Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum
Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 21

Téma: Kompakty: Jaký kompakt: Olympus XZ-10 nebo Canon Ixus 255 HS

Neregistrovaný

Tazatel: ramar

Znění dotazu: Dobrý večer, prosím o radu při výběru kompaktu.Vlastním fotoaparát Olympus Camedia c-70 ZOOM (mám i jeho předchůdce c-50, oba funkční), asi fotí dobře, ale nemá stabilizátor a mnoho fotek je rozmazaných (možná to je mou nešikovností či nevědomostí, nevím). Světelnost má asi celkem slušnou 1:2,8-4,8 (teda podle toho, co jsem od odborných recenzí vyčetl). Upřímně, už se za něj někdy stydím :-) a tak bych si rád pořídil nějaký, abych šel s dobou a tolik nevyčníval. Rodina je velká, takže je pořád co fotit (děti, foto v interiéru, exteriéru, příroda i makro). Cenu jsem si stanovil kolem 5 tis. Kč, za výrazně kvalitnější jsem ochoten připlatit, max. 2 tis. Ikdyž bych se rád někdy naučil využívat manuální režimy a nastavení, pravděpodobně k tomu nikdy nedojde, takže preferuju automatiku (stejně jako manželka, příp. nejstarší děti, které také někdy cvaknou nějakou tu fotku). Po pročtení mnoha příspěvků a recenzí jsem zúžil výběr na Olympus XZ-10: u tohoto, ale kdosi napsal, že má slabou automatiku - fotky nic moc. Také si myslím, že spoustu funkcí nevyužiju, různým clonám, ISU, apod. vůbec nerozumím, takže stejně asi budu fotit na automat. Tak ostatně fotím i teď, ikdyž i stávající foťák má spoustu man. nastavení a režimů. Prostě tomu nerozumím a sám to ani nikdy nepochopím. Jako alternativu jsem pak zvolil jen plně automat Canon Ixus 255 HS - oba zhruba stejná cena, stejné hodnocení dle dTestu (to pro mne až tak není směrodatné). Jediné, čeho se obávám, je světelnost, která je u Canonu 3.0-6.9, tedy asi hodně podprůměrná (to jsem si donedávna myslel, že čím větší rozpětí, tím lepší fotky). Vůbec si nedokážu představit, jak se s tím bude fotit, když nebude dobrá světelnost. Na druhou stranu bych se o nic nemusel starat, jen automat. režim a focení. Vím, že pro odborníky to zní asi barbarsky - fotit jen na automat, ale když to nevyužiju, tak mi to přijde zbytečné. Na druhou stranu, co kdybych se někdy zmátořil a třeba začal experimentovat... Takže, abych to zhrnul, budu rád za jakýkoliv názor či doporučení od Vás, odborníků. Předem děkuju za Váš čas a případné poznatky, které mi pomohou se rozhodnout.
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Dec 2012
    Fotografií
    71

Ze ma slabsi automatiku jsem psal ja, je to muj subj.nazor, spousta fotek na automat se mi nelibila proto jsem fotil radeji na P a pak na A...nemyslim si ze je tezke pochopit jak pracuji rezimy zase takova veda to neni. Uz na P se da nechat clona a zaverka na automatice a nastavovat si jen ISO, vyv.bile pripadne korekci expozice. Proste jenom ty zakladni funkce, nic sloziteho pak je XZ-10 to nejlepsi co za ty prachy koupis...

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    May 2006

Občasný diskutér Avatar uživatele Antivir123
    Registrace
    Jan 2014
    Fotografií
    117

Za mě Olympus a bacha na recenze-jsou subjektivní

Obyvatel Digimanie Avatar uživatele Begy_cz
    Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

třeba takový Olympus E-PM1 se dá sehnat kolem 6tis a XZ-10 dle mého názoru poráží s přehledem.

jinak očekávat že z foťáku budou padat pěkný fotky jen při focení na automat není barbarské ale spíše dětinské. Věnuj jedno odpoledne tomu, že si něco přečteš. Otevře ti to oči a dobrých fotek budeš mít o poznání víc

přečti si tohle: http://www.digimanie.cz/fotime-s-koalou/

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Dec 2012
    Fotografií
    71

Nerekl bych ze je to detinske spousta fotaku i pokrocilych ma supr automatiku a fotky z nich se spouste lidem muzou libit a nevidim zadny duvod proc je shazovat takovyma recma, at si sam prijde na to co je pro nej lepsi. Pro kazdeho znamena pekna fotka neco jineho...XZ10 ma vetsi rozsah zoomu a mnohem lepsi svetelnost a pokud dobre ctu vybira mezi kompaktama...

