Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotograf zkusil nafotit svatbu telefonem Sony Xperia Pro-I, jak to dopadlo?

25.4.2022, Milan Šurkala, aktualita
Fotograf zkusil nafotit svatbu telefonem Sony Xperia Pro-I, jak to dopadlo?
Fotografické schopnosti telefonů se stále zlepšují, je to ale dost na to, aby se s nimi dala vyfotit celá svatba? Profesionální fotograf z YouTube kanálu Sharpen to vyzkoušel se smartphonem Sony Xperia PRO-I. Ten má 1" snímač z řady kompaktů RX100.
Výrobci telefonů stále zlepšují fotografické schopnosti svých smartphonů a velikosti senzorů se dnes už hodně blíží 1" profi kompaktům. Sony Xperia PRO-I má dokonce takový. Skrývá 1" snímač Exmor RS typu CMOS BSI s velkými 2,4µm pixely, nicméně z 20MPx snímače se využívá jen cca 1/1,31" část s 12 MPx a světelnost F2,0 mezi telefony nepatří k těm nejlepším. Stále jde ale o velmi dobrou hodnotu. Právě tento telefon vyzkoušel profesionální fotograf a youtuber z YouTube kanálu Sharpen při focení svatby.
 
 
Jak to dopadlo, můžete sami posoudit z videoklipů, které fotograf prezentoval. Snímač z kompaktu očividně nedosahuje takového dynamického rozsahu jako APS-C a full frame fotoaparáty, což bylo umocněno (dle mého názoru) až přílišnou snahou prosvětlovat stíny, což vedlo k poměrně silnému šumu u většiny snímků. Už papírově je jasné, že Xperia PRO-I musí fotit hůře než fotoaparáty řady RX100 (ty využívají plnou plochu čipu a světelnost začíná na F1,8).
 
 
Dovolím si tvrdit, že zde by se asi o trochu lépe projevily některé snímače s Quad Bayerovou strukturou, které disponují lepším dynamickým rozsahem než tento 1,0" snímač. Ostatně jsem to minulý týden v praxi srovnal při focení dovolené mezi původní RX100 a novým telefonem realme 9 Pro+, kde telefon podával velmi podobné a někdy i lepší výsledky (kvalitnější objektiv, pro statické snímky znatelně lepší stabilizace, nicméně telefon měl také horší barevnou věrnost, jakousi barevnou plochost). Osobně mě výše uvedené svatební snímky z Xperie PRO-I moc nepřesvědčily. A co vás?
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.