, fotak nechat doma. Pokud nekoho zajimaji zvirata, mel by se do ZOO vypravit sam...

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Citace Původně odesláno od bedalak Zobrazit příspěvek
    No, za podobne situace s detmi,je nejlepsi, fotak nechat doma. Pokud nekoho zajimaji zvirata, mel by se do ZOO vypravit sam...
    A co ak mi ide prave o spolocne fotky a fotky deti so zvieratami ? Co ak miesto fotenia zvierat chcem proste fotit nejake pametne fotky ako sme boli cela rodina v zoo ?

Strana 5 z 5 PrvníPrvní ... 345

Podobná témata

1. Víkendová diskuze: Užitečná GPS?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 17
    Poslední příspěvek: 22-04-2018, 11:35
  2. Víkendová diskuze: Nejlepší zrcadlovka?
    Od Hana Konečná v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 21
    Poslední příspěvek: 12-08-2011, 21:40
  3. Víkendová diskuze: Vytoužené Eye-Fi?
    Reakcí: 12
    Poslední příspěvek: 28-05-2011, 19:01
  4. Víkendová diskuze: Zrcadlovka a video?
    Reakcí: 16
    Poslední příspěvek: 10-10-2010, 16:40
  5. Reakcí: 46
    Poslední příspěvek: 26-03-2010, 11:26