Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D7000 vs D7100 + objektiv

Pavel Matějka (394)|19.2.2014 19:52
Při D-lighting (a u jiných značek při tomtéž s jiným marketingovým názvem) foťák zvedá sám od sebe citlivost (ISO) podle potřeby, aby v těch stínech něco bylo. Tedy on ji nezvedá celkově, jen víc zesiluje slabší signály (tedy jako by ji zvedal jen pro stíny)
nephilim (353)|19.2.2014 21:18
ADL nemá a ani nesmí mít dopad do RAWu.
ADL skutečně přidává na expozici. Dokud mu stačí clona nebo čas, tak na ISO nesahá.
Závěr je tedy ten, že pokud někdo chce fotit do JPG, ADL mu může hodně pomoct. Naopak ten, kdo fotí do RAW, by raději měl nechat ADL vypnuté, protože by mu foťák zbytečně zvyšoval expoziční hodnoty, někdy včetně ISO.
Begy_cz (537)|19.2.2014 21:22
předpokládám že zvýšit ISO může jen v případě zapnutého Auto ISO.
Dan7 (411)|19.2.2014 22:18
To by tak mělo být Begy. V mém případě si nechám i přes focení do RAWu radši ADL zapnuté, protože tak fotím s Nikony už dva roky a po vypnutí ADL jsem s expozicí najednou trochu mimo :).
nephilim (353)|20.2.2014 13:23
[QUOTE=Dan7;29374]To by tak mělo být Begy. V mém případě si nechám i přes focení do RAWu radši ADL zapnuté, protože tak fotím s Nikony už dva roky a po vypnutí ADL jsem s expozicí najednou trochu mimo :).[/QUOTE]

Já jsem si už natolik zvykl před expozicí prolítnout očima nastavení, že mi nevadí si pokaždé nastavit co potřebuji. K tomu je hodně dobrý stavový display. Už na Sony F828 byl k nezaplacení. To by jeden z klíčových parametrů při výběru zrcadlovky, takže jsem se i díky němu dostal k D300, posléze D7100.

---------- Doplněno v 13:23 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 13:22 ----------

[QUOTE=Begy_cz;29373]předpokládám že zvýšit ISO může jen v případě zapnutého Auto ISO.[/QUOTE]

Samozřejmě
Dzany80 (126)|25.4.2014 20:26
Chtel bych se zeptat, zda je mozne v D7000 vypnout indikator expozimetru, ten prouzek, co dole ukazuje spravnou expozici. Mate me to, pri cloneni a nastavovani spravne expozice. Je to nejak technicky mozne?
Begy_cz (537)|25.4.2014 20:56
jen se směle zeptám - jak poznáš správnou expozici (nebo tedy její "nástřel") bez expozimetru?
Dzany80 (126)|25.4.2014 21:15
No tu nepoznam, to vzdycky pozna akorat automatika. Ale rad bych se to naucil, aniz bych to videl, ze to delam blbe. Asi jsem se zeptal blbe, mel bych vetsi radost, kdybych udelal fotku bez bodpory toho expozicniho prouzku. :)
Dan7 (411)|25.4.2014 21:38
Však na něho nemusíš brát ohled. Ale bez zkušenosti a dlouhodobého focení expozici neodhadneš. I tak to budou potom zkušenosti a náhoda. I profesionálové používají normálně expozimetr. To je normální součást focení. Dokonce se dá koupit i přesnější externí expozimetr. Kvalitnější v ceně foťáku 10000 - 15000 Kč.
Jinak si myslím, že u Nikonu D7000/7100 lze expozimetr vypnout a nahradit ho vodováhou / horizontem. Expozimetr pak místo expozice ukazuje správný horizont.
Dzany80 (126)|25.4.2014 21:59
Tak o vodovaze slyším poprvé, v manualu se o tom vůbec nepíše.
Mě by se to líbilo, kdyby to tam nebylo a já se musel spolehnout čistě na svůj úsudek a svoje znalostí a zkušenosti.
Begy_cz (537)|25.4.2014 22:00
osobně tedy kouknu na scénu zkušenost napoví že oproti automatice budu kompenzovat zhruba o "tolik". Prostě už odhadnu kdy "automatika" selže. Ale bez nápovědy expozimetru který prozradí "průměr" bych to tedy nedal ani náhodou
Begy_cz (537)|25.4.2014 22:05
v podstatě se připravuješ o pohotovost/rychlost. U scén kdy vím že automatika vypočítá koninu, tak v hledáčku jen čučim na expozimetr a kolečkem rychle hrknu trochu do plusu nebo mínusu. Na nějaký přesný čísla nekoukám
Dzany80 (126)|25.4.2014 22:07
Tak ja myslel, ze velikost mistru fotografu spociva v tom, ze dokazou bez expozimetru spravne exponovat. :)
Sorry, ze jsem se ptal :) Aspon jsem ozivil vlakno NIKOD D7000/D7100 :)
Dan7 (411)|25.4.2014 22:24
To se vůbec neomlouvej a je dobře, že se tu ptáš :)! Jak jinak se mají začátečníci učit.
Ještě taková myšlenka :). Velikost mistrů fotografů spočívá v tom, že se věnují focení fotek a ne nastavování foťáku. Bohužel se řešení nastavování foťáku nevyhnou začátečníci.
S tím expozimetrem je to spíš naopak. Viděl jsem nějakého precizního krajinkáře a ten nastavoval expozici právě podle externího expozimetru. Samozřejmě měl nádherně exponované fotky se západem slunce.
Nikon D7000 má normálně "virtuální horizont" tj. vodováhu. Po přepnutí na vodováhu zmizí v hledáčku všechny hodnoty včetně expozimetru. Někdy to používám. Když jsem na nějakém křivém kopci :).

