Fujifilm X-Pro1, útok na CSC trh ve velkém stylu

Fujifilm X-Pro1, útok na CSC trh ve velkém stylu
, , aktualita
Fujifilm vzal CSC trh opravdu útokem. Jeho nový fotoaparát X-Pro1 totiž přináší jen samé zajímavé věci. Máme tu 16MPx ASP-C čip bez low-pass filtru, hybridní hledáček schopen pracovat s jakýmkoli objektivem, skvělý design a mnoho dalšího.
K oblíbeným
reklama
Fujifilm zjistil, že pokud přinese na trh fotoaparát se zajímavým stylem a výbornými fotografickými i jinými vlastnostmi, tak mu zákazníci odpustí i vyšší cenu nebo zabugovaný firmware. Úspěch modelu X100 byl velkolepý. Na jeho základě vytvořil CSC fotoaparát X-Pro1, což je tak trochu X100 s vyměnitelnými objektivy. Rozdílů je ale samozřejmě mnohem více a X-Pro1 rozhodně nebude žádným tuctovým fotoaparátem této kategorie.

Začneme snímacím čipem. Fujifilm použil APS-C čip s rozměrem 23,6×15,6 mm (crop faktor je 1,5), jehož rozlišení činí 16 megapixelů. Jedná se o čip X-Trans CMOS a pod tímto názvem se skrývá zajímavá organizace pixelů na čipu, kde není použita známá pravidelná struktura jako u Bayerovy masky. Pixely jsou řazeny do polí 6×6 s na první pohled náhodným rozesetím červených a modrých pixelů (struktura je ale pravidelná, jen poněkud jiným způsobem). Tím má odpovídat náhodné struktuře zrnek stříbra na filmu a být odolnější proti moaré efektu. Před čipem tedy není žádný low-pass filtr a fotografie by tak měly být velmi ostré. Tato technologie je jedním z důvodů, proč Fujifilm předpokládá lepší výsledky než z ještě větších full frame čipů.
klikněte pro zvětšeníPro zpracování obrazu je určen procesor EXR Pro. Tělo z hliníkových slitin evokuje vzhled starých dálkoměrů a můžete zde najít stejně jako u X100 hybridní hledáček. Můžete se tedy přepínat mezi optickým a elektronickým hledáčkem, kde ten elektronický má 0,47" úhlopříčku a rozlišení 1.440.000 bodů (800×600 pixelů). Optický hledáček má být schopen pracovat s jakýmkoli objektivem, přičemž ten nejširší může mít 14mm reálné ohnisko. Takový objektiv je v plánu ještě letos. Na příští dva roky pak Fujifilm slibuje 9 různých objektivů, zatím představil tři z nich. Fotoaparát je vybaven novou paticí "X". Optický hledáček nabízí 90% pokrytí, LCD displej a EVF pak 100%.

Při použití 18mm objektivu má hledáček 0,37× zvětšení, u 35mm a 60mm objektivu je to 0,6× zvětšení. Patice je vzdálena jen 17,7 mm od čipu. Zadní část objektivu může být dokonce vzdálena jen pouhých 7,5 mm od čipu. Objektivy jsou vybaveny clonovým kroužkem s aretací jednotlivých poloh.

Jako u většiny fotoaparátů Fujifilm, i zde najdete spoustu filmových režimů včetně filmového bracketingu. Samozřejmostí je i bracketing expozice, ISO citlivosti a DR režimů (rozšíření dynamického rozsahu). X-Pro1 umí natáčet Full HD video s rozlišením 1920×1080 pixelů a 24 snímky za sekundu. Nechybí ani technologie Motion Panorama pro snadné focení a skládání panoramat přímo ve fotoaparátu. Sekvenční snímání slibuje rychlost 6 fps.

