Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Olympus Omd EM10 Mark II

Loskyn (177)|22.12.2016 00:37
Ano, mám na mysli ty profily C1, C2 a C3. Chtěl jsem si je přizpůsobit. A v plném manuálu se např. odšum nastavit nedá? Měl jsem na myslí to poslední, co jsi psal. Tedy focení pomocí dotyku.
kolyy (1542)|22.12.2016 01:06
[QUOTE=Loskyn;44291]Ano, mám na mysli ty profily C1, C2 a C3. Chtěl jsem si je přizpůsobit. A v plném manuálu se např. odšum nastavit nedá? Měl jsem na myslí to poslední, co jsi psal. Tedy focení pomocí dotyku.[/QUOTE]

Všetko nastavíš ako chceš a potom si profil uložíš pod niektorou možnosťou C. Následne profil kedykoľvek vyvoláš nastavením príslušného režimu C pomocou kolečka voľby režimov. Je to ako uloženie do pamäte a vyvolanie pamäte. Bežné PASM režimy si pritom spoločne pamätajú svoje nastavenie.

Ja mám napríklad pod C1 uložené nastavenia pre fotenie niekým iným, komu strčím foťák do ruky. Mám tam uložený režim P, iISO, vypnutý dotykový displej a celoplošné ostrenie. Takže stačí otočiť do C a funguje to takto. Keď si potom vezmem foťák naspäť, vrátim to do A alebo M ako zvyčajne fotím, a vrátia sa späť aj moje ostatné nastavenia.

[QUOTE=Loskyn;44291]A v plném manuálu se např. odšum nastavit nedá? [/QUOTE]

Isteže dá.

[QUOTE=Loskyn;44291]Měl jsem na myslí to poslední, co jsi psal. Tedy focení pomocí dotyku.[/QUOTE]

Ja používam výhradne voľnu ostriaceho bodu pomocou dotyku, takže nie som si úplne istý. Ale mám pocit že je fotenie pomocou dotyku nutné nastaviť vždy znova. Skús pozrieť manuál.
Loskyn (177)|22.12.2016 22:59
Můžeš mi prosím napsat postup formou: Menu - nastavení ... , abych věděl, jak přesně postupovat? Jak jsem psal, když dám nastavení uživatelských profilů C1, C2 a C3, tak mi to nabídne zda chci aktuální profil přepsat a když dám že ano, tak vyskočí hláška ,,hotovo" a dál mne to nepustí. Prostě vůbec nevím, jak a kde s těmi profily pracovat a také, kde v manuálním režimu najít nastavení odšumu. Nebo se ten odšum nastavuje pouze na jednom místě a pak se nějak uloží pro daný profil? Moc dík, protože si s tím fakt nevím rady.
kolyy (1542)|23.12.2016 00:48
[QUOTE=Loskyn;44295]Můžeš mi prosím napsat postup formou: Menu - nastavení ... , abych věděl, jak přesně postupovat? Jak jsem psal, když dám nastavení uživatelských profilů C1, C2 a C3, tak mi to nabídne zda chci aktuální profil přepsat a když dám že ano, tak vyskočí hláška ,,hotovo" a dál mne to nepustí. [/QUOTE]

A kam ďalej by si chcel postupovať? Hotovo znamená, že je profil uložený, nerozumiem čo viac by si ešte chcel. Ako som písal, profil vyvoláš otočením kolečka do príslušného C-režimu. Proste nastavíš si foťák ako chceš a uložíš to ako profil. Následne si prenastavíš foťák nejak inak, ale to prvé nastavenie máš stále k dispozícii v uloženom profile.

[QUOTE=Loskyn;44295]Prostě vůbec nevím, jak a kde s těmi profily pracovat a také, kde v manuálním režimu najít nastavení odšumu. Nebo se ten odšum nastavuje pouze na jednom místě a pak se nějak uloží pro daný profil? Moc dík, protože si s tím fakt nevím rady.[/QUOTE]

Odšum nastavíš presne tam kde som Ti písal, na začiatku menu, je to rovnaké pre všetky režimy. Ako som hovoril, foťák má globálne nastavenia spoločné pre všetky PASM režimy a potom C-režimy, kde sa dá uložiť ľubovoľné nastavenie foťáku.

