Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotodivizi Nikonu se daří, táhne ho Nikon Z8 a výměnné objektivy

20.11.2023, Milan Šurkala, aktualita
Fotodivizi Nikonu se daří, táhne ho Nikon Z8 a výměnné objektivy
Společnost Nikon vydala své finanční výsledky za posledního půl roku, kde můžeme studovat, jak se vedlo fotografické divizi, které produkty táhnout společnost nahoru, a jaké jsou výhledy do budoucnosti.
Už je to nějakou dobu, kdy byla společnost Nikon hodně ztrátová, a mnozí ho považovali na jasného adepta na bankrot. Nyní už jde o ziskovou firmu, která za poslední polovinu roku měla příjmy ve výši 331,2 mld. jenů (meziročně +14,9 %) a čistý zisk 9,8 mld. jenů (-47,9 %). Nás ale zajímá především fotografická divize, která je tou, jež drží Nikon nad vodou (a už to není ta, která ho táhla dolů). To je pro budoucnost digitální fotografie u Nikonu jistě dobrá zpráva. Divize přinesla do pokladny Nikonu 137,6 mld. jenů, což je o 20,2 % více než loni. Divize pak tvoří stále přes 40 % celé firmy. Pokud jde o provozní zisk, ten byl 25,2 mld. jenů, to je 13,5% nárůst. Také pozitivní číslo. Dle firmy za to mohou především velmi dobré prodeje full frame fotoaparátu Nikon Z8 a výměnných objektivů. Také vzrostla průměrná cena prodaného fotoaparátu.
 
Předpověď Nikonu
 
Nikon ale představil i aktualizované odhady trhu a svých prodejů, přičemž i zde to vypadá dobře, a to nejen pro samotný Nikon. Zatímco se původně předpokládala stagnace trhu s fotoaparáty na úrovni 5,8 mil. kusů, nyní se očekává dokonce 6,3 milionu. Také Nikon sám pro sebe očekává růst ze 700 ne na 750, ale nyní už na 800 tisíc kusů. Zvýšení prodejů se čeká i u objektivů. Ani tam by dle Nikonu neměl trh stagnovat na 9,4 mil. kusů, ale měl by za fiskální rok končící 31. březnem 2024 vykázat prodej 10 mil. objektivů. Ostatně solidní výsledky ukazují i statistiky asociace CIPA. Nikon pro sebe předpokládal nárůst z 1,16 na 1,2 mil. objektivů, nyní očekává 1,25 milionu. Když se podíváte na graf výše, Nikon předpokládá i vyšší příjmy divize a o trochu vyšší zisky.
 
Zdroj: nikon.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.