www.digimanie.cz
>
>

Fotobanka Alamy snižuje fotografům provizi na 40 %

Fotobanka Alamy snižuje fotografům provizi na 40 %
, , aktualita
Jak už je ve světě fotobank běžné, dochází ke snižování provizí pro fotografy a fotobanky si tak nechají větší část z prodeje. U Alamy, která se vždy chlubila vysokými procenty pro fotografy, nyní dochází ke znatelnému snížení.
reklama
Být fotografem pro fotobanky není jednoduchá věc. V zájmu růstu zisku a investic často dochází ke zvyšování provizí samotným fotobankám, kvůli čemuž pak fotografové dostávají méně peněz. Nejvstřícnější fotobankou byla v tomto ohledu Alamy, které od svého založení v roce 1999 nabízela fotografům neuvěřitelných 90 %. Později to bylo kvůli investicím sníženo na 60 % a posléze dokonce 50 %, na čemž to bylo posledních zhruba 7 let. Nicméně i to se mění a příjmy z Alamy nyní fotografům spadnou o celou čtvrtinu. Jejich provize se totiž sníží z 50 % na 40 %.
 
Alamy logo
 
Tím se už Alamy dostává na úroveň vyšších provizních "levelů" běžných mikrofotobank (procenta se u většiny z nich odvíjí od objemu prodejů, takže čím více má fotograf prodejů, tím větší procento připadá fotografovi). Snížení provizí je zdůvodněno potřebou investic a vedení Alamy věří, že toto bude už poslední. No, povíme si za 10 let.
 
Jedinou v poslední době relativně vstřícnou fotobankou je Adobe Stock (dříve Fotolia), která usnadnila dosažení vyšších úrovní s vyššími provizemi plným započítáním prodejů přes předplatné. Otázkou ale je, jak to bude s provizemi poté, co Fotolia plně zanikne (stane se tak příští rok). Také fotografům nabízí roční Creative Cloud zdarma (fotografický nebo video plán), pokud budou mít od 1. ledna 2018 přijato přes 300 snímků nebo videí s úspěšností přijetí přes 50 %, nebo vydělají přes $500. Nicméně zde je to jasný obchodní cíl nabrat do budoucna ovečky pro svůj CC systém.
 
Nejnovější články
Sony chystá 1/1,8" HDR čip pro smartphony s 38 MPx Sony chystá 1/1,8" HDR čip pro smartphony s 38 MPx
Na internetu se objevil další únik od Sony. Tentokrát hovoří o snímacím čipu pro smartphony s velkou úhlopříčkou 1/1,8" a rozlišením 38 MPx. Tento čip ale bude mít Dual Bayer masku, bílé pixely a HDR z jediné expozice.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Meyer Optik Görlitz žije, objektivy z crowdfundingu ale neobdržíte Meyer Optik Görlitz žije, objektivy z crowdfundingu ale neobdržíte
Společnost net SE, vlastnící značku Meyer Optik Görlitz a další, nedávno zbankrotovala. Jméno nicméně odkoupila společnost OPC Optics, která hodlá pokračovat v produkci některých těchto objektivů. Ty zaplacené crowdfundingem ale nedostanete.
14.12.2018, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Kipon uvádí speedboostery Baveyes pro Nikon Z a Canon RF Kipon uvádí speedboostery Baveyes pro Nikon Z a Canon RF
Bajonety Nikon Z a Canon RF se těší zájmu ze strany společnosti Kipon, která pro ně upravila nejen několik objektivů, ale přidala i tzv. speedboostery. Ty umožní montáž středoformátových objektivů se zachováním jejich charakteru.
13.12.2018, aktualita, Milan Šurkala
Egypt pohoršila fotografie páru majícího sex na pyramidě v Gíze Egypt pohoršila fotografie páru majícího sex na pyramidě v Gíze
Egypt nyní vyšetřuje pravost nahrávky na YouTube a fotografie páru, který měl před pár týdny vylézt na Velkou pyramidu v Gíze. Vstup na ni je zakázán a mít na ní ještě sex, to už přesahuje všechny meze.
11.12.2018, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Kipon představil F2,4 objektivy pro Nikon Z a Canon RF Kipon představil F2,4 objektivy pro Nikon Z a Canon RF
Společnost Kipon je sice více známá jako výrobce redukcí na objektivy, nicméně nyní představuje i samotné objektivy. Jde o 5 nových kousků řady Elegant s dobrou světelností F2,4 pro nové full frame CSC od Canonu a Nikonu.
10.12.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář