Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Generative Fill AI ve Photoshopu aneb co umí umělá inteligence Firefly?

14.6.2023, Milan Šurkala, aktualita
Generative Fill AI ve Photoshopu aneb co umí umělá inteligence Firefly?
Adobe nedávno uvedl novou betaverzi Photoshopu 24.6 a 24.7, která obsahuje funkci Generative Fill. Jde o novou funkci umělé inteligence, která umí do obrazu vkládat obsah na vyžádání textovým příkazem.
Generativní AI Adobe Firefly byla nedávno uvolněna i pro firmy. Kdo chce, může si ji vyzkoušet i v betaverzi Photoshopu. Nyní jde o variantu Photoshop CC 24.7. Tuto verzi jsem tedy nainstaloval a vyzkoušel na pár snímcích, co vlastně nový systém dokáže a co ne. Jak to vlastně funguje? Pomocí výběru si označte oblast, do které chcete vložit nějaký nový objekt, a v panelu, který se objeví, klikněte na Generative Fill. Do textového pole pak v angličtině jen napíšete to, co zde chcete vložit. Nepište věci jako "generate...", ale jen popište objekt, který se tu má objevit, např. "red sports car". To, že ho má vygenerovat, to se AI "dovtípí" i bez toho.
 

Ukázka práce s funkcí Generative Fill AI ve Photoshopu Beta
 
Jak to zhruba funguje, můžete vidět na videu výše, kde jsem to zkoušel na zasazení Eiffelovy věže do panoramatu čínské Šanghaje. Některé výsledky byly naprosto nepoužitelné, většina vypadá divně, ale obvykle se v trojici nabízených možností najde jedna jakž takž použitelná. Pokud se vám žádná ze tří možností nelíbí, můžete kliknout na generování znovu a objeví se další trojice (ta původní stále zůstane na výběr). Možností je i upravit textový příkaz, aby lépe odpovídal tomu, co chcete.
 
Šanghaj
výchozí snímek, klikněte pro zvětšení
 
Upravený snímek šanghaje
upravený snímek pomocí AI, klikněte pro zvětšení
 
Pokud jsem dal Eiffelovku do prázdného prostoru, dokázaly vzniknout i rozumné snímky, i když úplně nesedělo osvětlení a u propojení původního a nového obrazu jsou někdy zvláštní artefakty. Vrazit ji ale mezi mrakodrapy v podstatě nebylo možné a vždy vznikly prazvláštní kreace. Zajímavé bylo ale také zkusit, co to udělá třeba na snímku parkoviště s volnými parkovacími místy. Dokáže tam vložit auto?
 
Parkoviště
výchozí snímek, klikněte pro zvětšení
 
Upravený snímek parkoviště
upravený snímek pomocí AI, klikněte pro zvětšení
 
Auto napravo jsem zkusil konkrétním dotazem na "Mercedes-Benz Sprinter". Firefly ví, že jde o dodávku, a tak mi nabídlo několik dodávkových aut, tento konkrétní model to ale nebyl (i když by fotobanka Adobe Stock má přes 1000 editorial snímků tohoto vozu). Jediné koukatelné ale bylo to, které vidíte na snímku. Dočkal jsem se ale i kreací jak ze sci-fi filmu. Mezera na levé straně vedle modrého Ceedu byla vyzkoušena s jednoduchým příkazem "roadster car". Jediné auto bylo skutečně beze střechy, další dvě designem připomínala nějaký východoevropský pokus o moderní hatchback z doby před 15 lety, případně jsem tu viděl inspiraci v modernějších japonských menších vozech.
 
Adobe Photoshop s Firefly
UI Photoshopu beta s Firefly, klikněte pro zvětšení
 
Na posledním snímku ještě vidíte, jak to vypadá v prostředí aplikace. Nový obrázek vytvořený pomocí AI je vložen jako vrstva a jakmile na tuto vrstvu kliknete, objeví se proužek, kde můžete dále vybírat mezi vygenerovanými obrázky, případně na dané pozici nechat generovat něco nového. Nemusíte se tak bát, že byste přechodem k další úpravě ztratili možnost vrátit se. Zde si všimněte dvou zajímavostí. Tou negativní je to, že některá auta vypadají opravdu hrůzostrašně. Tou pozitivní je naopak to, že všechna vygenerovaná auta zapadala do prostorového uspořádání snímku a byla vždy správně natočena.


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.