Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kim Kardashian žaluje iHandy, chce 10 mil. USD za použití fotky bez svolení

8.11.2019, Milan Šurkala, aktualita
Máme zde další velkou aféru ohledně autorských práv. Oproti případu žalované modelky Emily Ratajkowski je to zde naopak a modelka Kim Kardashian je zde v pozici žalující. Ta chce 10 mil. USD za neschválené použití své fotku v aplikaci Sweet Camera.
Před pár dny jsme tu měli velkou aféru s neoprávněným použitím fotky na Instagramu, což může modelku Emily Ratajkowski stát 150 tisíc USD. Ne vždy je ale celebrita tím, kdo je na pranýři. V další aféře je to naopak modelka, kdo žaluje někoho jiného za neoprávněné použití fotografie. Tentokrát jde o Kim Kardashian, jejíž fotografie z Instagramu se objevila v aplikaci Sweet Camera od iHandy, aniž by modelka (nebo její společnost) tuto fotografii vývojářům licencovala. Ti tak využívali její podobiznu k propagování aplikace, aniž by Kim Kardashian s nimi měla obchodně cokoli společného. Mělo jít o snímek, který v roce 2017 pořídila pro propagaci vlastní značky KKW Beauty a v aplikaci se objevil v letošním září.
 
Kim Kardashian
 
autor: Toglenn [CC BY-SA 3.0], přes Wikimedia Commons
 
Podle žaloby v iHandy benefitovali z notoricky známé tváře modelky, její reputace a vlivu, což mělo výrazně pomoci při propagaci aplikace. Právníci modelky opravdu netroškaří a snaží se z případu vytřískat maximum, takže po tvůrcích aplikace požadují opravdu šílených 10 milionů USD (cca 230 milionů Kč), přičemž výši odůvodňují právě vysoký statutem této celebrity a tím, že takové částky požadují při propagaci s jejím jménem. Ostatně její instagramový účet je pátým nejvíce sledovaným na světě, nepočítáme-li oficiální účet Instagramu (více už má jen Selena Gomez, Dwayne Johnson, Ariana Grande a Cristiano Ronaldo). Připomeňme ještě, že loni už Kim vysoudila 2,7 mil. USD od společnosti Missguided, která zneužívala její jméno pro vlastní produkty.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.