Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jiří Kolařík – produktový manažer Samsungu

Petr S. (328)|1.6.2009 07:47
Máme tu další rozhovor ze série Ptáme se za vás, v němž můžete pokládat otázky přímo vy - čtenáři Digimanie. Tentokrát je ve znamení společnosti Samsung.

Tímto dáváme úvodem prostor, aby se pan Jiří Kolařík, produktový manažer společnosti Samsung, několika vlastními slovy představil.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Jiří Kolařík se představuje

Absolvent Hospodářské fakulty TU Liberec, zkušenosti získával během studií ve společnostech VCES Olomouc a Škoda Auto, poté pracoval ve společnostech Danone a Philips. V současné době pracuje jako Product Manager pro fotoaparáty a videokamery Samsung. Mezi záliby samozřejmě patří fotografie, dále zejména cestování a technika.Jiří Kolařík, produktový manažer pro fotoaparáty a videokamery SamsungO společnosti Samsung

Společnost Samsung Electronics Co., Ltd. je předním světovým výrobcem polovodičů, telekomunikačních zařízení, digitálních médií a technologií určených pro digitální konvergenci. V roce 2007 dosáhla tržeb ve výši 105 miliard amerických dolarů. Společnost Samsung Electronics zaměstnává zhruba 150 000 pracovníků ve 134 pobočkách v dvaašedesáti zemích po celém světě. Je organizována do dvou základních obchodních divizí: digitální média a komunikační a přídavná zařízení. Značka Samsung Electronics je jednou z nejdynamičtěji rostoucích globálních značek dneška. Samsung Electronics je předním výrobcem digitálních televizorů, paměťových čipů, mobilních telefonů a TFT-LCD displejů. Více informací naleznete na www.samsung.com.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

[SIZE="3"]Jak pokládat otázky?[/SIZE]

Po dalších 7 dní můžete psát své otázky (zobrazí se v tomto tématu). Musí být dodržováno pravidlo 1 příspěvek = 1 otázka. Pokud máte otázek více, vytvořte každou zvlášť.

Abyste byli s odpovědí spokojení, bude záležet na:

  • co nejpřesnější formulaci otázky a jejím vztahu k zaměření rozhovoru
  • zda jde o informaci, kterou lze zveřejnit (v dané době)
  • zda jde o informaci, která je k dispozici (otázky týkající se budoucnosti)

Příspěvky odbíhající od zaměření rozhovoru nebo porušující pravidla fóra jsou mazány.

Po týdnu bude téma uzamčeno, redakce vybere 10 nejzajímavějších otázek (případně přidá vlastní) a zašle je k zodpovězení. Po obdržení odpovědí je zpracujeme a typicky další pátek rozhovor zveřejníme v magazínu jako nový článek.
Milan Šurkala (3381)|1.6.2009 19:30
Jméno tazatele: Mino

Znění otázky:
V březnu Samsung oznámil koncept NX, tedy menší fotoaparát s APS-C čipem bez zrcadla, ale s výměnnými objektivy. Podle všech informací je systém již dávno hotov a připraven na uvedení, jen se zdržuje z marketingových důvodů. Kdypak se jej tedy dočkáme, bude to skutečně už toto léto? Jaké objektivy budou pro tento systém k dispozici?

Doplňující komentář:
Milan Šurkala (3381)|1.6.2009 19:41
Jméno tazatele: Mino

Znění otázky:
Fotoaparáty Samsung znám jako technicky vysoce zajímavé (výborné rozsahy ohnisek, spousta pozoruhodných funkcí), nicméně poněkud zaostávají ve zpracování obrazu. Snímky jsou ve srovnání s konkurencí často poměrně rozpité. Jistě pracujete na nových algoritmech, kdy bychom se tedy mohli dočkat vyšší kvality obrazu, nějaké nové generace algoritmů zpracování?

Doplňující komentář:
V menších velikostech vypadají fotografie krásně (a pro tisk běžných velikostí fotografií dostatečně kvalitně), šumu sice není hodně, ale má nepříjemnou charakteristiku (občasné výrazně tmavší pixely na jinak hladké ploše), čímž se ztěžuje možnost dalších úprav snímků (šum rychleji vyleze).
nikto (4)|2.6.2009 08:51
Jméno tazatele: Rasto

Znění otázky:
Dobrý deň prajem. Len sa chcem opýtať, kedy si už konečne výrobcovia uvedomia, že nie je účelné za každú cenu zvyšovať počet pixelov na tak žalostne malých snímačoch?

Doplňující komentář:
Zvyšovaním počtu bodov zbytočne narastá šum alebo sa kompresiou strácajú detaily. Na bežné "plácanie" fotiek stačia predsa kompakty s max. 5 Mpx... Používam Nikon Coolpix 8800, ktorý pri ISO 400 už šumí, ale aspoň detaily si zachováva. Mal som možnosť porovnať ho s Olympusom UZ rady 57x a Sony DSC H50 a je to bieda. Novšie bridge sú na tom hrozne. Osobne si myslím, že radšej mať 5-8 Mpx snímač s uhlopriečkou aspoň 15mm a kvalitný objektív a výstup bude podstatne kvalitnejší ako z kompaktu s 15Mpx a snímačom s uhlopriečkou 1/2,33". Ďakujem.
Petr S. (328)|2.6.2009 09:12
Jméno tazatele: Petr Stránský

Znění otázky:
Jaký fotoaparát byste si z nabídky Samsungu vybral právě Vy sám? Volil byste raději mezi kompakty, EVF fotoaparáty nebo zrcadlovkami? A proč?

