Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Lytro definitivně přešlo do profi, zrušilo online prohlížeč

6.12.2017, Milan Šurkala, aktualita
Vstup na trh fotoaparátů společnosti Lytro nevyšel, její technologie light-field se nesetkala s úspěchem. Naproti tomu v profesionální sféře a virtuální realitě by se firmě mohlo dařit lépe. Běžné fotografy tak nyní odstavila i z online prohlížeče.
Fotoaparáty Lytro byly dost zajímavé možností zaostřovat až po vyfocení snímku a šlo si zajímavě hrát s hloubkou ostrosti. Bohužel celé toto dynamické prohlížení vyžaduje specializovaný prohlížeč snímků, případně si můžete vyexportovat statické snímky do JPEG formátu, kde se ale budete potýkat s nepříliš vysokým rozlišením. Vysoká cena už jen dílo dokonala, a tak už v roce 2015 firma oznámila, že končí s fotoaparáty a bude se věnovat profesionální sféře, kde můžete být light-field technologie užitečnější zejména pro virtuální realitu. Rovněž zde nebude vadit vysoká cena. Běžné fotografy, kteří si koupili jednu z prvních generací těchto fotoaparátů, tak společnost odstavuje ze systému ještě více než v minulosti. Zrušila jim totiž online prohlížeč.
 
Lytro Illum
 
Pokud jste chtěli zobrazovat snímky s možností si klikat do míst, které chcete mít ostré, buď bylo potřeba využít desktopové aplikace nebo využít online prohlížeč od Lytra (např. vložením kódu na stránky podobně jako se vkládají např. videa z YouTube nebo fotografie z Instagramu). Druhou možnost ale Lytro zrušilo a prohlížeč už nefunguje. Pokud tak někdo měl na stránkách light-field fotografie, ty se už nezobrazí. Stránka pictures.lytro.com už nyní nefunguje a nelze se ani přihlásit do Lytro účtu. Na dynamické prohlížení tak zůstává už jen desktopová aplikace.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.