Expozici může nastavovat automatika, nechybí ani režim priority clony, času a plný manuál. Citlivosti nabízí rozsah ISO 200 až 6400, k dispozici jsou však i rozšiřující režimy na ISO 100, ISO 12800 a ISO 25600. Časy mohou nabývat délky 1/4000 sekundy až 30 sekund, v bulb režimu dokonce 60 minut. Synchronizační čas blesku je 1/180 sekundy, fotoaparát ale není vybaven žádným bleskem, můžete využít jen externí. Ostření může být automatické nebo manuální, při použití EVF je k dispozici 7×7 AF bodů, při použití OVF (optického hledáčku) pak 5×5 bodů. Výrobce slibuje náběh přístroje za 0,5 sekundy, případně 1,0 sekundy pokud je vypnutá funkce rychlého startu.

S fotoaparátem byly představeny tři nové pevné objektivy. Prvním je širokoúhlý XF 18mm f/2 R (po přepočtu 27 mm, recenze), druhým světelný XF 35mm f/1,4 R (recenze) a třetím pak makro objektiv XF 60mm f/2,4 R Macro. Ještě letos bychom se měli dočkat již zmíněného 14mm objektivu a nějakého zoomu. Chystá se také adaptér na objektiv Leica M.

Podporovány jsou SD, SDHC a SDXC karty včetně modelů s UHS-I rozhraním. 3,0" LCD displej má velmi vysoké rozlišení 1.230.000 bodů. Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor NP-W126 s výdrží na 300 snímků. Rozměry přístroje jsou 139,5×81,8×42,5 mm, hmotnost je pak 400 gramů, resp. 450 gramů včetně baterie a paměťové karty. Ceny byly stanoveny na $1699 (přes 35.000 Kč s DPH), 18mm a 35mm objektiv by měly být k dispozici za $499, 60mm makro objektiv pak $599. Nyní jen můžeme doufat, že cena brzy trochu klesne a že firmware nebude obsahovat desítky nesmyslných chyb, jak je bohužel u Fujifilmu zvykem (ostatně X100 toho byla a stále je trochu důkazem).

Zdroj: www.dpreview.com, www.photographyblog.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Manfrotto uvádí makro stativ Befree GT XPRO Manfrotto uvádí makro stativ Befree GT XPRO
Pokud rádi fotíte makro, jistě jste se setkali se situací, kdy jste potřebovali být velmi blízko u země. Nové stativy Manfrotto Befree GT XPRO něco takového díky otočitelnému středovému sloupci nabídnou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvádí M-E (typ 240), cenově přístupnější dálkoměr Leica uvádí M-E (typ 240), cenově přístupnější dálkoměr
Německá Leica představila nový dálkoměrný fotoaparát M-E (typ 240). Novinka se má stát jakýmsi low-endovým modelem. I přesto bude mít nějaké funkce navíc a zvládne natáčet Full HD videosekvence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Aplikace na focení automaticky vymaže lidi z každého snímku Aplikace na focení automaticky vymaže lidi z každého snímku
Aplikace nazvaná Bye Bye Camera je sice určená k fotografování, má ale jednu zajímavou vlastnost. Dokáže totiž z pořízených snímků přímo odstraňovat lidské osoby, které v záběru překážejí. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Objevil se první snímek ze 64MPx snímače Samsungu Objevil se první snímek ze 64MPx snímače Samsungu
V první polovině května představila společnost Samsung svůj 64MPx mobilní snímač ISOCELL Bright GW1. První snímek z tohoto snímače se objevil na čínských sociálních sítích, a to i v plném rozlišení 9216×6912 pixelů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Panasonic Lumix S Pro 50mm F1.4 Panasonic Lumix S Pro 50mm F1.4
Jedním z objektivů pro nový full frame CSC systém společnosti Panasonic je i světelná padesátka Lumix S Pro 50mm F1.4. Nestojí zrovna nejméně, takže je otázkou, zda za to nabídne dokonalé optické vlastnosti.
Včera, recenze, Milan Šurkala19 komentářů