Registrace
    Jan 2014
    Fotografií
    117

Citace Původně odesláno od Begy_cz Zobrazit příspěvek
    třeba takový Olympus E-PM1 se dá sehnat kolem 6tis a XZ-10 dle mého názoru poráží s přehledem.

jinak očekávat že z foťáku budou padat pěkný fotky jen při focení na automat není barbarské ale spíše dětinské. Věnuj jedno odpoledne tomu, že si něco přečteš. Otevře ti to oči a dobrých fotek budeš mít o poznání víc

přečti si tohle: http://www.digimanie.cz/fotime-s-koalou/
    ALe E-PM Nemá zasouvací objektiv což z něj dělá cokoli jiného než kompakt.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

S nejakou vysoko sofistikovanou automatikou nemam skusenosti. Dokaze napriklad zistit, aky najdlhsi cas si schopny udrzat v ruke a podla toho volit co najnizsie ISO? Dokaze zistit, ze chces fotit pohybujuci sa objekt? Dokaze zistit, ze fotis vecer kostolnu vezu vzdialenu 100 metrov a spustat blesk je teda nezmysel? Atd.... Ak toto vsetko dokaze, tak super. Ale ak nie, treba dat fotaku najavo, co vlastne chces. A to plnym ovladanim , alebo aspon pouzivanim scenickych rezimov.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Dec 2012
    Fotografií
    71

Boze uz si uvedomte ze porad radite nekomu co cvaka na automat na nejakem starem kramu takze si i XZ10 polepsi az az a zustane kapesny...tak uz to nehrotte porad do mrte :-D az si budu kupovat mikroskop taky mi bude porad nekdo cpat at si nasetrim na poradny elektronovy? Jestli chce jen cvakat at cvaka az neco nastuduje porad na ty pocatecny experimenty v manualu bude XZ10 dobry...proto jsem psal o rezimu P ktery dopocitava clonu a cas a zbytek muze zustat v automatice nebo na pak kliku nastavit...to je jako kdyz chce nekdo pokrocilejsi zarizeni a furt mu nekdo cpe zrcadlovku! :-D

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Ved XZ-10 je dobry, lepsi nez ten Ixus. Uplny laik si kupi fotak a caka od neho, ze nadstavi Auto a odfoti vsetko kvalitne. Potom sa cuduje, preco ma napriklad rozmazane fotky a je z toho sklamany. Kupi si teda lepsi, drahsi fotak. A vysledok je plus minus rovnaky.

Obyvatel Digimanie Avatar uživatele Begy_cz
    Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

XZ-10 bych asi pojmenoval jako: mezi slepými - jednooký králem
    Mě prostě "vadí" že za 6000Kč lze pořídit dle mého soudu řadu kvalitnějších přístrojů.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

On chce ale kompakt.

Registrace
    Jan 2014
    Fotografií
    117

Možná i ten Canon SX220 by nebyl nejhorší volba za jeho výprodejovou cenu. (kolem 3000 Kč)

Nováček
    Registrace
    Sep 2009

Trochu se vetřu do tohoto vlákna.

taky vybírám fotopřístroj do 6000,-- Kč a vybral jsem zatím olympus XZ 10

fotím hlavně venku krajinky, výlety.... budu taky spíš fotit na automat....

ještě jsem pokukoval po přístroji Nikon 1 J2 vím, že to není kompakt, ale nevím o kolik je lepší než ten olympus,

vyplatí se o tom vůbec uvažovat, budou z toho nikonu fotky znatelně lepší než z olympusu? aby to amatér poznal:-)

Citace Původně odesláno od Begy_cz Zobrazit příspěvek
    XZ-10 bych asi pojmenoval jako: mezi slepými - jednooký králem
    Mě prostě "vadí" že za 6000Kč lze pořídit dle mého soudu řadu kvalitnějších přístrojů.
    Jinak teda pokud existuje něco lepšího do 6 000 můžete mi poradit.... díky

Registrace
    Jan 2014
    Fotografií
    117

Citace Původně odesláno od luty2 Zobrazit příspěvek
    Trochu se vetřu do tohoto vlákna.

taky vybírám fotopřístroj do 6000,-- Kč a vybral jsem zatím olympus XZ 10

fotím hlavně venku krajinky, výlety.... budu taky spíš fotit na automat....

ještě jsem pokukoval po přístroji Nikon 1 J2 vím, že to není kompakt, ale nevím o kolik je lepší než ten olympus,

vyplatí se o tom vůbec uvažovat, budou z toho nikonu fotky znatelně lepší než z olympusu? aby to amatér poznal:-)

Jinak teda pokud existuje něco lepšího do 6 000 můžete mi poradit.... díky
    Co Olympus XZ1 ? Lidi si ho docela chválí a já lituji že jsem si koupil Canona G12 i když přítomnost CHDK - Možnost programování foťáku to tak nějak vyvažuje ale optiku má určo XZ1 lepší - hlavně odolnost proti odleskům - slabina G12 a nejen jí...

Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 09-08-2013, 13:25
  2. OLYMPUS SZ-14 vs. CANON IXUS 230 HS
    Od mukl1 v sekci Kompakty
    Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 16-11-2012, 19:48
  3. Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 01-08-2012, 15:19
  4. Kompakty: Sony DSC-WX5 nebo Canon IXUS 115