Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadlovka Canon 550D focení ve tmě?

Janinka.B (4)|17.9.2012 22:55
Mám asi rok Zrcadlovku Canon 550D a zatím jsem nepřišla na to jak fotit ve tmě? Buď jsou fotky neostré nebo vůbec nelze fotit? Vyřešil by tento problém externí blesk? A ještě mám prosbu může mi někdo poradit jak nejlépe fotit západ slunce? Je třeba pořídit si např. barevný filtr nebo něco jiného? Předem mockrát díky za pomoc.
Milan Šurkala (3381)|17.9.2012 23:52
Aby zrcadlovka vyfotila snímek, musí zaostřit. Pokud nezaostří, nic nevyfotí (pokud se to tedy nepovolí v menu, ale nezaostřenou fotku stejně určitě nechcete :-)) Pro zaostření je dobré namířit ostřící bod (ideálně ten prostřední) na něco výrazného, ideálně svislého - třeba sloup pouliční lampy, v interiéru třeba na hranu skříně, futra dveří,... Prostě ten fotoaparát musí pípnout. Více o této problematice v seriálu s Koalou (https://www.digimanie.cz/fotime-s-koalou-ostreni/3803)

Ve tmě budou fotky často neostré, protože je dlouhý expoziční čas. To platí zejména pro setový objektiv s mizernou světelností F3,5-5,6. Za špatného světla musí fotoaparát dlouho snímat, aby posbíral dostatečné množství světla. Po tuto dlouhou dobu se Vám nepodaří udržet fotoaparát na jednom místě (ruce se třepou) a z toho plyne ono rozostření. za onu dlouhou dobu se také objekt na scéně, který se pohybuje, rozmaže. Je tedy nutné jít s časem dolů. Nad 1/30 sekundy bych raději nešel (fotoaparát zvolený čas ukazuje). Řešením je světelnější objektiv nebo vyšší ISO citlivost. V interiéru bych počítal s ISO 1600 a vyššími hodnotami. Opět pomůže Koala (https://www.digimanie.cz/fotime-s-koalou-expozicni-cas/3904) a (https://www.digimanie.cz/fotime-s-koalou-iso-citlivost/3949).

No a co se týče západu slunce. Používat barevné filtry s digitálním fotoaparátem zaznamenávajícím barevný obraz je docela zbytečné. Stačí jen nastavit jiné vyvážení bílé WB (pokud chcete mít snímek více do červena, stačí nastavit zamračeno nebo stín). Opět Koala (https://www.digimanie.cz/fotime-s-koalou-vyvazeni-bile/3861)
Janinka.B (4)|18.9.2012 14:15
U starého digitálního foťáku jsem byla zvyklá že za tmy mi fotoaparát osvítil focený objekt a potom doblýskne blesk tuto funkci jsme zatím u zrcadlovky neobjevila? A nebylo by tedy řešení zakoupení externího blesku?

U západu slunce mám největší problémy s paprsky které jdou do fotoapáratu a tím mi fotku ničí už jsem si dokonce pořídila sluneční clonu :) a v návodu je napsáno že by slunce nemělo svítit přímo do objektivu. Ještě jednou díky
Milan Šurkala (3381)|18.9.2012 17:45
Jakmile je slunce v záběru, žádná clona nepomůže. Pár fotek se sluncem v záběru fotoaparátu nic neudělá, dlouhodobě to může být problém.
Karlos5573 (269)|20.9.2012 00:53
Ostření ve tmě s pomocí integrovaného blesku se dá nastavit v menu, blesk při ostření bliká aby fotoaparát viděl kam ostřit ale je důležité ostřit někam na hranu, tedy holou zeď nezaotří ..... pokud fotíš ve tmě a nechceš mít zaplý blesk tak stačí v menu fotoaparátu vypnout blesk ale nechat ho "vysunutý" na těle fotoaparátu a blesk bude pomáhat ostřit ale fotka se vyfotí bez blesku.