Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Menší Leica M10 s 24MPx čipem a větším hledáčkem

22.1.2017, Milan Šurkala, aktualita
Leica uvedla nový dálkoměrný fotoaparát M10, který se navrací ke kořenům systému M. Tento 24MPx přístroj přináší kompaktnější rozměry jako u starších kinofilmových verzí, mimo jiné se zvětšil také hledáček.
Řada dálkoměrů Leica M byla nově inovována modelem Leica M10 (typ 3656). Cílem novinky byl návrat ke kořenům této řady. Nejde ale o tak extrémní návrat jako u modelu M Edition 60, který neměl např. ani displej ani JPEG. Leica nicméně zmenšila rozměry blíže k velikosti kinofilmových verzí, zvětšila hledáček a fotoaparát také přišel o možnost natáčet videosekvence.


Leica M10 černá


Obraz je snímán 24MPx full frame senzorem (rozměry 36×24 mm). Ten umí ukládat JPEGy nebo bezeztrátově komprimované RAWy (DNG soubory). Ty mají obvykle velikost 20-30 MB na snímek. Buffer disponuje kapacitou 2 GB. Snímač má optimalizovaný design mikročoček, díky čemuž dokáže lépe sbírat světlo dopadající i ze strmějších úhlů. Také není vybaven low-pass filtrem, což zvyšuje ostrost snímků.


Leica M10 stříbrný


Nastavení expozice je možné plně manuálně, případně lze využít i režim priority clony. Citlivosti mají celkový rozsah od ISO 100 do ISO 50000 (od ISO 200 po 1/3EV krocích). Expoziční časy začínají na hodnotě 1/4000 sekundy, maximem je 125 sekund a je zde i bulb a time režim. Synchronizační čas blesku je pak 1/180 sekundy.


Leica M10 horní strana


Sekvenční snímání dosahuje maximálně rychlosti 5 fps, pořídit lze zhruba 30-40 snímků. Obraz je zpracováván procesorem Maestro II. Vzhledem k tomu, že fotoaparát se do značné míry snažil vrátit v čase, překvapí přítomnost Wi-Fi rozhraní (IEEE 802.11b/g/n). Mobilní aplikace je určena pouze pro iOS a umožňuje přenos DNG souborů nebo dálkové ovládání fotoaparátu. Zajímavostí fotoaparátu je také kolečko ISO citlivostí na horní straně. Všechny expoziční hodnoty i ostření tak lze nastavit, aniž by bylo nutné zapínat fotoaparát.


Leica M10 elektronický hledáček


Leica M10 si rozumí s paměťovými kartami typu SD, SDHC a SDXC. Dálkoměrnému hledáčku bylo zvýšeno zvětšení na 0,73× a výrobce také zapracoval na tom, aby byl komfortnější i pro použití s brýlemi. K modelu M10 lze také dokoupit elektronický hledáček Visoflex s rozlišením 2,4 milionu bodů a zabudovanou GPS. Fotoaparátu nicméně stále zůstala schopnost zobrazovat live view na 3,0" displeji s rozlišením 1,036 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Displej je kryt odolným sklem Gorilla Glass.


Leica M10 displej


Napájení má na starosti Li-Ion baterie s napětím 7,4 V a kapacitou 1300 mAh. Rozměry těla fotoaparátu jsou 139×80×38,5 mm a váží 660 gramů s baterií. Je tak o necelé 4 milimetry užší. Cena fotoaparátu byla stanovena na 6500 EUR.

Zdroj: us.leica-camera.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.