Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

L-Mount s APS-C končí, Leica prý dala stopku modelům TL2 a CL

24.5.2022, Milan Šurkala, aktualita
L-Mount s APS-C končí, Leica prý dala stopku modelům TL2 a CL
Za bajonetem L-Mount stojí tři společnosti, Panasonic, Sigma a Leica. Co se týče těl, většina se soustředila na full frame, pouze Leica měla i APS-C modely. Jak to tak ale vypadá, nabídka APS-C modelů se nebude rozšiřovat, ale naopak.
Je dobře známo, že zájem o fotoaparáty přetrvává především u full framu, zatímco menší systémy na tom u zákazníků nejsou moc dobře a zejména low-end upadá. Canon se v tomto po dnešku zdá být trochu výjimkou, nadále aktivně vyvíjí i APS-C fotoaparáty, neboť dnes představil nové bezzrcadlovky s bajonetem RF a APS-C čipem, nicméně ten si to vzhledem ke své velikosti (své i uživatelské základny) může dovolit. S menšími systémy se daří Fujifilmu v APS-C a systému Micro Four Thirds, ale u obojího je to spíše high-end. Sony i Nikon u APS-C drží hodně zdrženlivý přístup a uvádění nových těl nebo objektivů je více než sporadické.
 
Leica CL
 
Vypadá to, že menší snímače skončí i u L-Mount. Z trojice výrobců, kteří za tímto systémem stojí, se k výrobě APS-C těl odhodlala pouze Leica a nevypadá to, že by se někdo z dvojice Sigma a Panasonic měl přidat. Naopak se zdá, že APS-C opustí i Leica. Objevil se uniklý dokument, který zatím nebyl oficiálně potvrzen, hovoří však o tom, že prodeje systémů s menšími senzory jdou dolů, zatímco full frame spíše roste. Leica se tak podle dokumentu měla odhodlat ukončit systém APS-C těl s L-Mount, tedy řadu TL2/CL. Slibuje však ještě 6 let podpory od doby nákupu. Těmto informacím napovídá i stav skladů, kdy je na mnoha místech u TL2/CL datum naskladnění nejisté, nebo je už uvedeno, že jde o ukončený produkt.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.