Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic fz38 VS sony hx1

peto84 (3)|13.11.2009 15:54
Chcel by som si kúpit jeden stýchto fotoaparátov ( Panasonic fz38, sony hx1) a nevim sa rozhodnút. Nikde som nenašiel priame porovnanie týchto dvoch fotakov takze vam budem vdačný za pomoc pri rozhodovani, prípadne mi poradte lepší v rovnakej cenovej kategórií.
Milan Šurkala (3381)|13.11.2009 16:35
[quote=peto84;4085]Chcel by som si kúpit jeden stýchto fotoaparátov ( Panasonic fz38, sony hx1) a nevim sa rozhodnút. Nikde som nenašiel priame porovnanie týchto dvoch fotakov takze vam budem vdačný za pomoc pri rozhodovani, prípadne mi poradte lepší v rovnakej cenovej kategórií.[/quote]

Oba jsou vynikající, osobně bych koupil asi FZ38, viz recenze zde na Digimanii

FZ38 - https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-fz38-nejlepsi-ultrazoom-soucasnosti/2871
HX1 - https://www.digimanie.cz/recenze-sony-cyber-shot-hx1-exmor-cmos-utoci/2882

Když si otevřeš obě recenze bude tam spousta fotek pro porovnání. Přímé srovnání tam není, musíš to udělat "ručně" :-)
peto84 (3)|13.11.2009 17:05
Dakujem za radu ale ja som mal namysli skôr vaš osobný nazor alebo skúsenosti s týmito fotákmi. Tie recenzie som samozrejme čítal a aj na základe týchto recenzií sa rozhodujem medzi týmito foťákmi.
Milan Šurkala (3381)|13.11.2009 23:43
[quote=peto84;4087]Dakujem za radu ale ja som mal namysli skôr vaš osobný nazor alebo skúsenosti s týmito fotákmi. Tie recenzie som samozrejme čítal a aj na základe týchto recenzií sa rozhodujem medzi týmito foťákmi.[/quote]

Dobrá, tak to zkusím shrnout. Začnu u FZ38. Je to výborný fotoaparát rychle ostřící, s velmi kvalitním objektivem (na poměry ultrazoomů, pochopitelně se mu optické vady nevyhýbají, jen nejsou až tak markantní), má solidní světelnost s vynikajícím průběhem (dlouho se drží na malých hodnotách a až těsně před koncem vyskočí nahoru). Líbí se mi u něj bohaté možnosti nastavení. Osobně mě oslovily také jeho malé rozměry i hmotnost, sice se pak nedrží jako "pořádný" foťák, ale lze jej na druhou stranu docela snadno nosit i v kapse bundy. Takže bych jej jistě bral častěji s sebou než HX1. Kvalita snímků je s ohledem na 12MPx konkurenci velmi dobrá, nicméně oproti původní FZ28 je to krok zpátky. ISO 400 už dost patlá, čímž se využitelnost přístroje docela snižuje. Je to škoda. Suma sumárum, s fotoaparátem se dá hodně vyblbnout.

Sony HX1. Velmi zábavná hračka. Bleskurychle ostří, objektiv až na výraznější chromatickou aberaci trpí optickými vadami jen minimálně, což je na 20x zoom zázrak. Světelností (konkrétně průběhem, ne už tak hraničními hodnotami) je to asi druhý nejlepší ultrazoom na trhu. Potud se s Panasonicem drží. Výbornou věcí je i veliký polohovatelný LCD displej. Nicméně výrazně zaostává v kvalitě snímků, šum CMOS snímače je jednoduše příliš silný. Rozumným řešením je digitální stabilizace, která vyfotí 6 snímků najednou, zkombinuje je dohromady a vytvoří jeden nezašuměný snímek (ale trochu méně ostrý). Mnoho krát se to dá použít, nicméně u dynamických scén už nikoli. To by byla první věc, kvůli které bych u HX1 dost váhal. Dalším problémem je děsně rychle nabíhající úsporný režim, který nelze nastavit. Po vyfocení snímku se většinou dívám, zda se opravdu povedl, jenže samotné nabíhání zobrazení snímku je ukrutně dlouhé a člověk sotva stačí přiblížit náhled a objektiv už se přepíná do úsporného režimu a zajede dovnitř. Po skončení prohlížení je tedy nutno počkat, až se objektiv znovu uráčí vyjet a pak ještě musíte zazoomovat na původní hodnotu (pokud to chcete vyfotit znovu). Nevím kdo toto vymyslel, ale je to příšerně frustrující a až mě samotného překvapuje, jak moc to dokáže zkazit radost z jinak dobrého fotoaparátu. U HX1 se mi líbí lepší makro režim.

Ve výsledku má tedy Sony několik zajímavých technologií navíc + lepší LCD displej, nicméně vzhledem k horší kvalitě snímků a zejména frustrujícímu ovládání (brzké zajíždění objektivu, velmi dlouhý náběh menu i režimu prohlížení) a obecně výrazná pomalost při nefotografických aktivitách (tedy i nastavování v menu) bych si jej nevybral a vzal FZ38. Ta je ve všem docela příjemná, nikde nemá výrazně nepříjemné překvapení, HX1 je spíše takový extrémista střídající chvíle naprostého nadšení a beznaděje.
peto84 (3)|14.11.2009 18:15
Velmi pekne dakujem za odpoved a prikloním sa asi ktej fz38 - dokonca je aj odost lacnejsie.