Snáď je to jasnejšie ;)
Loskyn (177)|24.12.2016 00:57
Jo, jasně. Já jsem zvyklý z Olympusu na uplně jiné menu, které je o dost jednodušší, protože OMD EM5 nemá tolik funkcí. Nicméně se mi to hrozně plete. Převažně z nedostatku času učit se pracovat s Panasem fotím pořád OMD EM5. Původně jsem to hledal vždy jen v prvním menu a nenapado mne projíždět to podmenu první položky, protože Olympus to nemá v podmenu :)
Loskyn (177)|2.2.2017 22:14
Začátkem roku jsme se přestěhovali do nového bytu a tak jsem vůbec na nic skoro kromě zařizování neměl čas, takže jsem skoro nefotil. Chystám se, jak budu mít více vyzkoušený nový Panasonic G 80 napsat své poznatky. Všiml jsem si, že objektiv Panasonic 15 mm f 1,7 slevnil na 13 850,-, tak už asi déle nevydržím čekat a objednám jej.
Loskyn (177)|3.2.2017 16:40
Kolyy, na Lenstipu píší, že ta patnáctka hodně zkresluje. Je to pravda?
http://www.lenstip.com/412.1-Lens_review-Panasonic_Leica_DG_Summilux_15_mm_f_1.7_ASPH.html
kolyy (1542)|3.2.2017 18:07
M43 štandard využíva softwarovú korekciu skreslenia pre širokouhlé objektívy a 15mm F1.7 nie je výnimkou. Korigované sú nielen jpegy, ale korekcia je špecifikovaná aj priamo v rawe, takže raw konvertory ju môžu rovno aplikovať. V bežnej situácii sa teda so skreslením nestretneš a dokonca nie všetky konvertory ju umožňujú vypnúť (napr. Lightroom to neumožňuje).

Ide o to, že objektív je opticky trochu širší ako je udávané, pričom sa v dizajne počíta s narovnaním a orezom. To umožní urobiť objektív menším alebo lepšie korigovať ostatné optické vady, ktoré je ťažšie odstrániť softwarovo. Korekcia skreslenia marginálne znižuje ostrosť v rohoch, to však môže byť vyvážané lepšou korekciou ostatných vád, takže vo finále môže byť objektív aj v rohoch lepší. Myslím, že to je aj prípad 15mm F1.7.
Loskyn (177)|5.2.2017 00:39
Dík za vysvětlení. Tak to bude pravděpodobně umět i Zoner 17, který používám. Nevěděl jsem, že to tak spolu souvisí. Je vidět, že tomu velmi dobře rozumíš :)
Loskyn (177)|15.2.2017 22:53
Podařilo se mi s mojí špatnou angličtinou :) nahrát nejnovější FW. Dočetl jsem se, že by měl vylepšovat stabilizaci a že by měla být k dispozici možnost výběru mezi ve všech směrech a další možnosti nastavení stabilizace. Nevěděl bys Kolyy, kde to hledat?
kolyy (1542)|16.2.2017 01:04
Ak používaš Windows:
- spusť exe súbor, je to len rozbalenie
- skopíruj rozbalený .bin súbor na kartu do koreňového adresára
- zapni foťák a stlač tlačítko "play" (akoby si chcel prezerať fotky). Nezabudni mať nabitú batériu.

Edit: aha, ok, už sa Ti to podarilo. FW má podľa popisu iba riešiť zvuk a pridať podporu Dual IS2 pre 100-400mm.
Loskyn (177)|22.2.2017 23:15
Rád bych se zeptal, jak je to s podporou DFD. Chápu to správně, že když to není věc sotwaru, tak by měla být tato funkce k dispozici u všech objektivů? Tedy i všechny Sigmy a všechny Olympusy by měly mít plnou podporu?
kolyy (1542)|22.2.2017 23:39
Nie, DFD je softwarová vec. Foťák potrebuje poznať profily objektívov, podľa ktorých uhádne nakoľko a ktorým smerom je rozostrené. Takže v súčasnosti DFD podporujú iba Panasonic objektívy, pre ktoré sú profily buď v objektíve (nové) alebo vo foťáku (staršie).

