www.digimanie.cz
>
>

Fotobanka Alamy snižuje fotografům provizi na 40 %

Fotobanka Alamy snižuje fotografům provizi na 40 %
, , aktualita
Jak už je ve světě fotobank běžné, dochází ke snižování provizí pro fotografy a fotobanky si tak nechají větší část z prodeje. U Alamy, která se vždy chlubila vysokými procenty pro fotografy, nyní dochází ke znatelnému snížení.
K oblíbeným
reklama
Být fotografem pro fotobanky není jednoduchá věc. V zájmu růstu zisku a investic často dochází ke zvyšování provizí samotným fotobankám, kvůli čemuž pak fotografové dostávají méně peněz. Nejvstřícnější fotobankou byla v tomto ohledu Alamy, které od svého založení v roce 1999 nabízela fotografům neuvěřitelných 90 %. Později to bylo kvůli investicím sníženo na 60 % a posléze dokonce 50 %, na čemž to bylo posledních zhruba 7 let. Nicméně i to se mění a příjmy z Alamy nyní fotografům spadnou o celou čtvrtinu. Jejich provize se totiž sníží z 50 % na 40 %.
 
Alamy logo
 
Tím se už Alamy dostává na úroveň vyšších provizních "levelů" běžných mikrofotobank (procenta se u většiny z nich odvíjí od objemu prodejů, takže čím více má fotograf prodejů, tím větší procento připadá fotografovi). Snížení provizí je zdůvodněno potřebou investic a vedení Alamy věří, že toto bude už poslední. No, povíme si za 10 let.
 
Jedinou v poslední době relativně vstřícnou fotobankou je Adobe Stock (dříve Fotolia), která usnadnila dosažení vyšších úrovní s vyššími provizemi plným započítáním prodejů přes předplatné. Otázkou ale je, jak to bude s provizemi poté, co Fotolia plně zanikne (stane se tak příští rok). Také fotografům nabízí roční Creative Cloud zdarma (fotografický nebo video plán), pokud budou mít od 1. ledna 2018 přijato přes 300 snímků nebo videí s úspěšností přijetí přes 50 %, nebo vydělají přes $500. Nicméně zde je to jasný obchodní cíl nabrat do budoucna ovečky pro svůj CC systém.
 
Nejnovější články
Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO
Oblíbené stativy GorillaPod od společnosti Joby existují ve velkém množství variant a nyní se představuje další novinka. Jmenuje se GorillaPod 3K PRO a představuje kovovou variantu již známého modelu.
15.4.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe
Sony pokračuje s výrobou kapesních ultrazoomů a jeho nový model Cyber-shot HX99 míří trochu výš. Přináší totiž např. podporu RAWu, má i dotykový displej a nezapomnělo se ani na populární 4K videosekvence.
15.4.2019, recenze, Milan Šurkala14 komentářů
Nejlepší foto monitory na TIPA 2019 má LG a BenQ Nejlepší foto monitory na TIPA 2019 má LG a BenQ
Poslední kategorií, na kterou se v rámci aknety TIPA Awards 2019 podíváme, jsou monitory pro fotografy. Zde letos bodovaly dvě společnosti, BenQ v levnější kategorii a LG v té více profesionální.
14.4.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Ceny TIPA 2019 pro Tokinu, Tamron a Manfrotto Ceny TIPA 2019 pro Tokinu, Tamron a Manfrotto
Po jednom titulu z cen TIPA Awards 2019 si odnesly i další tři společnosti. Nyní se podíváme na širokoúhlé objektivy od Tamronu a Tokiny se světelností F2,8 a karbonový stativ italské společnosti Manfrotto.
13.4.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nové sklo pro CSC Nikonu: Samyang MF 85mm F1.4 Z Nové sklo pro CSC Nikonu: Samyang MF 85mm F1.4 Z
Pro full frame CSC od Nikonu si společnost Samyang připravila dva nové manuální objektivy. Vedle 14mm F2.8 objektivu je to také objektiv s 85mm ohniskovou vzdáleností a velmi dobrou světelností F1.4.
13.4.2019, aktualita, Milan Šurkala