www.digimanie.cz
>
>

Fotobanka Alamy snižuje fotografům provizi na 40 %

Fotobanka Alamy snižuje fotografům provizi na 40 %
, , aktualita
Jak už je ve světě fotobank běžné, dochází ke snižování provizí pro fotografy a fotobanky si tak nechají větší část z prodeje. U Alamy, která se vždy chlubila vysokými procenty pro fotografy, nyní dochází ke znatelnému snížení.
K oblíbeným
reklama
Být fotografem pro fotobanky není jednoduchá věc. V zájmu růstu zisku a investic často dochází ke zvyšování provizí samotným fotobankám, kvůli čemuž pak fotografové dostávají méně peněz. Nejvstřícnější fotobankou byla v tomto ohledu Alamy, které od svého založení v roce 1999 nabízela fotografům neuvěřitelných 90 %. Později to bylo kvůli investicím sníženo na 60 % a posléze dokonce 50 %, na čemž to bylo posledních zhruba 7 let. Nicméně i to se mění a příjmy z Alamy nyní fotografům spadnou o celou čtvrtinu. Jejich provize se totiž sníží z 50 % na 40 %.
 
Alamy logo
 
Tím se už Alamy dostává na úroveň vyšších provizních "levelů" běžných mikrofotobank (procenta se u většiny z nich odvíjí od objemu prodejů, takže čím více má fotograf prodejů, tím větší procento připadá fotografovi). Snížení provizí je zdůvodněno potřebou investic a vedení Alamy věří, že toto bude už poslední. No, povíme si za 10 let.
 
Jedinou v poslední době relativně vstřícnou fotobankou je Adobe Stock (dříve Fotolia), která usnadnila dosažení vyšších úrovní s vyššími provizemi plným započítáním prodejů přes předplatné. Otázkou ale je, jak to bude s provizemi poté, co Fotolia plně zanikne (stane se tak příští rok). Také fotografům nabízí roční Creative Cloud zdarma (fotografický nebo video plán), pokud budou mít od 1. ledna 2018 přijato přes 300 snímků nebo videí s úspěšností přijetí přes 50 %, nebo vydělají přes $500. Nicméně zde je to jasný obchodní cíl nabrat do budoucna ovečky pro svůj CC systém.
 
Nejnovější články
Canon PowerShot SX740 HS: bytelný univerzál Canon PowerShot SX740 HS: bytelný univerzál
V dnešní recenzi se podíváme na zoubek kapesnímu ultrazoomu Canon PowerShot SX740 HS. Ten nabídne velkorysý 40× optický zoom, podporu 4K videosekvencí i možnost manuálního ovládání expozice.
Včera, recenze, Milan Šurkala21 komentářů
Laowa 15mm F2 a 10-18mm i pro Nikon Z a Canon RF Laowa 15mm F2 a 10-18mm i pro Nikon Z a Canon RF
Venus Optics má už poměrně širokou nabídku objektivů a nyní oznamuje další dvě "novinky". Jde sice už o známé objektivy 15mm F2 Zero-D a 10-18mm F4.5-5.6, ty ale budou nově dostupné i pro Nikon Z a 15mm verze i pro Canon RF.
14.7.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony uvedlo USB hub MRW-S3 a nové SDXC karty Tough Sony uvedlo USB hub MRW-S3 a nové SDXC karty Tough
Sony přichází s novými produkty pro rychlejší workflow při zpracovávání fotografií. Jednak je to Multifunction USB Hub MRW-S3 schopný dosahovat rychlosti až 1000 MB/s, jednak nové karty SDXC Tough.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nová Sigma 14-24mm F2.8 dostává NPC vrstvy Nová Sigma 14-24mm F2.8 dostává NPC vrstvy
Třetím novým objektivem, který představila společnost Sigma, je model 14-24mm F2.8 DG DN | Art. Zajímavý je použitím spousty speciálních optických členů a zbrusu novými povrchovými vrstvami NPC.
12.7.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Sigma uvedla objektiv 35mm F1.2 DG DN Art pro CSC Sigma uvedla objektiv 35mm F1.2 DG DN Art pro CSC
Další novinkou na poli objektivů od Sigmy je vysoce světelný model 35mm F1.2 DG DN | Art. Má složitou optickou konstrukci, 17 členů včetně asférických a typu SLD, přináší však také překvapivě velké rozměry i vysokou hmotnost.
12.7.2019, aktualita, Milan Šurkala