Každopádne by som sa na DFD až tak veľmi neviazal. DFD je dobré chápať skôr ako nadstavbu na špičkovom kontrastnom ostrení, ktoré Panasonic vyvinul. Aj s objektívmi Olympus ostria telá Panasonicu bleskurýchlo. Zlé jazyky tvrdia, a niečo na tom pravdy bude, že Panasonic je schopný ostriť s objektívmi od Olympusu rýchlejšie ako Olympus na svojich telách ;)

DFD môže byť výhodou v náročných situáciach, napríklad pri kontinuálnom ostrení na dlhých ohniskách. Napríklad som testoval vedľa seba Panasonic 12-35/2.8 a Olympus 12-40/2.8 a nijaký rozdiel som nespozoroval. Ale keď som následne porovnával Panasonic 35-100/2.8 a Olympus 40-150/2.8, tak na 100mm sa objektív od Olympusu citeľne viac strácal pri kontinuálnom ostrení a podstatne viac pulzoval. Pritom jednorazové ostrenie bolo veľmi podobné.
Loskyn (177)|22.2.2017 23:57
Právě se mi zdá, že mi nový Panasonic 15 mm f 1,7, který mám pár dní ostří kontinuálně skoro stejně, jak Olympus 12 - 40 mm f 2,8. Ale máš pravdu, že Panasonic ostří o mnoho lépe, než Olympusy kromě nového OMD EM1 Mark II. Jinak jsem rád, že jsem dal na Tvou radu, koupit raději Panasonic 15 mm f 1,7, než Olympus 17 mm f 1,8. Ten má kamarád a není tak ostrý jak Panasonic. A to ohnisko se náramně hodí skoro na vše kromě portrétů. Jsem s tím velmi spokojený. V bytě máme silné Led ósvětlení a s tímto objektivem fotím prakticky všude na základní ISO. Nyní zvažuji ještě koupi Panasonicu 25 mm f 1,4. Váhal jsem mezi novou Sigmou 30 mm f 1,4, která stojí jen 9 tis. Nemáš náhodou tu pětadvacítku? Je to dobrý objektiv?

Edit: Jak jsi myslel to, že jsou profily v objektivech pro DFD? Je potřeba ještě něco nastavovat, aby DFD plně při kontinuálním ostření fungovalo?
kolyy (1542)|23.2.2017 22:16
Ani jeden z 25mm objektívov od Panasonicu som neskúšal, ale F1,4 Leica verzia je dosť chválená. Ja mám Olympus 25mm F1,8, rozhodli rozmery. Som s ním veľmi spokojný, môj kus má parádnu kresbu hneď na F1,8. Dobre sa doplňujú s 15/1.7.

