Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Fotoaparát pro laika s pěkným výstupem

Neregistrovaný (0)|16.5.2014 21:41
Tazatel: Jakub

Znění dotazu: Ahoj, rozhodl jsem se si koupit fotoaparát, protože mobil je "mobil" :-D. Jsem naprostej laik ve fotografování a proto nevyužiji moc manuálního nastavení. Takže bych rád něco co udělá tu práci za mě, ale výsledek bude obstojnej. Budu s ním fotit
běžné věci jako je krajina, občs něco v interieru ... Cenově jsem se puvodně držel do 3000,-, ale přijde mi že takový fotak nefoti o moc lip jak ten mobil, tak jsem posunul hranici k cca 5000,- s tim ze se nebranim bazaru. Libi se mi Olympus XZ-2 , ale nevim zda není moc komplikovaný na nastavení... a tudiš pro mě zbytečný...
kultus (1295)|16.5.2014 22:17
olympus XZ-2 foti na automatiku dobre, mrkni na Nikon 1 J2 je za 5000,- a vyhnes se rizikovemu bazaru...kdybys chtel neco kompaktnejsiho, tak olympus XZ-10 moc za XZ-2 nezaostva a novy se da sehnat pod 6000,-
nephilim (353)|17.5.2014 00:37
Přesně jak napsal Kultus. XZ-2 umí na plný automat fotit hodně slušně a až začneš pátrat po tom jak své fotky udělat ješte lepší, nabídne ti to. Z určitého pohledu je to lepší volba než Nikon1 J1 a z jiného ne. Ani jeden nebude špatnou volbou. XZ-2 nabídne například větší zoom, snazší ovládání, kompaktní rozměry. Nikon může kontrovat výměnností objektivů, lepšími výsledky při vysokých citlivostech, vyšším dynamickým rozsahem, rychlejším ostřením a pár dalšími funkcemi, které souvisí přímo s focením. Já to vidím na plichtu.
Neregistrovaný (0)|17.5.2014 11:08
Děkuji za odpovědi... Nikon by se mi líbil, ovšem škoda té "nekompaktičnosti" nechce se mi s sebou tahat objektiv. Na xz-10 jsem se už taky díval ale prodává se za téměř stejnou cenu jako XZ-2 a má senzor pouze 1/2,3. Nebo se na tento údaj nemám dívat? Jak říkám, nerozumím tomu a jediný od čeho se vždy odpíchnu je Senzor CMOS, 1/1.7, Světlost F<2, nějakej ten stabilizátor (Ideálně mechanickej), a uvítal bych hledáček (Kvůli slunci), ale ten už se snad ani nedělá.
Takže teď XZ-2 nebo XZ-10 ? A nebo dokáže i jinej kompakt udělat pěkný fotky, hodně se mi líbil Nikon S6500, ale mám pocit že o moc lepší foto jak mobil neudělá, proto jsem posunul hranici k 5000,- a mám pocit že jsem se dostal k daleko lepším strojům. Děkuji za odpovědi
Neregistrovaný (0)|17.5.2014 11:19
A ještě se zeptám na kus XZ-1 .... Líbí se mi, že je užší, ale nevím jak moc se se projeví na fotce to, že je to už starší kousek...
rousini (738)|17.5.2014 11:43
XZ-1 je obrazově srovnatelný s XZ-10, i když ten objektiv v horších podmínkách asi XZ-1 pomůže. XZ-2 je z té trojice nejlepší.
Na rozměry se vykašli, když tě to chytne, tak časem stejně budeš muset přesedlat na větší těla a v brašně už se na nějaký centimetr nehraje...
kultus (1295)|17.5.2014 11:59
s tim vyberem na to jdes dobre, na XZ-1 bych se uz vykaslal. V obchodech se uz ani neprodava a bazar bych ja osobne vynechal kdyz je k dispozici XZ-10 prakticky se stejnym vystupem, vetsim zoomem a mnohem lepsim videem, kde rozdil (jestli jsi mel puvodni hranici 3000,-) ani nepoznas. Navic je XZ-10 kapesnejsi a sezene se pod 6000 (ve fotolabu pri odecteni fotoknihy jeste min) takze by mne zajimalo kdes nasel cenu XZ-2 podobnou jako u XZ-10, pokud vim v beznych spolehlivych! obchodech se prodava za 8000,- a to je uz rozdil podle mne dost velky. XZ-2 je ale opravdu dobry, otazka je jestli se ti chce dat ty 2000 navic a ten rozdil uzijes. Recenze obou, dokonce prime srovnani snimacu je tady na digimanii takze se mrkni jak velky ten rozdil v obr.kvalite bude. Pro XZ-10 hovori vetsi zoom, kapesnost nebo i takova prkotina jako automaticka krytka objektivu (u XZ-2 to budes muset sundavat rucne). XZ-2 ma zase vyklopny displej (dobra vec), lepsi objektiv, ale mensi ohn.rozsah, manualni ostreni (nevim jestli uzijes) jinak jsou v tech zakladnich vecech i pri ovladani hoooodne podobne...
Milan Šurkala (3381)|17.5.2014 12:56
Větší senzor bývá obvykle lepší a platí to i pro 1/1,7" snímač v XZ-2 versus 1/2,3" snímač v XZ-10. Zkoušel jsem to v tomto testu a lehké rozdíly tam sice byly, ale neřekl bych, že nějak nadmíru dramatické.

