Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Leica M-A aneb návrat ke kinofilmovým kořenům

28.9.2014, Milan Šurkala, aktualita
I když se na stránkách Digimanie zabýváme zejména digitálními fotoaparáty, občas zavítáme i do kinofilmových vod. Leica k příležitosti 60. výročí M systému představila novou kinofilmovou verzi Leica M-A v té nejčistší formě, dokonce i bez baterie.
Společnost Leica nezapomíná ani na ty, kteří nechtějí fotit digitálně a preferují kinofilm. Proto na letošní Photokině k 60. výročí M systému představila nejen velmi drahou M Edition 60, která sice fotí digitálně, ale nemá ani displej ani nefotí do JPEGu, ale také čistou kinofilmovou verzi Leica M-A (typ 127). Vše je zde ve vašich rukou, ostření, expoziční čas a clona. Fotoaparát nemá žádnou baterii, a tedy ani žádný expozimetr, nic. Čistě manuální stroj.


Leica M-A černá


Fotoaparát se tak vrací k základům focení a bude vyžadovat po fotografovi dokonalejší znalosti nastavení správné expozice. Buď expozici správně odhadne fotograf (na to jsou různá expoziční pravidla) nebo nějaký externí expozimetr. Leica M-A nemá ani červené kolečko pro větší nenápadnost a jednoduchost designu.


Leica M-A horní strana


Hledáček má 0,72× zvětšení a efektivní vzdálenost okna dálkoměru 49,9 mm (reálně 69,25 mm × 0,72). Expozice je tedy pouze manuální, rozsah clon závisí na použitém objektivu, ISO citlivost na použitém filmu a čas lze nastavit od 1/1000 sekundy do 1 sekundy. K dispozici je neomezený bulb režim.


Leica M-A zadní strana


Fotoaparát měří 138×77×38 mm a váží 578 gramů. Zatímco cena klasické kinofilmové Leicy M7 dnes činí 3600 liber, tato verze bude o něco levnější a má být k dispozici za 3100 britských liber v černé i stříbrné verzi. K fotoaparátu dostanete i velmi oblíbený kinofilm Kodak Tri-X 400. Prodej začne v říjnu.

Zdroj: en.leica-camera.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.