Pre DFD nie je potrebné nič nastavovať. Profilom objektívu je myslená charakteristika pri rozostrení, podľa ktorej foťák rozpozná mieru rozostrenia. Vo firmware tela sú zahrnuté DFD profily pre všetky staršie objektívy, nové ich majú aj vo firmware objektívu. Je to dobre vymyslené, takto sa nemôže stať, že by aspoň na jednom mieste nebol DFD profil, takže nie je portebný update FW a podobne.
Loskyn (177)|24.2.2017 22:55
Olympus 25 mm f 1,8 je jistě dobrý, ale vzhledem k tomu, že Panasonic 25 mm f 1,7 stojí nový jen 6 tis., tak mi to přijde drahé. Olympus měl nedávno cashback a zrovna ten 25 mm byl tuším pod 9 tis. U Panasonicu je dobré to, že mají lepší povrchovou úpravu. Ale tím nechci říct, že by ji měl Olympus nějak špatnou. Jen si říkám, že než dávat přes 10 tis. za Olympus 25 mm, tak si raději připlatím 2,5 tis. za Panasonic 25 mm f 1,4. Tam se mi hodně líbí ta světelnost a co jsem jej jen krátce na prodejně zkoušel, tak mi přišel hodně ostrý už od plně otevřené clony. Ale zase, cena je už více jak dvojnásobná oproti verzi f 1,7. A pak je tu ještě nejnovější Sigma 30 mm f 1,4 za velmi lákavou cenu 9 tis. Ale tu s největší pravděpodobností nebudu brát, protože do interiéru mi přeci jen už 30 mm přijde zbytečně dlouhé. Takže rozhodování to není jednoduchě. Občas se objeví Panasonic 25 mm f 1,4 na bazaru za cca 9 tis. i se zárukou na zhruba jeden rok.
kolyy (1542)|27.2.2017 00:01
Ako som písal, u mňa rozhodli rozmery. Nie pre každého to musí byť priorita, ale Olympus 25/1.8 je podstatne menší ako oba 25mm objektívy od Panasonicu a pre mňa je to v praxi veľmi podstatný rozdiel.
Loskyn (177)|8.3.2017 19:32
Řeším nyní kabelovou spoušť a našel jsem tuto, která by snad měla mít konektor L1. Nevíš, má G80 L1 vstup pro konektor?
Případně jakou kabelovku bys doporučil Kolyy?

http://fobchod.cz/kabelove-spouste/657-jyc-sr-p1-kabelova-spoust-pro-panasonic-leica.html
kolyy (1542)|8.3.2017 21:38
Sorry, s týmto nemám skúsenosti.
Sakini (1174)|8.3.2017 22:11
Kabe (442)|8.3.2017 22:45
Neni to v dnesni dobe jednodusi ovladat moblem?
Sakini (1174)|9.3.2017 04:44
Kabelová spoušť je prakticky bez prodlev, není závislá na vlastní energii a je to nejbezprostřednější způsob ovládání kdy jen držíš tlačítko, a můžeš se věnovat foťáku.
romana51 (311)|9.3.2017 09:12
Panáka G80 mám a v návodu je uvedeno:
Dálkové ovládání spouště (volitelné příslušenství)
Pokud použijete dálkové ovládání spouště (DMW-RSL1: volitelné příslušenství), můžete při použití stativu zamezit chvění (otřesům) fotoaparátu),
můžete tak také držet zcela stisknuté tlačítko spouště po delší dobu při fotografování v režimu (Bulb) nebo v režimu sériového snímání.
Dálkové ovládání spouště funguje podobně jako tlačítko spouště na fotoaparátu.
• Vždy používejte značkové dálkové ovládání spouště Panasonic (DMW-RSL1: volitelné příslušenství).
• Při jeho použití k nahrávání videa nahrávejte v režimu Kreativní video (str. 85).
Pomocí dálkového ovládání spouště můžete spouštět/zastavovat nahrávání videa.
• Podrobnosti najdete v návodu k obsluze dálkového ovládání spouště.

Ale já používám Wi-Fi s mobilem, ale ještě raději s tabletem. Je to výhodnější (pro mne), má dosah venku cca do 30 m, doma přes 2 nosné zdi.
Kromě zoomu se dá ovládat všechno. U FZ1000 se dal ovládat i zoom. U G80 točit se zoomovacím kroužkem neumí. :D
Kabe (442)|9.3.2017 14:35
[QUOTE=Sakini;44843]Kabelová spoušť je prakticky bez prodlev, není závislá na vlastní energii a je to nejbezprostřednější způsob ovládání kdy jen držíš tlačítko, a můžeš se věnovat foťáku.[/QUOTE]
Jaké jsou ty prodlevy u spouště a u mobilu?
Chápu, že v některých situacích to výhodné být může nicméně.
-mobil se stejně každý, kdo jej používá, snaží mít vždy nabitý
-to ovládání vyjde myslím dost podobně
-spoušť je "krám" navíc
-spoušť je investice navíc
Loskyn (177)|9.3.2017 14:53
Díky za rady. Objednal jsem obyčejnou kabelovou spoušť, časovač nepotřebuji. Já kabelovku používám v podstatě při jakémkoliv focení ze stativu kvůli zabránění nežádoucí vybraci při stlačení spouště. Ovládání přes wifi může být fajn a určitě je plno dobrých aplikací, které to umožňují, ale já mám rád klasiku. Ono ty bezdrátové přenosy taky nefungují vždy bezprostředně. Občas jsou zkrátka prodlevy a někdy dokonce výpadky - ruzné rušení signálu apod. Doma nám např. wifina padá třeba i několikrát denně.
Sakini (1174)|9.3.2017 16:13
[QUOTE=Kabe;44847]-mobil se stejně každý, kdo jej používá, snaží mít vždy nabitý[/QUOTE] což nemusí být vždy jistota, ale budiž dá se to pojistit powerbankou