---------- Doplněno v 22:24 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 22:23 ----------

Jinak fotím podobně jako Begy. Orientačně mrknu na expozimetr a podle zkušeností si to nastavím podle sebe.
Rellik (1136)|26.4.2014 07:23
Už i staré zrcadlovky před 30 lety měly expozimetr v hledáčku. Například takový ZENIT tam měl ručičkový ukazatel, který ukazoval buď k plusu nebo mínusu. Případně tam byly 2 diody - dolní: podexpozice, horní - přeexponováno a když problikávaly mezi sebou bylo to OK. Střílet hodnoty jen tak od pasu a čekat co z toho vyleze je naprostý nesmysl. Teoreticky po nějakém čase focení ty hodnoty trochu do hlavy dostaneš, ale ani tak to nebude nikdy jako s pomocí expozimetru.
Pavel Matějka (394)|26.4.2014 07:46
Nemluvě o tom, že obecně čip potřebuje přesnější určení expozice než film. Samozřejmě se v některých situacích hodí manuální nastavení hodnot - ale expozimetr poslouží jako vodítko a výsledek se obvykle musí odzkoušet.
Dzany80 (126)|1.5.2014 10:58
Mohu se zeptat, kdy pouzivate tlacitko AE-L, AF-L? Nestimuje mi jedna vec, kdyz namacknu spoust, zamknu zaostreni, tak je Focus zamknuty, dokud tlacitko AE-F nepustim. Ale jak udelat to, kdyz potrebuji preostrit nekam jinam a zaroven potrebuji mit v pameti zaostrenou predchozi kompozici? Lze to nejak technicky zvladnout?
Rellik (1136)|1.5.2014 14:55
[QUOTE=Dzany80;30411] Mohu se zeptat, kdy pouzivate tlacitko AE-L, AF-L?[/QUOTE] Já osobně nikdy. Pro mě je rychlejší nové přeostření, než hledat tlačítko. Druhá část otázky o zamknutém zaostření a zároveň zaostření na novou s tím, že ta zamknutá zůstane, je víceméně nemožné. Od toho to zamykáš tím tlačítkem aby sis náhodou nepřeostřil. Nevím jak to líp napsat, ale snad to bude pochopitelné... :)
Cejpatka (220)|1.5.2014 23:57
Já tlačítko AE-L/AF-L používám dvěma způsoby:
1) je nastavené na trvalý zámek expozice 1 namáčknutím - např. pro statické scény, kdy nejdříve pomocí stisku AE-L zamknu expozici, a pak ostřím spouští a výběrem AF bodu tam, kam potřebuji, příp. se to hodí i pro video pro zámek expozice před započetím natáčení.
2) je nastavené na tzv. "ostření palcem" (uložené do režimu U1) - kdy jeho trvalým držením při AF-C ostřím na pohybující se objekt, a na spoušti je pak daná expozice v okamžiku pořízení snímku.
livot (1)|20.11.2014 16:50
Ahoj, hezka diskuze ! :)
Chtel bych se ale zeptat, jak jste vyresili "zakladni" objektiv pro D7100 ? Jak jsem si vyzkousel s 18-140, je na ne dost narocna...
Prechazim od Canonu a tam jsem byl zvykly a plne mi vyhovovalo ohnisko 17-55/2,8. Jenze ten samy od Nikonu me zcela nepresvedcil, navic mi chybi stabilizator. Hledam tedy neco obdobneho, muze byt i alternativni vyrobce. Svetelnost nerozhoduje, dulezita je ostrost a kresba s D7100 !
Nejradeji bych toto pokryl jednim objektivem (zatim je muj favorit Sigma 17-50/2,8), nabizelo-li by se ale nejake opravdu dobre reseni (za rozumny peniz!) zkusil bych to i se dvema ohnisky ( napr. 18-35 + 24-? )
Prosel jsem uz spoustu testu, diskuzi a vselijakych teorii, uprednostnil bych tedy predevsim prakticke zkusenosti ! Diky.
Rellik (1136)|20.11.2014 18:00
Tu sigmu 17-50/F2,8 mám. Je to supr objektiv. Kreslí i na nejnižší clonu parádně. Nicméně nevím k čemu je na tak krátkém objektivu stabilizace... ;) Nikdy jsem ji neměl zapnutou (na žádném objektivu) a nikdy jsem ji nepotřeboval... ;) Pár fotek z té sigmy najdeš třeba u mě https://www.flickr.com/photos/116371954@N07/sets/72157645645620004/