www.digimanie.cz
>
>

GLOW 2013: umělecká světelná show

GLOW 2013: umělecká světelná show
, , reportáž
Pokud rádi cestujete a máte rádi světelné umění nebo jen chcete vidět (a vyfotit) něco zajímavého, můžete navštívit nizozemský Eindhoven na každoroční světelné show GLOW. Přinášíme vám menší reportáž z letošního ročníku.
K oblíbeným
reklama
V dnešní krátké reportáži vám přineseme tip na zajímavý zahraniční výlet, který vás nemusí stát ani mnoho peněz. Jedná se o každoroční světelnou uměleckou show s názvem GLOW, kterou pořádá nizozemské město Eindhoven. Pokud se ptáte, proč zrovna toto město, pak vězte, že zde byla založena velmi známá společnost Philips, která je mimo jiné známá výrobou žárovek a mnoha jiných "svítících zařízení". Takže město má ke světlu opravdu hodně blízko.


GLOW 2013: logo

klikněte pro zvětšeníTato show vás provede celým městem a ukáže vám nespočet zajímavých atrakcí hrajících si se světlem v nejrůznějších podobách. A mohu říci, že nejen pro fotografa to může být velmi zajímavý zážitek. Akce trvá zpravidla sedm dní, takže času na focení máte více než dost. Bohužel my jsme zde byli jen jeden večer, takže se několik atrakcí nestihlo (pokud ale začnete v šest a nebudete se loudat, neměl by to být problém).


GLOW 2013: nasvícená budova 1

klikněte pro zvětšeníAkce se koná každoročně v první polovině listopadu, letošní ročník GLOW 2013 připadl na data 9. až 16. listopadu 2013 a tématem bylo "Urban Playground". Počasí nebylo ideální, občas pršelo, nicméně i tak to byl velmi zajímavý zážitek. Pokud budete chtít navštívit příští ročník GLOW 2014, nemusíte se vůbec obávat, že by vás tento výlet zrovna zruinoval. Do Eindhovenu lítá nízkonákladový WizzAir z Brna a není problém se při větším počtu lidí s jejich klubovou kartou dostat na částku pod 700 Kč za zpáteční letenku na osobu. Jen pozor na velikost zavazadel, malá cestovní taška je maximem, co si můžete vzít do letadla bez poplatku, takže fotografická výbava se stane docela nebezpečným žroutem místa.


GLOW 2013: nasvícená budova 2

klikněte pro zvětšeníZmíněné letadlo odlétá ve čtyři a přilétá okolo třičtvrtě na šest odpoledne ve středu a neděli (v listopadu už je to spíše "večer"), víceméně chvíli po šesté můžete být v centru Eindhovenu na vlakové stanici. Autobus číslo 400 stojí 3,50 EUR na osobu a má dvě zastávky. První je na letišti a koncovou má na již zmíněné vlakové stanici, jízda trvá sotva 20 minut. Pak už máte celý večer na koukání a zejména focení, ať už fotíte čímkoli.


GLOW 2013: mořské dno

klikněte pro zvětšeníA co vlastně uvidíte? Je toho spousta. Základem jsou nejrůzněji nasvícené budovy ve městě, od některých paneláků až po kostely, nechybí ale ani další zajímavé umělé projekce. Nasvícení se v průběhu času mění, takže jen jednu budovu můžete mít vyfocenou dvacetkrát a pokaždé jinak.


GLOW 2013: ovládání mořských živočichů

klikněte pro zvětšeníDalší atrakcí byla např. nasvícená stěna s mořským dnem a třemi mořskými živočichy, různými rybičkami a podobně. Zájemci je pak mohli ovládat pomocí svítících panelů. A opravdu si to nešli vyzkoušet jen děti, byť těch bylo ve frontě pochopitelně nejvíce.


GLOW 2013: katedrála v Eindhovenu 1

klikněte pro zvětšeníPokud jde o fotoaparát, který si vzít, to hodně záleží na tom, zda chcete nebo nechcete používat stativ (což také záleží na tom, zda pojedete sami nebo s někým - vřele doporučuji někoho, kdo také rád fotí). A samozřejmě vše záleží také na tom, jak kvalitní snímky chcete. Pokud stačí focení z ruky, osobně bych doporučil něco s APS-C a větším senzorem, a pokud možno něco novějšího. Ideálním objektivem je patrně něco ve stylu přepočtených 24-70mm F2,8, nejlépe s optickou stabilizací. Případně pevná 35ka nebo 50ka (na FF) se světelností F1,8 nebo F1,4 by také nemusela být marná. Já fotil se Samsungem NX11 s 30mm F2 pancakem, což už byla poněkud nedostatečná kombinace (při ISO 1600 hodně šumící senzor, absence stabilizace) a fotomobilem Nokia 808 PureView pro širokoúhlé fotky.


