Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jakub Kozák

Vše od autora | Jen články a recenze
Odstranění červených očí

Odstranění červených očí

Při fotografování s bleskem se často stane, že fotografovaní lidé mají červené zorničky očí. Není to ani znamení jejich opilosti ani žádné oční poruchy. Je to normální efekt způsobený zábleskem, který pronikl zřítelnicí oka a osvítil sítnici. Není to chyba fotoaparátu ani fotografa – stává se to běžně i u drahých přístrojů. Jednoduše lze tuto chybu odstranit Zoner Media Exploreru a své možnosti má samozřejmě i Photoshop.
19.11.2004, Jakub Kozák3
Modré, příliš modré,…

Modré, příliš modré,…

Aberace, chromatická vada, barevné poškození,… Jedná se o chybu při snímání příliš ostrých barevných přechodů – tedy zejména v případech, kdy ostré sluneční světlo osvětluje jinak tmavé oblasti a na jejich hranici se objeví svítivá modrá či fialová barva. Podíváme se, jak si s takovou vadou poradit v programu Zoner Media Explorer 6 a jak si vyhrát s barevnými korekcemi v Adobe Photoshopu 7.
15.10.2004, Jakub Kozák
Jen aby nebyla moc ostrá…

Jen aby nebyla moc ostrá…

Mít příliš ostrou fotografii nemusí být vždy výhodné. Proč vlastně chceme snižovat hloubku ostrosti? Z laického pohledu by se mohlo zdát, že cílem fotografa je přeci co nejostřejší obrázek. To však neplatí vždy. Existují v zásadě dva hlavní důvody, proč v určitých případech potřebujeme fotku rozostřit. Ukážeme si, jak dosáhnout v těchto případech dobrých výsledků v nejpoužívanějším grafickém editoru Adobe Photoshop 7.0.
8.10.2004, Jakub Kozák13
Digitální fotografie v ZME 5 a 6

Digitální fotografie v ZME 5 a 6

Jako základ pro svou práci využil autor ZME verzi 5 a na konci každé kapitoly se potom věnuje novinkám a změnám, obsaženým ve verzi 6. Zejména se věnuje práci s Archivem médií, který ve verzi 5 chyběl. Ke knize je přiloženo CD se zkušebními verzemi programů ZME 6 a Zoner Callisto 4 (český vektorový editor).
22.9.2004, Jakub Kozák
Úprava kácejících se linií – změny perspektivy

Úprava kácejících se linií – změny perspektivy

Již renesančním malířům bylo známo, že klam lidského oka způsobuje sbíhaní linií u trojměrných obrazů (geometrických tvarů) na pomyslné ose „z“ v jednom určitém bodě, pokud se přenáší na dvojrozměrné „plátno“. Totéž samozřejmě platí na fotografiích. Často se stává takové nežádoucí sbíhání linií zejména tehdy, když se fotografují objekty z příliš velké blízkosti. Z mnoha důvodů pak můžeme potřebovat, aby se linie „narovnaly“, tj. aby přední strana určitého objektu byla rovná.
10.9.2004, Jakub Kozák1