reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Leica uvádí objektiv Macro-Elmar-M 90mm f/4

23.5.2014, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Leica uvedla nový objektiv Macro-Elmar-M 90mm f/4 a také makro kroužek Leica Macro Adapter M. Objektiv spolu s kroužkem dokážou dosáhnout 1:2 zvětšení a zkrátit ostřící vzdálenost na 41 centimetrů.
Pro dálkoměrné fotoaparáty Leica řady M uvedla společnost Leica nový objektiv Macro-Elmar-M 90mm f/4. Navzdory označení "macro" nejde o pravý makro objektiv, jeho zvětšení je totiž jen 1:6,7 (0,15×). Minimální ostřící vzdálenost činí 80 cm. Objektiv je ale optimalizovaný i pro ostření na malé vzdálenosti, a tak s novým makro kroužkem Leica Macro Adapter M má poskytovat kvalitní obraz i při minimální ostřící vzdálenosti, která se zmenšila na 41 cm. Zvětšení pak vzroste na 1:2 (0,5×).


Leica Macro-Elmar-M 90mm f/4


Objektiv má 90mm reálnou ohniskovou vzdálenost, což znamená diagonální úhel záběru 27°, horizontální 23° a vertikální 15°. Na fotoaparátu Leica M8 s menším snímačem jsou tyto hodnoty 20°, 17° a 11°, čekejte také větší přepočtené zvětšení. Objektiv se skládá z pouhých 4 optických členů ve 4 skupinách. Světelnost má hodnotu F4, maximální hodnota přiclonění je F22. Objektiv má v průměru 52 mm, na délku 59 mm (ve složeném stavu dokonce jen 41 mm) a hmotnost 230 gramů. Objektiv bude vhodný zejména pro nejnovější modely Leica M, které jsou vybaveny Live View režimem.


Leica Macro-Elmar-M 90mm f/4 a Leica Macro Adapter M


Nový adaptér nabídne prodloužení vzdálenosti mezi bajonetem fotoaparátu a objektivu o 18 až 30 milimetrů. Ve složeném stavu nabídne objektiv s makro kroužkem možnost ostřit na nekonečno, aniž by se kroužek musel sundat. Makro kroužek je pochopitelně použitelný i s jinými objektivy systému M, nedoporučuje se jej ale používat s objektivy širokoúhlejšími než 28 mm a naopak se doporučuje clonit o 1 až 2 EV, neboť tyto objektivy nejsou optimalizované pro tak krátké ostřící vzdálenosti. Oba produkty se budou prodávat od června, cena objektivu byla stanovena na 2250 britských liber, cena makro kroužku pak na 500 liber.

Zdroj: en.leica-camera.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama