Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujinon XF 18mm f/2R

6.5.2013, Milan Šurkala, recenze
Dalším objektivem pro systém Fujifilm XF je Fujinon XF 18mm f/2R. Přináší přepočtenou 27 milimetrovou ohniskovou vzdálenost a velmi dobrou světelnost F2,0. Netradičně tu najdete i clonový kroužek.
V dnešní recenzi se podíváme na širokoúhlý objektiv Fujinon XF 18mm f/2R určený pro fotoaparáty Fujifilm X-Pro1 a X-E1. V přepočtu nabídne ohniskovou vzdálenost 27 milimetrů, což znamená příjemně širokoúhlý obraz. Potěší i nadprůměrná světelnost F2. Clonovým kroužkem lze nastavit clonu od F2 do F16, volbou A pak zvolíte automatiku. Kroužek jde trochu ztuha a docela snadno lze nechat v mezipoloze mezi F16 a A (což se děje např. při nasazování objektivu).Zde je jeden velký problém, ale patrně se týká jen testovaného kusu, který se tak trochu "nepovedl". Červená tečka na objektivu totiž nelícuje s tečkou na těle fotoaparátu, takže nemáte ponětí o tom, jak vůbec objektiv k tělu přiložit, aby šel nasadit. Červená tečka totiž lícuje s tělem v momentě zajištění objektivu, což je ale samozřejmě v praxi k ničemu. Je zajímavé, že 35mm objektiv téhož výrobce má všechno správně. Zpracování je vcelku dobré, dva prstence ale znamenají málo "pevné" plochy a objektiv se docela složitě nasazuje (není jej za co chytnout). Ostřící kroužek má trochu tužší, ale zároveň naprosto plynulý chod. Při ostření ostřící motorek trochu škube objektivem, ostření je tak poněkud pomalejší a nepříliš tiché.

Potěší kovový závit pro stativ a 52mm závit pro filtry (stejný jako u dalších objektivů - např. u 35mm F1,4). V balení najdete také stylovou sluneční clonu. Otvor je malý, krytku objektivu přes ni nenasadíte.

K testu jsme využili CSC fotoaparát Fujifilm X-E1, který je vybavený 16MPx APS-C X-Trans senzorem.

V dalších kapitolách se podíváme na optické výkony objektivu.

Technické specifikace objektivu
Název objektivu Fujinon XF 18mm f/2R
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 18 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 27 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 76,5°
Světelnost objektivu F2,0
Rozsah clony F2,0 - F16
Konstrukce 8 optických členů v 7 skupinách (2 asférické členy)
Nejkratší ostřící vzdálenost 80 cm (18 cm v režimu makro)
Maximální zvětšení 0,14×
Počet lamel clony 7
Optická stabilizace ne
Rozměry 64,5 × 33,7 mm
Hmotnost 116 gramů
Závit pro filtry 52 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.