[QUOTE=Kabe;44847]-to ovládání vyjde myslím dost podobně[/QUOTE] ne každá aplikace umožňuje plné ovládání parametrů (že Nikone), a ne každý mobil má perfektní odezvu na dotyk. Taky používám aplikaci na ovládání foťáku, v klidu s dostatkem času to jde a má i nastavování parametrů, dokonce i umožňuje touch focus což foťák sám neumí ale - třeba na ohňostroje je to nepoužitelné. Jednak totiž má nepříjemnou prodlevu po stisknutí spouště na mobilu, a neumí bulb se kterým ohňostroje fotím. S kabelovou spouští stačí držet tlačítko a kdykoliv pustit podle potřeby. Je tam prostě hodně proměnných i podle značky, na něco to přes mobil vyhoví a na něco ne.

[QUOTE=Kabe;44847]-spoušť je "krám" navíc[/QUOTE] váží pár gramů a vejde se kdekoliv

[QUOTE=Kabe;44847]-spoušť je investice navíc[/QUOTE] většinou stojí alternativy od třetích výrobců pár korun

Takže jak vidíš, existují lidi co ji potřebují a není to nějaká zásadní zátěž když ji chceš.
Kabe (442)|9.3.2017 19:35
Jasně. ke to otázka preferencí :)
Loskyn (177)|9.5.2017 21:41
Teď zvažuji koupi bazarové GX80. Nevíš Kolyy, jak nastavit detailní EXIF, aby např. Zoner ukázal počet cyklů závěrky? Tady na stránkách Megapixelu píší, že by to měl Zoner umět poznat podlé nějakého ID. V menu G80 jsem ale nastavení EXIFu nenašel.
https://www.megapixel.cz/exif
kolyy (1542)|9.5.2017 23:29
Viem, že je to možné, ale sám som to zatiaľ nepotreboval. Skús google a nájsť pre to nejakú utilitku pre EXIF.

Inak ale, úprimne povedané, GX80 vyšla pred rokom. Nejaký počet cyklov závierky bude zrejme irelevantný, veď toto nie je práve typ foťáku, na ktorom profíci vycvakajú desiatky tisíc fotiek za rok.
kolyy (1542)|10.5.2017 01:48
Tu som našiel návod ako sa dostať do servisného menu a overiť počet cyklov mechanickej závierky pre rôzne modely Panasonic:

