Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus OM-D E-M5 II 12-50 vs. Fujifilm X-T10 + 18-55

ka.mik1 (71)|26.6.2015 01:17
Děkuji Kolly za rady. Já nakonec objednal po půl roce GX7, a k tomu, k mým potřebám, 14-42 a 45-175 oboje PZ. GM5 klesla, ale GX7 je aktuálně pod 15 tisíc s DPH a 16,5 tisíc s manuální i PZ 14-42, takže je to velikostní kompromis. Jinak jsem před tím pátral o tom problému rolling shutter, díky že jsi to napsal, a nikde nebylo dostatečně vysvětleno, jestli ta GX7 je na tom v tomhle líp jak GM5. Je docela možné, že si v tomhle nepomůžu, a že oba pracují s mechanickou i elektronickou závěrkou stejně. Není to vůbec jednoznačně nikde napsáno, nebo nenašel jsem, že i pro kratší časy nejde mechanická jen do 1/500 a pak elektronická do 1/8000, se nechám překvapit.., ještě popřemýšlím nad něčím světelnějším do tmy:)
silverrhino (84)|26.6.2015 09:28
Tak přemýšlím, vzali byste radši kit e-m5 mark II + 12-40 nebo radši x-t1 + 16-55? Fujifilm stojí "jen" o 4 tis. víc ... Díky
Nevím, ale něco mě táhne k tomu olympusu. Ale když ostatní tu říkají, že ten objektiv je nic moc, že lepší josu pevné ...
mas0n (23)|26.6.2015 12:56
A nebude ti u Fuji vadit váha v kombinaci s absencí stabilizace? Ten objektiv je na poměry CSC už slušný macek... Navíc pokud používáš filtry, tak budeš potřebovat ty o průměru 77mm, které jsou obvykle dražší.

Jinak já si zkusil jak MFT, tak i Fuji. Obojí má něco do sebe. Olympus má maličká těla i objektivy, slušný výběr po bazarech. Fuji má skvělý design, (pro mne) lepší ovládání, velmi kvalitní setové objektivy (jak XC, tak XF), APS-C... Pokud jde o to slévání detailů, zejména u zelené (tráva, listy), tak to není záležitostí objektivu, ale senzoru. Vyzkoušel jsem 7 skel pro Fuji X, a problém tam byl pořád. Pravdou ovšem je, že jak vychází nové verze SW editorů, tak se situace zlepšuje, a taky je potřeba si pohrát s nastavením přímo ve fotoaparátu.
silverrhino (84)|26.6.2015 13:15
Asi pro mě, když fotím jen zelenou skoro, tak bude lepší ten olympus. Už jsem se definitivně rozhodl. Děkuji moc MasOne. S tou 12-40/f2.8. Ahoj
kolyy (1542)|26.6.2015 22:31
[QUOTE=ka.mik1;38483]Děkuji Kolly za rady. Já nakonec objednal po půl roce GX7, a k tomu, k mým potřebám, 14-42 a 45-175 oboje PZ. GM5 klesla, ale GX7 je aktuálně pod 15 tisíc s DPH a 16,5 tisíc s manuální i PZ 14-42, takže je to velikostní kompromis. Jinak jsem před tím pátral o tom problému rolling shutter, díky že jsi to napsal, a nikde nebylo dostatečně vysvětleno, jestli ta GX7 je na tom v tomhle líp jak GM5. Je docela možné, že si v tomhle nepomůžu, a že oba pracují s mechanickou i elektronickou závěrkou stejně. Není to vůbec jednoznačně nikde napsáno, nebo nenašel jsem, že i pro kratší časy nejde mechanická jen do 1/500 a pak elektronická do 1/8000, se nechám překvapit.., ještě popřemýšlím nad něčím světelnějším do tmy:)[/QUOTE]

Nie, GX7 má naozaj mechanickú závierku do 1/8000s, to je jedna zo zásadných vyhod oproti GM5. Elektronická je teda iba doplnková možnosť, napríklad pre tiché fotenie alebo pre obmedzenie kopnutia pri niektorých časoch. Je aj inak nastavená - pokiaľ si dobre pamätám, tak GX7 ukladá do rawu aj pri elektronickej závierke 12 bit, ale je to na úkor rýchlosti, tá je 1/15s (pri GM5 10 bit 1/25s). Inak povedané, pre GX7 zvolil Panasonic v tomto režime plnú kvalitu na úkor silnejšieho "rolling shutter" efektu, a hodí sa teda skôr na statické scény. To je logické, keďže GX7 nezávisí na elektronickej závierke tak ako GM5.

Inak za tú cenu je to parádna voľba, možno najlepšie čo sa da kúpiť. Ani som si nevšimol, že Panasonic tento model tak zľavnil. Zrejme výpredaj pred tým ako príde nástupca - GX8.
ka.mik1 (71)|27.6.2015 00:45
Zlevnil ho teprve včera:) Já ceny sledoval 2x denně, a vždy když něco kleslo, tak si četl recenze od foťáků po objektivy a chodil po obchodech. Ale kromě E-M10, E-PL7 a GM1, třeba v Olomouci není nic relevantního, jen samé zrcadlovky. Sledoval jsem i konkurenci Panasoniku, a třeba A5100 v jeden moment u 1-2 obchodů slevnila nedávno na 2 dny o 5 tisíc, ale ty objektivy mne odradily, prostě srdcem jsem chtěl zůstat u Panasoniku, i tou kresbou oblohy, videa..:) GM5 před týdnem slevnila z 22 na 18 u jednoho obchodu a teď už klesá všude, ale GX7 se pořád držel a najednou včera na 15 tisíc, navíc jsem chtěl kvůli odleskům a videu tu PZ 14-42 vlastně za 1500,- doplatek mi to přišlo jako dobrá volba, ale i u ní jsem se dočetl, že okolo roku 2012 udělal Panasonik naprosto vadné série a na 42 se obraz úplně třepal..takže nevím, jestli to bylo jen ve fW objektivu a jestli to později opravil, co mi dojde..., každopádně jsem si zvyknul na na širší ohnisko ,a to mi bude chybět, to ještě musím nějak později s lepší světelností zařídit, protože třeba ten objektiv co máš na GM5 se mi také moc líbí, ale za 1500 u 14-42, jsem to neřešil.. Beru to jako investici na dobu několika let, takže kromě toho, že by mohli na GX8 určitě udělat líp hledáček nebo plně otočný displej nemám pro moje focení co vylepšovat. Spíš bych řekl, že slevňovali v akci kvůli vysvědčení a jen u pár obchodů:)
JonSnih (13)|27.6.2015 17:24
Za 15 tisíc je GX7 hodně dobrá koupě, pro začátečníka ideální mašina, která ho prakticky nebude omezovat ani za 2 roky. GX8 má přijít snad v září a moc nevěřím, že do něj strčí snímač i pro nástupce legendární GH4. Ale třeba překvapí :) Jak je na tom GX7 se shutter shockem? Vypozoroval jsem zvlášní věc. Když na E-M5 nasadím blesk FL-36R, tak mám dost mázlých fotek. Nevypadá to přímo jako shutter shock, ale ostrost je pryč. Někdy je to k vzteku...