To, že fotoaparát má nějakou funkčnost (např. manuální nastavení) přece neznamená, že to musíš používat. Takže ovládání bych se rozhodně nebál :-)
Neregistrovaný (0)|17.5.2014 13:15
Děkuji moc za pomoc s výběrem... XZ-2 je opravdu dražší, nevím proč jsem myslel že ne, a myslím si že pro mě zbytečný. Nemyslím si že by mě focení nějak moc chytlo, jak jsem psal bude sloužit na běžné focení na výletech popř na nějakých akcích... Proto XZ-2 vynechám.
Na xz-1 se tedy vyprdnu a pravděpodobně pujdu do XZ-10, v testu doopravdy vypadají fotky velice dobře a nijak extrémní rozdíl mezi 1/2,3 a 1/1,7 nevidím (až mě to překvapilo).
Líbí se mi i automatická krytka objektivu a jak jsem psal i ty rozměry... Sice se nevejdu do 5, ale spíš do 6000,- ale myslím že chybu neudělám.
Takže za mě vítěz XZ-10... Nevím s čím jiným bych ho ještě porovnával a v recenzích +- samá chvála. Děkuji za váš čas.
nephilim (353)|17.5.2014 13:45
Pokud jsi opravdu neshledal rozdíl v kvalitě výstupu mezi XZ-10 a XZ-2, pak by XZ-2 pro tebe opravdu byla zbytečná.
kultus (1295)|17.5.2014 13:59
[QUOTE=Neregistrovaný;30814]Děkuji moc za pomoc s výběrem... XZ-2 je opravdu dražší, nevím proč jsem myslel že ne, a myslím si že pro mě zbytečný. Nemyslím si že by mě focení nějak moc chytlo, jak jsem psal bude sloužit na běžné focení na výletech popř na nějakých akcích... Proto XZ-2 vynechám.
Na xz-1 se tedy vyprdnu a pravděpodobně pujdu do XZ-10, v testu doopravdy vypadají fotky velice dobře a nijak extrémní rozdíl mezi 1/2,3 a 1/1,7 nevidím (až mě to překvapilo).
Líbí se mi i automatická krytka objektivu a jak jsem psal i ty rozměry... Sice se nevejdu do 5, ale spíš do 6000,- ale myslím že chybu neudělám.
Takže za mě vítěz XZ-10... Nevím s čím jiným bych ho ještě porovnával a v recenzích +- samá chvála. Děkuji za váš čas.[/QUOTE]

no vidis to usetril sis prostredky na prislusenstvi ;) napis do toho fotolabu jestli ti par stovek za tu fotoknihu neslevi...mne slevili kdyz jsem ho tam kupoval. Jinak perfektni pouzdro co jsem na XZ10 mel a je jako delane pro tento fotak tak caselogic [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] vejde se tam i s kabelem tak akorat je pevne a na jedne strane je matros jemnejsi nez plys takze ti neposkrabe displej.
Pavel Matějka (394)|17.5.2014 17:17
Na ncentrum.cz za 5490, když do poznámky napíšete, že to prosíte bez karty. Není třeba vyjednávat o slevu. Při platbě předem doprava zdarma. Já tam takhle koupil XZ-2 za 7390.