Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotobanka Alamy snižuje fotografům provizi na 40 %

5.12.2018, Milan Šurkala, aktualita
Jak už je ve světě fotobank běžné, dochází ke snižování provizí pro fotografy a fotobanky si tak nechají větší část z prodeje. U Alamy, která se vždy chlubila vysokými procenty pro fotografy, nyní dochází ke znatelnému snížení.
Být fotografem pro fotobanky není jednoduchá věc. V zájmu růstu zisku a investic často dochází ke zvyšování provizí samotným fotobankám, kvůli čemuž pak fotografové dostávají méně peněz. Nejvstřícnější fotobankou byla v tomto ohledu Alamy, které od svého založení v roce 1999 nabízela fotografům neuvěřitelných 90 %. Později to bylo kvůli investicím sníženo na 60 % a posléze dokonce 50 %, na čemž to bylo posledních zhruba 7 let. Nicméně i to se mění a příjmy z Alamy nyní fotografům spadnou o celou čtvrtinu. Jejich provize se totiž sníží z 50 % na 40 %.
 
Alamy logo
 
Tím se už Alamy dostává na úroveň vyšších provizních "levelů" běžných mikrofotobank (procenta se u většiny z nich odvíjí od objemu prodejů, takže čím více má fotograf prodejů, tím větší procento připadá fotografovi). Snížení provizí je zdůvodněno potřebou investic a vedení Alamy věří, že toto bude už poslední. No, povíme si za 10 let.
 
Jedinou v poslední době relativně vstřícnou fotobankou je Adobe Stock (dříve Fotolia), která usnadnila dosažení vyšších úrovní s vyššími provizemi plným započítáním prodejů přes předplatné. Otázkou ale je, jak to bude s provizemi poté, co Fotolia plně zanikne (stane se tak příští rok). Také fotografům nabízí roční Creative Cloud zdarma (fotografický nebo video plán), pokud budou mít od 1. ledna 2018 přijato přes 300 snímků nebo videí s úspěšností přijetí přes 50 %, nebo vydělají přes $500. Nicméně zde je to jasný obchodní cíl nabrat do budoucna ovečky pro svůj CC systém.
 
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.