https://www.apotelyt.com/photo-camera/panasonic-g-shutter-count
Loskyn (177)|10.5.2017 23:45
Dík, to určitě vyzkouším.
Loskyn (177)|30.6.2017 22:47
Chtěl bych se zeptat, zda někdo nevíte jak nastavit interní blesk u G80, aby odpaloval jiné blesky. Funguje mi to, ale problém je v tom, že ten blesk bleskne dříve než ostatní. Pořídil jsem si ještě jedno tělo - Olympus OMD EM5 Mark II a tam to s dodaným výklopným bleskem funguje bezproblému.
kolyy (1542)|1.7.2017 01:38
Neviem, ale už som niekde zachytil, že je to problém. Ale vraj to funguje s externými bleskmi, neskúšal si použiť ten z E-M5 II?
Loskyn (177)|1.7.2017 23:28
Ano, zkoušel jsem ten Olympus blesk, ale ta patice bohužel sice jde vložit do G80, ale bohužel nefunguje to. Ty kontakty jsou tam na jiném místě. Ten interní blesk pravděpodobně není řídící odpalovací, tak proto to nejde. Mám ještě tři externí blesky. Nissin I40 a Yongnuo. U všech to funguje v G80 a krásně to odpálí zbylé dva. Mám domácí fotoateliér a využívám někdy nasvícení třemi blesky, takže proto jsem to chtěl i u toho Panasonicu. Řešením by bylo asi pouze zakoupení ještě jednoho řídícího blesku.
Jinak jsem se zbavil staré OMD EM5 a po dlouhém váhání nakonec koupil v cashbacku OMD EM5 Mark II. Hodně se mi tam líbí multiexopozice - 40 Mpx snímky jsou úžasně ostré. Rád bych napsal srovnání s G 80, tak jak bude více času, tak napíšu malou recenzi.
Loskyn (177)|13.7.2017 22:35
Všiml jsem si, že Panasonic G80 vcelku dobře vyváží bílou při zapnutém AWB. Avšak např. při fotografování ve zlaté hodině, nebo při umělém osvětlení např. led žárovkami má tendenci v JPG výstupu ladit barvy do růžové až lehce fialové. Olympus OMD EM5 Mark II je při AWB o dost přesnější. Jak se s tím potýkáte. Zkouším ruční vyvážení pomocí přesného nastavení Kelvinů, ale je to trochu krkolomné a tak si říkám, zda není lépe v profilu o něco stáhnout červený kanál. Dále je v menu také možnost nastavení dynamického rozsahu. Tento má jistě celkový vliv na ,,pleťovku" Jak s touto funkcí pracovat? Při režimu HIGH se jedná o jakousi obdobu HDR? Jinak tuto funkci nechávám většinou vypnutou a používám prakticky jen při západu slunce v režimu HIGH.
kolyy (1542)|16.7.2017 22:30
Ja vyváženie bielej riešim nasledovne: ak sa foťák trafí a jpeg je ok, tak som rád, ak nie, idem do rawu (vždy fotím raw+jpeg). Na mieste pri fotení teda neriešim nič a je to ohromná úspora času.

Čo sa týka režimu iDR, ten presvetľuje tiene, v režime high cca o 1EV. Výsledok má celkom iste vplyv na pleťovky, ktoré občas vyzerajú dosť čudne. Ja používam iDR v režime auto, ktorý sa snaží sám odhadnúť o koľko tiene presvetliť. Ak to zafunguje dobre, použijem jpeg, ak nie, idem do rawu. Podobne ak s AWB, pri fotení to neriešim a výsledok hodnotím až pri spracovaní. Jediná vec, na ktorú dávam pri fotení pozor sú prepaly, ktoré kontrolujem pomocou korekcie expozície, ako pomôcku používam zebru, ktorá mi vyhovuje viac ako histogram.
Loskyn (177)|18.7.2017 23:50
Jj, v podstatě více jak rok a půl fotím tak jako ty. Tzn. Raw+Jpeg. Akorát mám v současné době dvě zaměstnání a při dvou malých dětech doma nestíhám ty Rawy upravovat :), takže velmi ocením, když je Jpeg v co nejlepší kvalitě.

Ten režim iDR je výborný. V podstatě ani nepotřebuji používat HDR. Stíny to krásně prosvětluje. Rád fotím krajinky a tohle je opravdu výborná pomůcka.