GLOW 2013: katedrála v Eindhovenu 2

klikněte pro zvětšeníMůžete si zakoupit papírového průvodce za dvě eura nebo jít jednoduše podle šipek, světel a davu. Nemusíte se bát, že byste se ve městě ztratili a nenašli cestu do centra města, to spíše v chumlu lidí ztratíte své kamarády nebo rodinu. I přes nepřízeň počasí totiž byla účast dosti vysoká a najít se v davu není vždy nejjednodušší.


GLOW 2013: světelná krychle

klikněte pro zvětšeníNa dalších snímcích je vidět některé z atrakcí, které byly k vidění na letošním ročníku. Nasvícená katedrála byla skutečně působivá, naopak světelná krychle sice přinesla pár zajímavých efektů, ale těch pár vybraných se skoro pořád jen opakovalo a umělci zde rozhodně nevytěžili celý potenciál, který jim světelná krychle nabízela. Velmi působivý byl i ještěr v kapkách vody, skoro jak v Jurském parku.


GLOW 2013: vodní ještěr

klikněte pro zvětšeníVelkým lákadlem světelné show GLOW je právě různorodost jednotlivých atrakcí, kdy můžete fotit nejen klasické scény celých budov, ale také mnoho abstraktních snímků. A právě v tomto se můžete vyblbnout opravdu více než dost.


GLOW 2013: náměstí

klikněte pro zvětšeníAť už se jedná u svítící květiny ve vodě, auto se svítícími ornamenty na karoserii, nejrůznější stínohry nebo efekty fotoaparátu jako pohybové roztřesení nebo rozostření, fantazii se zde mezi skutečně nekladou. Zejména kreativním fotografům a těm, kteří mají rádi abstrakci, se zde může opravdu hodně líbit.


GLOW 2013: zelená hala

klikněte pro zvětšeníVíce slov už asi není potřeba. Co zhruba nabízel letošní ročník, můžete vidět na přiložených snímcích. Příští rok bude mít show zase jiné téma a jiné atrakce. Na závěr už zmíníme jen cenovou náročnost. Jak již bylo zmíněno, se zpáteční letenkou se můžete dostat až na cca 700Kč na osobu, doprava z letiště v Eindhovenu a Brně vás autobusy celkově vyjde na cca 250 Kč, solidní dvoulůžkový pokoj v hotelu přímo v centru města pak od cca 900 Kč na osobu za noc (při obsazení dvěma osobami) včetně městské daně. Nízkou cenu můžete sehnat i díky "last minute" akcím, my jej objednávali ráno toho dne, kdy jsme přijeli. Pak už jen záleží, kolik toho projíte, propijete a utratíte při nákupech, jiných akcích a dalších výletech, které při pobytu podniknete. Tak na shledanou příští rok v Eindhovenu!


GLOW 2013: Urban Paradise

klikněte pro zvětšeníGLOW 2013: louže

klikněte pro zvětšeníGLOW 2013: paprsky

klikněte pro zvětšeníGLOW 2013: Volvo V40

klikněte pro zvětšeníGLOW 2013: motýli a ptáci

klikněte pro zvětšeníGLOW 2013: dům se stromem

klikněte pro zvětšeníGLOW 2013: dům a jezero

klikněte pro zvětšeníGLOW 2013: pohybová neostrost

klikněte pro zvětšeníGLOW 2013: na řece

klikněte pro zvětšeníGLOW 2013: stínohra

klikněte pro zvětšeníGLOW 2013: stínohra 2

klikněte pro zvětšeníGLOW 2013: kyvadlo

klikněte pro zvětšení


GLOW 2013: mrak ze žárovek

klikněte pro zvětšení
Nejnovější články
Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 % Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 %
Společnosti Sony se na trhu fotoaparátů docela daří a podle posledních zpráv se jí podařilo zvýšit tržní podíl na velmi slušných 24 %, čímž se dostává na druhou pozici. V mnoha sledovaných kategoriích fotoaparátů dokonce vede.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4
Další novinkou z dílen společnosti Cosina je vysoce světelný širokoúhlý objektiv Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Aspherical. Ten je určený pro full frame CSC fotoaparáty Sony s bajonetem E/FE.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4 Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4
Na trhu se objevuje nový fotomobil z dílen společnosti Honor. Ta představila novinku v podobě modelu 20 Pro, který přináší rovnou čtveřici zadních fotoaparátů. Mezi nimi vynikne makro fotoaparát a modul s rekordní světelností F1,4.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus" Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus"
V nabídce fotoaparátů značky Leica se objevuje další novinka v podobě limitované edice. Je jí model CL "100 jahre bauhaus", který oslavuje století existence umělecké a designové školy Bauhaus v Německu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy
Nikon spouští letní prodejní akci s názvem "Ušetři s Nikonem". Mnoho fotoaparátů a objektivů bylo zlevněno, přičemž u některých setů se jedná o slevy až ve výši 10.000 Kč. Levněji tak lze získat i nové Z6 a Z7.
20.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář