Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotografická divize Olympusu v zisku poprvé za 6 let

9.11.2015, Milan Šurkala, aktualita
Společnosti Olympus se dlouhou dobu nedařilo na poli fotoaparátů, divize byla stále ve ztrátě. Nyní se to po 6 letech konečně změnilo, divize vykázala konečně alespoň mírný zisk. V zisku je i celá společnost Olympus.
Během posledních pár dní jsme si představili finanční výsledky několika společností. Sony a Fujifilm na tom byly spíše pozitivně, naopak firmy Canon s Nikonem klesaly. Nyní tu máme další finanční výsledky, tentokrát od společnosti Olympus. Olympus jako celá firma byl obvykle ziskový, nicméně jeho fotografická divize byla šest let neustále ve ztrátě. To se nyní konečně po dlouhé době změnilo.


Olympus OM-D E-M5 Mark II


Za první pololetí fiskálního roku 2016 (duben 2015 - září 2015) zvýšila tato divize příjmy ze 37,7 miliard jenů na 41,5 miliardy. Ztrátu 3,7 miliardy z předchozího roku už divize nezopakovala, zisky vzrostly (resp. ztráty se snížily) o 3,8 miliardy, což ve výsledku dává nulu (přesněji řečeno blíže neurčené číslo mezi 0 a 0,05 miliardy). Pokud se ale budeme bavit za poslední čtvrtletí (červenec 2015 - září 2015), pak to pro Olympus nadále nevypadá úplně nejlépe, neboť ztráta byla 1,1 miliardy a příjmy 20 miliard. Ve stejném období předchozího roku to byla ztráta 1,8 miliardy a příjmy 19,1 miliard. Tedy je stále ve ztrátě, ale pozitivní je především to, že se ji daří snižovat.

Společnosti Olympus výrazně pomáhají CSC fotoaparáty Olympus PEN a OM-D. Počet prodaných kusů za poslední půlrok vzrostl o 21 %, příjmy za ně pak o 22 % z 22 miliardy jenů na 26,8 miliardy. U kompaktů se prodeje dále snižují a z 10,7 miliardy klesly o 11 % na 9,6 miliardy jenů. Položka "ostatní" rostla ze 4,9 na 5,1 miliardy jenů. Připomeňme, že fotoaparáty jsou pro Olympus spíše okrajovou záležitostí. Pokud vezmeme fiskální rok 2015, Olympus měl příjmy 764,7 miliardy jenů, z čehož fotografická divize činila pouhých 79,4 miliardy (10,4 %). Stěžejními produkty jsou medicínská zařízení s příjmy 558,3 miliardy (73 % příjmů společnosti).

Zdroj: olympus-global.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.