Jinak na ty přepaly je dobrá funkce (nevím či Tvůj model to má také) zobrazení přepalů. Když je něco přepáleného, tak mi to ihned po vyfocení bliká. Stejně se tuším dají nastavit i podpaly.
kolyy (1542)|19.7.2017 00:48
Áno, ale ešte lepšia je tá zebra, ktorá Ti vyšrafuje odhad pre prepal ešte pred fotením.
Loskyn (177)|19.7.2017 22:46
Ta zebra je velmi dobrá funkce. Opravdu to velmi usnadňuje focení :). Nastavil jsem si ZEBRA 1 na 100%. Velmi to pomáhá a odpadu je zase o něco méně :) Nevíš k čemu slouží funkce ,,irozlišení" a jak s ní pracovat?
kolyy (1542)|20.7.2017 01:09
O iR sme diskutovali prednedávnom vo téme "Foťák s 4K videom F1.0", mrkni sa na to:
https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/4025-fotak-s-4k-videom-f1-0#post45687
Loskyn (177)|20.7.2017 21:42
Díky Kolyy, máš to dobře popsané a vypadá to hodně zajímavě. O víkendu určitě vyzkouším.
Loskyn (177)|11.10.2017 13:44
Dávám zde pro ty, které blíže zajímají výhody a efektivita MFT, odkaz na zajímavé stránky:
http://www.four-thirds.org/en/fourthirds/index.html

Překlad přes translátor:
https://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&u=http://www.four-thirds.org/en/microft/&prev=search
kolyy (1542)|11.10.2017 21:12
Aj keď je to zaujímavé, týka sa to pôvodného DLSR 4/3 systému. Ten bol skutočne založený na telecentricite objektívov (tie usmerňujú vychádzajúce lúče kolmo na senzor), ďalší vývoj digitálnych snímačov však ukázal túto požiadavku ako nepodstatnú. Dnešné senzory majú totiž mikrošošovky, ktoré kolimujú dopadajúce svetlo do buniek aj pod veľkým uhlom. Preto aj Micro 43 systém od telecentricity upustil, aj keď si nesie určité dedičstvo v podobe hrubého filtra na senzore.
Loskyn (177)|12.10.2017 09:41
Omlouvám se, překlikl jsem omylem na jiný odkaz. Chtěl jsem ukázat efektivitu MFT vůči původní koncepci. Tzn. tento odkaz:

http://www.four-thirds.org/en/microft/index.html
Loskyn (177)|9.11.2017 23:17
kolyy (1542)|10.11.2017 00:41
K aktualite na hlavnej stránke už je k tomu ohnivá diskusia! ;)
ecop (3)|18.9.2019 11:15
Ahojte, nevěděl jsem kde to dát, tak snad sem.
Potřeboval bych poradit, jakou paměťovou kartu k OMD E-M5 II.
Tak, aby karta neomezovala fotoaparát. Nemyslím velikost, spíše rychlosti zápisu/čtení.
Jinak můžete napsat i tu velikost, nebo co používáte vy.

Je to moje první bezzrcadlovka tak se v tom nevyznám a u Olympusu nic konkrétního nepíšou.

Díky
Sakini (1174)|18.9.2019 11:46
E-M5 II podporuje UHS-II, takže je to prakticky jen o tom, kolik chceš dát za kartu. Když koupíš třeba https://pametove-karty.heureka.cz/sandisk-sdxc-64gb-uhs-ii-30dxpk-064g-gn4in/ foťák se už nezastaví (existuje i ve větší kapacitě). Pokud by to nemělo být tak drahé, https://pametove-karty.heureka.cz/sandisk-sdxc-uhs-i-u3-128gb-sdsdxxy-128g-gn4in/ naprosto udělá svou práci, a foťák nebude omezený (níž bych nešel). Co se týče velikosti, podle mě bych se neřídil, používám 256 GB UHS-II karty.
ecop (3)|18.9.2019 14:26
Sakini díky, já jsem nikde nenašel, ani u OLY v parametrech, jestli podporuje UHS-II, ani datové toky. V parametrech je uvedeno SD, SDHC, SDXC.
Právě proto jsem se zeptal, ať nekupuji zbytečně kartu se zápisem 100 a více MB/s pokud to ten foťák nevyužije.
Sakini (1174)|18.9.2019 14:30
Pro každý model mají tyhle tabulky kompatibility https://cs.olympus-imaging.jp/en/support/imsg/digicamera/compati/media/sd/en_2015_02.cfm ale většina lidí je zřejmě nenajde.