Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujifilm X-Pro1, útok na CSC trh ve velkém stylu

10.1.2012, Milan Šurkala, aktualita
Fujifilm vzal CSC trh opravdu útokem. Jeho nový fotoaparát X-Pro1 totiž přináší jen samé zajímavé věci. Máme tu 16MPx ASP-C čip bez low-pass filtru, hybridní hledáček schopen pracovat s jakýmkoli objektivem, skvělý design a mnoho dalšího.
Fujifilm zjistil, že pokud přinese na trh fotoaparát se zajímavým stylem a výbornými fotografickými i jinými vlastnostmi, tak mu zákazníci odpustí i vyšší cenu nebo zabugovaný firmware. Úspěch modelu X100 byl velkolepý. Na jeho základě vytvořil CSC fotoaparát X-Pro1, což je tak trochu X100 s vyměnitelnými objektivy. Rozdílů je ale samozřejmě mnohem více a X-Pro1 rozhodně nebude žádným tuctovým fotoaparátem této kategorie.

Začneme snímacím čipem. Fujifilm použil APS-C čip s rozměrem 23,6×15,6 mm (crop faktor je 1,5), jehož rozlišení činí 16 megapixelů. Jedná se o čip X-Trans CMOS a pod tímto názvem se skrývá zajímavá organizace pixelů na čipu, kde není použita známá pravidelná struktura jako u Bayerovy masky. Pixely jsou řazeny do polí 6×6 s na první pohled náhodným rozesetím červených a modrých pixelů (struktura je ale pravidelná, jen poněkud jiným způsobem). Tím má odpovídat náhodné struktuře zrnek stříbra na filmu a být odolnější proti moaré efektu. Před čipem tedy není žádný low-pass filtr a fotografie by tak měly být velmi ostré. Tato technologie je jedním z důvodů, proč Fujifilm předpokládá lepší výsledky než z ještě větších full frame čipů.
klikněte pro zvětšeníPro zpracování obrazu je určen procesor EXR Pro. Tělo z hliníkových slitin evokuje vzhled starých dálkoměrů a můžete zde najít stejně jako u X100 hybridní hledáček. Můžete se tedy přepínat mezi optickým a elektronickým hledáčkem, kde ten elektronický má 0,47" úhlopříčku a rozlišení 1.440.000 bodů (800×600 pixelů). Optický hledáček má být schopen pracovat s jakýmkoli objektivem, přičemž ten nejširší může mít 14mm reálné ohnisko. Takový objektiv je v plánu ještě letos. Na příští dva roky pak Fujifilm slibuje 9 různých objektivů, zatím představil tři z nich. Fotoaparát je vybaven novou paticí "X". Optický hledáček nabízí 90% pokrytí, LCD displej a EVF pak 100%.

Při použití 18mm objektivu má hledáček 0,37× zvětšení, u 35mm a 60mm objektivu je to 0,6× zvětšení. Patice je vzdálena jen 17,7 mm od čipu. Zadní část objektivu může být dokonce vzdálena jen pouhých 7,5 mm od čipu. Objektivy jsou vybaveny clonovým kroužkem s aretací jednotlivých poloh.

Jako u většiny fotoaparátů Fujifilm, i zde najdete spoustu filmových režimů včetně filmového bracketingu. Samozřejmostí je i bracketing expozice, ISO citlivosti a DR režimů (rozšíření dynamického rozsahu). X-Pro1 umí natáčet Full HD video s rozlišením 1920×1080 pixelů a 24 snímky za sekundu. Nechybí ani technologie Motion Panorama pro snadné focení a skládání panoramat přímo ve fotoaparátu. Sekvenční snímání slibuje rychlost 6 fps.

Expozici může nastavovat automatika, nechybí ani režim priority clony, času a plný manuál. Citlivosti nabízí rozsah ISO 200 až 6400, k dispozici jsou však i rozšiřující režimy na ISO 100, ISO 12800 a ISO 25600. Časy mohou nabývat délky 1/4000 sekundy až 30 sekund, v bulb režimu dokonce 60 minut. Synchronizační čas blesku je 1/180 sekundy, fotoaparát ale není vybaven žádným bleskem, můžete využít jen externí. Ostření může být automatické nebo manuální, při použití EVF je k dispozici 7×7 AF bodů, při použití OVF (optického hledáčku) pak 5×5 bodů. Výrobce slibuje náběh přístroje za 0,5 sekundy, případně 1,0 sekundy pokud je vypnutá funkce rychlého startu.

S fotoaparátem byly představeny tři nové pevné objektivy. Prvním je širokoúhlý XF 18mm f/2 R (po přepočtu 27 mm, recenze), druhým světelný XF 35mm f/1,4 R (recenze) a třetím pak makro objektiv XF 60mm f/2,4 R Macro. Ještě letos bychom se měli dočkat již zmíněného 14mm objektivu a nějakého zoomu. Chystá se také adaptér na objektiv Leica M.

Podporovány jsou SD, SDHC a SDXC karty včetně modelů s UHS-I rozhraním. 3,0" LCD displej má velmi vysoké rozlišení 1.230.000 bodů. Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor NP-W126 s výdrží na 300 snímků. Rozměry přístroje jsou 139,5×81,8×42,5 mm, hmotnost je pak 400 gramů, resp. 450 gramů včetně baterie a paměťové karty. Ceny byly stanoveny na $1699 (přes 35.000 Kč s DPH), 18mm a 35mm objektiv by měly být k dispozici za $499, 60mm makro objektiv pak $599. Nyní jen můžeme doufat, že cena brzy trochu klesne a že firmware nebude obsahovat desítky nesmyslných chyb, jak je bohužel u Fujifilmu zvykem (ostatně X100 toho byla a stále je trochu důkazem).

Zdroj: www.dpreview.com, www.photographyblog.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.