Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Makro objektiv Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM s LED světlem

11.5.2016, Milan Šurkala, aktualita
Fotoaparát Canon řady EOS M mohou nově využít makro objektiv Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM. Ten disponuje hybridní optickou stabilizací, STM ostřícím motorkem a nabídne nadprůměrné 1,2× zvětšení.
Nabídka objektivů pro CSC systém Canon EOS M byla rozšířena o první makro objektiv. Nese jméno Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM a nabízí i zajímavý super makro režim. Objektiv má na makro objektiv poměrně širokoúhlou ohniskovou vzdálenost 28 milimetrů, což po přepočtu na APS-C čipu dává 44,8 mm. Úhel záběru je tedy 44°10' horizontálně, 30°10' vertikálně a 51°55' diagonálně. Skládá se z 11 optických členů v 10 skupinách, v konstrukci našly své místo i asférické a UD členy.


Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM


Světelnost má hodnotu F3,5, 7lamelovou clonu lze nastavit maximálně na F22. Ostřit je možné ze vzdálenosti 9,7 centimetru s 1,0× zvětšením, k dispozici je i speciální makro režim s možností ostření od 9,3 centimetru (1,3 cm od přední čočky). Zvětšení pak vzroste na nadprůměrných 1,2× (tedy 1,92× po přepočtu!). To znamená, že s APS-C senzorem zaberete plošku jen zhruba 1,9×1,2 cm. K ostření je využit krokový motorek STM. Najdete tu dokonce i hybridní optickou stabilizaci s 3,5EV účinkem.


Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM v super makro režimu


Rozměry objektivu činí 60,9 mm v průměru, na délku má pak 45,5 mm. S objektivem lze využít filtry o průměru 43 mm, velkou zajímavostí je ale i to, že je zde LED přísvit Macro Lite s nastavitelným směrem i intenzitou svícení (zprava, zleva, z obou stran). Díky tomu lze potlačit nechtěné stíny, které by mohly vzniknout např. kvůli širokému úhlu záběru.


Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM zkosení


Hmotnost objektivu činí 130 gramů. Další nezvyklou věcí je zkosení přední části objektivu, takže je možné jej opřít o podložku pod úhlem 53°. Prodej nového objektivu začne v červnu za cenu $299.

Zdroj: dpreview.com, canon-europe.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.