Doplňující komentář:
Návštěvník (25)|2.6.2009 17:41
Jméno tazatele: karlos

Znění otázky:
Nyní přichází na trh asi výborný Pentax K-7. Předpokládám, že stejný bude i sesterský Samsung, dokonce i cenou. Proč jsou zrcadlovky Pentax a Samsung vždy identické?

Doplňující komentář:
Je patrné, že Pentax jako známá fotografická zanačka má šanci na
úspěch, stejně jako Samsung u televizorů nebo praček. Je to totéž jako kdyby Nikon vyráběl vždy stený foťáky pod značkou třeba Michelin.
Milan Šurkala (3381)|2.6.2009 18:58
Jméno tazatele: Mino

Znění otázky:
Plánuje Samsung vedle NX systému uvést také nějaký ultrazoom nejvyšší třídy jako náhradu modelu Pro815? 2/3" čip, 15× zoom považuji za dostatečný, světelnost F2,2-4,6 byla naprosto fantastická. Myslím, že tento fotoaparát by i po čtyřech letech od uvedení byl naprostou špičkou na trhu.

Doplňující komentář:
Milan Šurkala (3381)|2.6.2009 19:02
Jméno tazatele: Mino

Znění otázky:
Proč se u nových fotoaparátů neustále zhoršuje světelnost? Velikosti čipů víceméně nerostou, optická kvalita je pořád stejná, jen se trochu rozšiřují ohniska. Jsou nějaké překážky při návrhu zoom objektivů s širokým začátkem tak, aby měly na konci dobrou světelnost (dnes většina fotoaparátů dokonce nezávisle na ohniscích a třídě má cca F3,3-F5,9 plus minus).

Doplňující komentář:
Milan Šurkala (3381)|2.6.2009 19:06
Jméno tazatele: Mino

Znění otázky:
Fotoaparáty Samsung se mi líbí díky velmi širokým ohniskům (24mm u NV24HD, WB550, WB1000), je to skvělá věc. Plánujete nějaký kompakt, který by měl ohnisko ještě širší? 24mm mi přijde více než dostatečné, ale... zajímavé by to bylo :-)

Doplňující komentář:
Filcka (300)|2.6.2009 20:57
Jméno tazatele: Filcka

Znění otázky:
Ptám se za kolegu "samsungistu" :) Proč DSLR Samsung korektně nepodporují SDHC karty s kapacitou vyšší jak 8 GB? SDHC standard má - teoreticky - zaručovat kompatibilitu karet až do kapacity 32 GB, z námi zkoušených 16 GB karet v DSLR Samsung mizela zaznamenaná data po nafocení cca 250 snímků... Bude toto řešeno aktualizací firmware? S tímto souvisí druhá otázka - proč se aktualizace firmware DSLR Samsung opožďují za aktualizacemi DSLR Pentax? Díky.

Doplňující komentář:
Petr S. (328)|3.6.2009 22:29
Jméno tazatele: Petr Stránský

Znění otázky:
Jakou technologii/vlastnost fotoaparátů Samsung byste "vypíchl" jako tu nejlepší, pro kterou se vyplatí tento fotoaparát koupit?

Doplňující komentář:
Petr S. (328)|3.6.2009 22:30
Jméno tazatele: Petr Stránský

Znění otázky:
Můžete trošku nastínit, co nás čeká a nemine v letošním roce ohledně nabídky firmy Samsung? Chystáte třeba uvést něco "převratného"?

Doplňující komentář:
Návštěvník (25)|6.6.2009 11:05
Jméno tazatele: farin

Znění otázky:
Co byste v oblasti fotoaparátů označil jako největší zlom? Co v posledních letech rozvoji této oblasti nejvíce pomohlo?

Doplňující komentář:
Milan Šurkala (3381)|6.6.2009 12:11
Jméno tazatele: Mino

Znění otázky:
Trochu navážu na otázky, které již byly položeny (ohledně čipů, světelnosti,...). Fotoaparáty Samsung v hodně případech potěší přítomností optické stabilizace, občas i manuálního nastavení expozice u fotoaparátů, kde by to člověk na první pohled nečekal, velmi zajímavou funkcí je i nabíjení přes USB port. Nicméně zde funkce "pro fotografy" končí. Má otázka tedy zní, zda plánujete uvést nejen fotoaparáty, které potěší marketingové oddělení vaší společnosti, ale i takové, které by potěšily i fotografa (zde tímto termínem rozumím někoho, kdo chce malý kompaktní fotoaparát, ale chce rovněž rozumnou kvalitu snímku).

Doplňující komentář:
Narážím zde na fotoaparáty jako Panasonic LX3 nebo ještě Canon G10. Tedy něco ve stylu: kompakt s velkým čipem (1/1,8" a větší), rozumné rozlišení (8 Mpx, maximálně těch 10 MPx), širokoúhlé ohnisko (řekněme např. 24, 28 mm, zoom nemusí být nějak přehnaný - naprostá bomba mi v tomto přijde Samsung WB1000 24-120 mm) a především s dobrou světelností (nejhůře těch F2,8-4,5).
Jako příklad uvedu znovu Panasonic LX3. Panasonic zde zariskoval a ačkoli má fotoaparát pouze 2,5× optický zoom, díky jeho kvalitám mohou lidé Panasonicu urvat ruce. Pokud vím, tak černá varianta tohoto fotoaparátu už není u nás skoro čtvrt roku k sehnání, protože je výrobce nestíhá vyrábět.
Jak znám obecné povědomí Samsungu jako výrobce digitálních fotoaparátů, image značky je bohužel poměrně dost špatné. Takový pokrokový model "pro fotografy" by mohl image vaší značky výrazně povznést.
Petr S. (328)|8.6.2009 08:36
Děkujeme za účast. Otázky byly odeslány ke zodpovězení.
Petr S. (328)|12.6.2009 08:54