reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kdo je jedničkou na poli bezzrcadlovek? Dle stejných statistik Canon i Sony

13.2.2024, Milan Šurkala, aktualita
Kdo je jedničkou na poli bezzrcadlovek? Dle stejných statistik Canon i Sony
V posledních dnech jsme tu měli několik oznámení o tom, že Sony i Canon jsou jedničkami na poli bezzrcadlovek. Obě firmy přitom vychází ze stejných dat. Jak je ale něco takového vlastně možné?
Spousta lidí hází špínu na marketing, což ne vždy musí být oprávněné. Někdy se ani nemusí lhát nebo něco překrucovat, ačkoli se to tak může někomu zdát. Jedna taková situace vyplynula z pozice jedničky na poli bezzrcadlovek u USA. Jak Sony, tak i Canon totiž ohlásil, že je na tomto trhu na první pozici. Obě dvě firmy přitom vycházely ze stejných dat analytické společnosti Circana. Může se tak zdát, že si některá z firem vymýšlí, nicméně jako obvykle, je jen potřeba pořádně číst to, co je napsané.
 
Sony získalo několik prvenství, mezi nimiž je např. 1. místo na trhu s full frame CSC fotoaparáty, a to jak počtem, tak i příjmy. Stejně tak tu máme 1. pozici pro Sony A7 IV pro nejprodávanější full frame za rok 2023, opět za počty kusů i příjmy. Canon pak tvrdí, že je už tři roky po sobě nejprodávanější značkou bezzrcadlovek, což znamená, že je u CSC fotoaparátů na 1. pozici i letos.
 
Důležité je zde totiž slůvko "full frame". Sony vítězí v FF kategorii, zatímco když se započítá i menší formát APS-C, vítězí Canon. To napovídá, že menší bezzrcadlovky Canonu jsou dost populární, zatímco řada A6x00 od Sony až tolik netáhne (jinak řečeno, počet APS-C modelů od Canonu je o tolik vyšší od Sony APS-C, že to přebije rozdíl ve třídě FF). Nakolik v tom má prsty širší nabídka v low-endu APS-C (např. EOS R100, R50), těžko hádat, je ale možné, že právě tady je důvod úspěchu Canonu ve třídě APS-C.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama